Covid-19 sledilnik je objavil podatke o številu testiranj na novi koronavirus. V nedeljo so v Sloveniji opravili 1293 PCR testiranj in 1441 hitrih testov. Delež pozitivnih pri PCR testih je bil 20,4 odstotka, pri hitrih testih pa 2 odstotka. Skupno je bilo pozitivnih 293 ljudi. Trenutno je v državi 18.350 aktivnih primerov okužb.
Minuli teden v Sloveniji okoli tisoč okužb manj kot teden prej
V minulem tednu je epidemija covida-19 v Sloveniji nekoliko popustila. Potrjenih je bilo okoli tisoč okužb z novim koronavirusom manj kot v tednu pred tem, v bolnišnicah so zdravili manj covidnih bolnikov. Umrlo je 11 bolnikov manj kot teden prej, skupaj pa je smrtnih žrtev nove bolezni že več kot 3300.
861,9 je 14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev, je vlada sporočila na novinarski konferenci. Najboljše je stanje na Koroškem, v osrednjeslovenski in podravski regiji. Stanje se ne izboljšuje več tako hitro, kot se je v prejšnjem tednu. V bolnišnicah je v nedeljo umrlo 16 oseb, tri v domovih za starejše občane. 1173 pacientov je hospitaliziranih.
V skladu z načrtom sproščanja naj bi se jutri v rdeče obarvanih regijah znova odprli vrtci, pouk pa naj bi se začel tudi v razredih prve triade. Pred vnovičnim odprtjem vrtcev in osnovnih šol v regijah z boljšo epidemiološko sliko danes na okužbo z novim koronavirusom potekajo množična testiranja zaposlenih. Alenka Forte, državna sekretarka na ministrstvu za zdravje, je povedala, da gre za doslej najbolj množično testiranje v enem dnevu. "Naša skupna odgovornost je ustvariti čim bolj varno šolsko okolje," je dodala. Za nekatere so testiranja izvedli v šolah ali zdravstvenih domovih, za več kot 3000 zaposlenih na ljubljanskih šolah in vrtcih testiranje ves dan potekala na Gospodarskem razstavišču.
Novost pri nošnji mask
Namesto mask, ki so v širši uporabi - iz blaga, se danes po besedah Fortejeve priporoča, da uporabljamo troslojno kirurško masko. "Sledimo, kaj se dogaja po Evropi," je dodala državna sekretarka. Nemčija v javnem prometu in kjer so ljudje v tesnejšem stiku priporoča uporabo tako imenovanih ffp2 mask. "Pri nas še čakamo stališče pristojnih služb. Zaenkrat velja, da nosimo troslojne kirurške maske." Alenka Forte je še izpostavila pomembnost prezračevanja in redno čiščenje prostorov.
Staršem svetuje, naj se z otroci pogovorijo, jim na primeren način razložijo situacijo, v kateri se nahajamo. "Pomembno je, da starši, ko pripeljejo otroke do šolo, upoštevajo vse ukrepe: nošnjo maske, da si razkužujejo roke, da ne bi pri stiku prišlo do prenosa okužbe," je zaključila Fortejeva. Uporaba mask je za učitelje v šolskem prostoru obvezna, nekatere šole so namestile tudi pleksi pregrade.
Na terenu pri današnjem testiranju predstavniki ministrstva za zdravje in predstavniki NIJZ niso zaznali nikakršnih težav. Zvečer bodo naredili evalvacijo in se bodo pripravile morebitne modifikacije sistema, je razložila državna sekretarka, ki še ni znala odgovoriti, v kakšni obliki se bo testiranje tedensko ponavljalo.
Angleški sev je bolj agresiven
Novi angleški sev je zaradi mutirane beljakovine na površini bolj agresiven, je razložila državna sekretarka. Da seva še ne poznamo dosti, je dodala, je pa nedvomno, da je širjenje še agresivnejše. Na vprašanje, ali bo zaradi novega seva potrebno prilagoditi ukrepe, Fortejeva odgovarja, da se glede upoštevanja obstoječih ukrepov že na ulici vidi, da jih ljudje ne upoštevajo. "Ljudje ne nosijo maske, ni socialne distance, preveč je zasebnih druženj, mimo vseh priporočil. Če bomo vse splošne ukrepe, ki jih imamo že zdaj v veljavi, upoštevali, ni razloga, da ne bi zajezili tudi tega novega seva."
Zaščita v fazi prvih 14 dni po prvem cepljenju je približno 50 odstotna. "Vsak, ki je dobil prvi odmerek, še ni zaščiten v tolikšni meri, kot jo predstavlja dvojni odmerek cepiva, kjer je zaščita nekje 95-odstotna. Tudi cepljenje ne predstavlja 100-odstotne varnosti. In če opuščamo splošne ukrepe, bomo imeli vedno znova žarišča," je prepričana Fortejeva. "Absolutne zaščite ni. Zato bodo, dokler ne bomo epidemije popolnoma obvladali, še vedno veljali vsi splošni ukrepi, ki jih kar naprej ponavljamo."
"Po informacijah, ki smo jih pridobili iz šol, so šole in učitelji dobro pripravljeni na začetek pouka," je povedal Vinko Logaj, direktor Zavoda RS za šolstvo. Pripravili so priporočila, ki predvidevajo posvečanje posebne pozornosti tistim učencem, ki v času pouka na daljavo niso imeli dostopa do interneta, učencem ranljivih skupin in tistih, za katere učitelji ocenjujejo, da so bili pri delu na daljavo manj uspešni. Za te učence velja priporočilo, naj zanje šole pripravijo individualne načrte izobraževanja. "Pomembno je zagotoviti čas za uvajalno obdobje, za prilagoditev učencev na šolski ritem, ki je še posebej pomemben za učence prvega vzgojno-izobraževalnega okolja," nadaljuje Logaj. Začetne težave pričakuje zaradi spremenjenega bioritma, učiteljem priporoča, naj bodo še posebej pozorni na morebitne stiske, strahove ali druge čustvene ovire učencev. Učitelji naj v načrt ocenjevanja v večji meri vključijo raznolike načine ocenjevanja znanja, je še dodal Logaj.