20 objav v aprilu: Koliko davkoplačevalskega denarja je Ukom namenil sponzoriranim objavam pred volitvami?

M.R., B.P.
21.04.2022 13:16

Janševa vlada je v aprilu na Facebooku sponzorirala kar 20 objav, pred tem je bilo tega bistveno manj. V Inštitutu 8. marec menijo, da vlada s tem krši volilno zakonodajo zlasti v korist stranke SDS, zato so podali prijavo. Ali stranka Konkretno zavaja s posebnim volilnim portalom?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sponzorirani objavi na Facebooku.
Facebook/vlada RS

Vlada je v tem mesecu precej okrepila oglaševanje na spletu. Samo od 5. do 13. aprila je na Facebooku sponzorirala 13 objav, v katerih se koalicijski trojček hvali s svojimi projekti za razvoj občin. V oglasih so portreti predsednika vlade Janeza Janše in obeh podpredsednikov Zdravka Počivalška (Konkretno) in Mateja Tonina (NSi), v ozadju pa fotografije slovenskih regij.  Povezava, ki je dodana vsakokratni objavi, vodi spletnega uporabnika na vladno stran z naslovom "Pregled vladnih projektov za razvoj občin".

Sicer pa je Janševa vlada do vključno 19. aprila v tem mesecu sponzorirala že 20 objav (oglasov). To je precej več kot v mesecih pred tem. V marcu sta bili namreč objavljeni zgolj dve sponzorirani objavi, sedem jih je bilo objavljenih v februarju, deset v januarju, štiri v decembru, dve v novembru ... 

S pomočjo Facebookove aplikacije smo poskušali preveriti, koliko je vlada v zadnjem obdobju porabila za sponzoriranje objav na tem priljubljenem družbenem omrežju. Natančen znesek ni naveden, iz aplikacije je zgolj razvidno, da je bilo za vsako objavo porabljenih manj kot 100 evrov. 

Sicer pa podobne oglase, kot jih vlada v tem mesecu promovira na Facebooku, v predvolilni kampanji objavlja tudi stranka SDS. In kot je znano, se se zaradi teh oglasov odzvali tudi župani nekaterih občin, ki so kritizirali Janševo stranko, da si prisvaja zasluge, ki niso njene.

Inštitut 8. marec: Vlada krši volilno zakonodajo

Včeraj je nevladna organizacija Inštitut 8. marec podala prijavo proti vladi zaradi domnevne kršitve zakona o volilni in referendumski kampanji. Ta namreč določa, da volilne kampanje ni dovoljeno financirati s proračunskimi sredstvi, v inštitutu pa so prepričani, da v trenutni volilni kampanji prihaja "do obsežnih kršitev" 4. člena omenjenega zakona. 

Robert Balen

Pri tem poudarjajo, da primerjava komuniciranja vlade in stranke SDS na družbenih omrežjih kaže, "da gre za usklajeno in dopolnjujoče se komuniciranje, namenjeno predvolilni propagandi v korist stranke SDS in delno tudi strank NSi ter Konkretno, ki je del liste Povežimo Slovenijo". Pri tem dodajajo, da se proračunski denar porablja za plačevanje oglasov, ki so namenjeni propagandi treh vladnih strank. 

Opozorili pa so tudi na vladno tvitanje v času ponedeljkovega predvolilnega soočenja na Pop TV, ki se ga je udeležil tudi Janša. Slednji je namreč na soočenju nastopil kot predsednik SDS in ne v vlogi predsednika vlade. "Kljub temu pa je bil vladni Twitter račun uporabljen za promocijo stališč in predvolilno propagando SDS in njenega kandidata," so v inštitutu zapisali v prijavi računskemu sodišču. Prepričani so, da gre tudi v tem primeru za očitno kršitev v korist stranke SDS.

Ob tem dodajajo, da te kršitve ne morejo biti posledica nepoznavanja zakonodaje. "Zdi se, da so kršitve namenske in del propagandnega nagovora stranke SDS ter deloma strank NSi in Konkretno pred volitvami," so zapisali v prijavi.

Počivalškova stranka zavaja s spletno stranjo?

Stranka Konkretno pa je pred volitvami lansirala tudi spletno stran vsezavolitve.si. Na strani so zbrani programi več strank, ki kandidirajo na tokratnih parlamentarnih volitvah. A spletni uporabnik, ki si želi prebrati programe, mora pred tem vpisati svoje ime, izbrati upravno enoto in pustiti tudi svoj elektronski naslov. Pri tem se mora tudi strinjati, da lahko stranka Konkretno hrani in obdeluje osebne podatke za namene spremljanja aktivnosti uporabnika na spletni strani, zato da bi mu zagotovila "personalizirane vsebine". Hkrati naj bi stranka vsem, ki v to privolijo, do dvakrat tedensko pošiljala "koristne vsebine", ki se nanašajo "na nove zapise, priročnike, vodiče, dogodke in druge koristne vsebine s področja predvolilnih aktivnostih". Na vstopni strani je v prijavnem obrazcu sicer omenjeno Konkretno, a ne piše, da gre za stranko. Da gre za politično stranko, uporabnik izve šele, ko klikne na pravilnik o zasebnosti.

Zdravko Počivalšek in Janez Janša
Robert Balen

V zvezi s to spletno stranjo je Inštitut 8. marec na inšpektorat za notranje zadeve podal prijavo zaradi kršitve zakona o volilni in referendumski kampanji. V prijavi so zapisali, da spletna stran "ustvarja videz, da gre za spletno stran, namenjeno objektivnemu informiranju o volitvah in programih političnih strank". "Podroben pregled pa razkrije, da gre za prikrito oglaševanje in zbiranje podatkov, ki so lahko uporabljeni za direktno politično propagandno s strani stranke Konkretno, ki je lastnica spletne strani," so še zapisali.

V inštitutu menijo, da gre za propagandni pristop, ki skriva naročnika oziroma lastnika vsebine. Pri tem še poudarjajo, da je stran oglaševana na iskalniku Google, pri čemer ne piše, da je naročnik oglasa stranka Konkretno.

Inšpektoratu priporočajo, naj pri določanju glob upošteva dejstvo, da kandidatno listo Povežimo Slovenijo sestavljajo stranke, ki so sodelovale v številnih volilnih in referendumskih kampanjah, zato kršitve po mnenju inštituta "ne morejo biti posledica nepoznavanja zakonodaje".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta