Analiza pokazala, kje so najverjetnejše lokacije za prenos okužbe pri nas, izpostavili so tudi starostno skupino z največ okužbami

A.L.
25.11.2020 12:16
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni Nuška Čakš Jager je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da so številke še vedno visoke. V anketiranjih zaznavajo, da ljudje zdaj bistveno prej obiščejo zdravnika, podatki kažejo, da gredo tudi hitro na testiranje in ne čakajo predolgo. Prav zato so številke o novookuženih v zadnjih dneh še posebej visoke, poudarja Čakš Jagrova. Virus je prisoten v vseh regijah. Povsod, razen v Osrednjeslovenski in Gorenjski regiji, beležijo tudi porast. "Vidi se, da je v pomurski regiji še vedno precej okuženih, enako je s Koroško. Pa tudi vse druge regije, razen omenjenih izjem."

Starostna struktura se nanaša na večje število okuženih predvsem med delovno populacijo, največ okužb beležijo v starostni skupini med 45 in 54 let in seveda med starejšimi v domovih starejših občanov, pojasnjuje Nuška Čakš Jager.

Ljudje priznavajo, da obiskujejo zasebna druženja

V analizi, ki so jo opravljali med 16. in 22. novembrom, so ugotavljali, kakšen je delež pozitivnih primerov glede na najverjetnejšo lokacijo prenosa virusa. Kot pravi, je izjemno težko striktno določiti, kje je nek vir okužbe. A analiza kaže, da je delovno mesto tisto, ki v največji meri pripomore k številu pozitivnih primerov. Velik odstotek je tudi tistih, ki ne vedo, kje so se okužili. Sledijo tisti, ki se okužijo v družinah oziroma skupnih gospodinjstvih.

"Zanimivo je nekaj. Tukaj so označena tudi zasebna druženja in to v tednu, ko jih ne bi pričakovali. Ljudje so odkritosrčno priznali, da so druženja bila," kot svojevrstno presenečenje izpostavlja še eno mesto, kjer se širijo okužbe. 

Nuška Čakš Jager opozarja, da med anketiranci pogosto dobijo odgovore o tem, da se zavedajo, da zaščitnih in higienskih ukrepov ne izvajajo tako, kot bi želeli, oziroma tako, kot bi bilo prav. Čakš Jagrova pri tem opozarja predvsem na delovna mesta. Malice oziroma kratki odmori so lahko vir okužbe, ljudje se takrat sprostijo do te mere, da se ne držijo higienskih ukrepov. Nadvse pomembno je tudi prezračevanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta