Predstavništvo avstrijskega gospodarstva v Sloveniji Advantage Austria Ljubljana je danes predstavilo anketo, ki kaže, da kljub pandemiji covida-19 za avstrijske vlagatelje in gospodarstvenike ostajamo privlačno investicijsko okolje. Koronakriza je sicer prizadela 89 odstotkov anketiranih podjetij, pri čemer se jih dobra polovica boji dolgotrajnih posledic.
Dve tretjini podjetij bosta nadaljevali investicije
Trenutno se soočajo predvsem z upadom povpraševanj in prometa, težave pa jim povzročajo tudi nekatere omejitve in spremembe zakonodaje. Podjetja z večinskim avstrijskim kapitalom so v leto 2021 vstopila z mešanimi pričakovanji, vendar ostajajo optimistična. Tretjina anketiranih podjetij pričakuje nadaljnji upad prometa in naročil, slaba četrtina jih napoveduje upad obsega investicij, ob tem zmanjšanje števila zaposlenih predvideva 18 odstotkov anketiranih podjetij.
Lumarju nagrada nemškega gospodarstva
Slovensko-nemška gospodarska zbornica, ki ji predseduje Gertrud Rantzen, pa je prav tako danes tradicionalno nagrado nemškega gospodarstva v Sloveniji podelila mariborskemu podjetju Lumar IG, ki proizvaja energetsko varčne hiše. Nemški veleposlanik v Sloveniji Adrian Pollmann je ob tem dejal, da si je treba prizadevati za konkurenčnost in trajnostni razvoj na vseh ravneh, od politike do zasebnih podjetij in civilne družbe. Nagrado pa je, kot je dejal, prejelo podjetje, ki je zgledno uvedlo trajnostno paradigmo in ki upošteva tako konkurenčnost kot tehnološki, družbeni in ekološki zorni kot.
"Delovanje po načelih korporativne družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja prepoznavamo kot ključna gradnika, ki pišeta našo poslovno zgodbo. To pa prenašamo tudi našim kupcem," pa je ob nominaciji zapisal direktor Lumarja Marko Lukić. V finalu nagrade sta bili še družbi BSH Hišni aparati in Steklarna Hrastnik.
Avstrijska podjetja zaradi epidemije covida-19 prestavljajo v prihodnost tudi nekatere investicije, a kljub temu kar 70 odstotkov vprašanih meni, da bodo letos nadaljevali investicije v Sloveniji. "To je sicer precej nižji delež kot v preteklih letih, a še vedno visok," meni direktor Advantage Austria Ljubljana Wilhelm Nest in doda, da je Slovenija privlačna za avstrijske investicije predvsem zaradi članstva v EU, geografske lege, kvalificirane in izobražene delovne sile, dostopa do trgov jugovzhodne Evrope ter varnega okolja v državi na splošno. Z optimizmom jih navdaja tudi dejstvo, da je epidemija covida-19 prizadela le malo avstrijskih proizvodnih podjetij, ki delujejo v Sloveniji, nekaterih pa sploh ne.
Motijo jih birokracija in visoki davki
Po besedah Wilhelma Nesta so bili anketirani tudi kritični do še vedno preveč birokracije pri postopkih, do plačilne nediscipline, želijo si še bolj predvidljive ekonomske politike in nižje davčne obremenitve. Predstavniki avstrijskega gospodarstva v Sloveniji pri tem izpostavljajo, da glavni problemi že vrsto let ostajajo isti, potrebnih ukrepov in reform pa ni.
3,6
milijarde evrov znašajo neposredne tuje naložbe avstrijskega gospodarstva
"Za zdaj ne morem podati konkretnih informacij, toda dobili smo nekaj sporočil avstrijskih podjetij, da si želijo v Sloveniji odpreti podjetje ali iščejo poslovnega partnerja," je še napovedal Nest. Med temi je tudi družinsko podjetje Oben Auf iz Gradca. Direktor Paul Spitzer je ugotavljal, da je spoprijemanje s koronakrizo v obeh državah podobno, predvsem pri ukrepih za ohranjanje delovnih mest, glede na velikost obeh ekonomij pa je primerljiv tudi obseg denarne pomoči, ki ga državi namenjata za obvladovanje gospodarskih posledic epidemije. Spitzer je opozoril tudi na visoko zaščito, ki jo zaposlenim v Sloveniji zagotavlja delovnopravna zakonodaja. Po njegovem mnenju to delodajalcu onemogoča, da bi lahko delavca nadomestil z boljšim, če bi bilo to potrebno. "To ni le slabost za podjetja, ampak posledično za celotno slovensko gospodarstvo."
Več kot tisoč avstrijskih podjetij, v katerih je zaposlenih okoli 20 tisoč ljudi, je v Sloveniji investiralo okoli 3,6 milijarde evrov, s čimer so največji tuji investitor, s kar četrtino vseh naložb. Blagovna menjava med državama pa je lani znašala približno 5,5 milijarde evrov, s čimer se uvršča Avstrija na tretje mesto, za Nemčijo in Italijo. Največ avstrijskih naložb je v osrednjeslovenski regiji in na vzhodu Slovenije. Največ vlagateljev prihaja z Dunaja, sledita avstrijska Koroška in avstrijska Štajerska.