Anketa: Od začetka drugega vala epidemije Slovenci vse bolj nezadovoljni in pesimistični

STA, VČ
17.03.2021 18:35
V Sloveniji je močno upadlo zadovoljstvo s stanjem v družbi glede na lanski junij in glede na obdobje pred epidemijo, v najnovejši raziskavi ugotavlja Valicon. S stanjem v družbi je nezadovoljnih 58 odstotkov anketirancev. Tudi pogled v prihodnost je bolj pesimističen. Da gredo stvari na slabše, zdaj meni 62 odstotkov vprašanih.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna.
Andrej Petelinšek

Raziskavo Ogledalo Slovenije, s katero merijo zadovoljstvo prebivalcev s "splošnim stanjem" v Sloveniji, pričakovanja o nadaljnjem razvoju dogodkov, oceno osebne sreče in osebno razpoloženje glede prihodnosti, Valicon izvaja od decembra 2012. Od začetka izvajanja raziskave do decembra 2018 so beležili trend zmanjševanja razkoraka med deležem zadovoljnih in nezadovoljnih. Novembra 2019 pa se je ta trend ustavil in obrnil navzgor. Junija 2020, po uradnem koncu prvega vala epidemije covida-19, so ponovno izmerili boljši rezultat, zadnja meritev iz začetka tega meseca pa kaže na ponoven in občuten porast deleža nezadovoljnih.

Še junija lani je bil delež nezadovoljnih 40-odstoten, zdaj je za petino višji. Delež anketirancev, ki sploh niso zadovoljni s splošno situacijo v državi, zdaj znaša 21 odstotkov, kar je štiri odstotne točke več kot junija. Izrazito nizek še naprej ostaja delež zelo zadovoljnih, teh je zgolj en odstotek, zadovoljnih pa je 17 odstotkov vprašanih. Skupaj jih je torej zadovoljnih manj kot petina, kar je občutno manj kot lanskega junija, ko je bilo takšnih dobra tretjina oziroma 34 odstotkov, ugotavljajo pri Valiconu.

Takšno razmerje med bolj zadovoljnimi in bolj nezadovoljnimi so nazadnje izmerili februarja 2017, a takrat še s pozitivnim trendom zmanjševanja razkoraka med deležema, ki je trajal vse novembra 2019.

"Vse kaže, da smo v epidemijo vstopili z že načeto družbeno klimo, politično nestabilnost iz obdobja vlade Marjana Šarca je zamenjala koronakriza, sprostitev poleti ni trajala dolgo, zdaj pa se soočamo s posledicami dolgotrajnosti epidemije, pandemično utrujenostjo, hkrati pa z neko drugo obliko politične nestabilnosti. Vlada je, vsaj na papirju, zopet manjšinska, padata ji tako politična podpora kot zaupanje pri upravljanju epidemije in njenih posledic, del družbe, ki je z njo bolj nezadovoljen, je še večji, kot je bil v primeru njene predhodnice, raziskave podpore strankam ob tem kažejo na vse bolj izrazito politično polarizacijo," so zapisali valiconovci. 

Ocenjujejo, da če se bo vse našteto nadaljevalo, bo zelo verjetno sledil tudi trend nadaljnje rasti razkoraka med deležem bolj zadovoljnih in bolj nezadovoljnih.

Več pesimizma je tudi pri oceni prihodnjega razvoja dogodkov. Delež vprašanih, ki menijo, da gre stanje v Sloveniji na slabše, je tako marca letos znašal 61,7 odstotka in je najvišji po letu 2013. Junija je ta delež znašal 54,2 odstotka. Da gredo stvari na bolje, je menilo 10,9 odstotka anketirancev (junija 12,1).

Negativnemu trendu z oceno stanja v družbi pa po ugotovitvah raziskave ne sledi ocena osebne sreče, ki je na približno enaki ravni kot junija 2020. Da so ne glede na aktualna dogajanja srečni oziroma zelo srečni, je marca letos ocenilo 59,6 odstotka vprašanih (junija 64,1), nesrečnih in zelo nesrečnih pa je bilo 40,5 odstotka sodelujočih (junija 35,9).

Valicon je raziskavo opravil med 26. februarjem in 5. marcem, sodelovalo je 1032 anketirancev. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta