Bančno varčevanje: Nas po koncu pandemije čaka inflacija?

Damijan Toplak
27.01.2021 06:30
Po pravnih osebah čaka po 1. aprilu tudi fizične osebe z več kot četrt milijona evrov depozitov pri NLB tako imenovana ležarina. Kaj pa, če s popandemično potrošniško evforijo pride celo inflacija?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ob plačevanju ležarin se lahko zgodi, da bodo bančni komitenti svoj denar prenesli v druge naložbe ali pa kar v domačo nogavico.
Robert Balen

Slovenske banke in hranilnice so v nezavidljivi situaciji. Po eni strani so preplavljene z milijardami evrov depozitov fizičnih in pravnih oseb, na drugi strani vsega tega denarja ne morejo plasirati v kredite. Ne nazadnje smo v času negotove situacije, ko se ne ve, koliko podjetij bo sploh o(b)stalo in koliko zaposlenih bo še imelo zaposlitev po koncu epidemije koronavirusa, ko bodo usahnile tudi državne pomoči. Na razliko med depoziti in danimi krediti pa bančne institucije, tudi slovenske, ECB plačujejo 0,5 odstotka letnih obresti, kar za celoten slovenski bančni sistem pomeni več deset milijonov evrov letno.

Preveč varčevanja banke sili v ležarine

Tako so zadnjih nekaj let bančne obresti za varčevalce pičle ali celo nične. V največji meri lani so banke pravnim osebam začele zaračunavati ležarine (kar se sliši lepše kot negativne obrestne mere), praviloma za milijonske zneske na računih, z letošnjim aprilom pa bo NLB po večmesečnih napovedih ležarine, namreč 0,04 odstotka mesečno za zneske nad četrt milijona evrov, začela zaračunavati tudi fizičnim osebam. Te se plačilu ležarin sicer lahko izognejo tako, da presežke nad četrt milijona evrov bodisi prenesejo na drugo banko bodisi denar shranijo v kakšen sef. V prvi vrsti pa želi NLB, čemur bodo kmalu verjetno sledile druge slovenske banke, zmanjšati presežek depozitov, po drugi strani pa "zaposliti" te denarne presežke posameznikov za spodbujanje potrošnje - nakupi nepremičnin, avtomobilov, opreme stanovanj ipd., a obstaja nevarnost, da bodo ti denarni presežki preprosto obležali v "domačih nogavicah", kar pa dolgoročno ne bo dobro ne za posameznike ne za banke, ki bodo morda čez čas bančne depozite spet potrebovale. V NLB pravijo, da bo ukrep prizadel le nekaj sto njihovih strank in da bodo z njimi iskali možnosti, da del depozitnih sredstev usmerijo v naložbe, ki jim bodo prinašale višje donose. Ob tem nekateri svarijo, da nas lahko v popandemičnem obdobju čaka celo inflacija, saj si bodo do tedaj "zaprti" državljani želeli privoščiti vse tisto, česar si v času epidemije niso mogli.

Dr. Bogomir Kovač: "Denar, ki se sprošča, se ne usmeri na blagovne trge, ampak v bančno varčevanje, nakupe vrednostnih papirjev, delno za nakup nepremičnin."
Igor Napast

Ekonomist dr. Bogomir Kovač z ljubljanske ekonomske fakultete pravi, da imamo v območju E(M)U že dolgo ekspanzivno monetarno politiko, ko se v obtok dajejo večje količine denarja z namenom, da bi se cene začele dvigovati. "Denar, ki se sprošča, se ne usmeri na blagovne trge, ampak v bančno varčevanje, nakupe vrednostnih papirjev, delno za nakup nepremičnin. Vse to pa ne deluje inflacijsko, zato ni nevarnosti za (popandemično) inflacijo, saj takratno večje povpraševanje v globalnem svetu ne bo povzročilo, da bi zmanjkalo ponudbe. Že dolgotrajna politika negativnih obrestnih mer je nenavadna, pa tudi, da se obseg denarja povečuje prek bank in podeljenih novih kreditov. Bolje bi bilo, da bi šel denar neposredno v roke državljanom kakor v ZDA. Obrestne mere niso več faktor varčevanja in večjim depozitarjem banke zaračunavajo ležarine, kakor so v preteklosti počele pri zlatu. Očitno nimajo manevrskega prostora in druge možnosti, saj se v aktualnih razmerah povečuje varčevanje, ljudje pa se bojijo trošiti ali imajo omejene možnosti trošenja ob zaprtju določenih trgovin, pri spletnih nakupih pa so nakupi bolj načrtni in manj impulzivni," pove Kovač.

Banke niso v zavidljivi situaciji

Dekan fakultete Doba, ekonomist dr. Rasto Ovin, pa ugotavlja, da deflacijska klima pri nas traja že blizu deset let, saj ECB izvaja kvantitativno sproščanje (odkupuje državne in druge obveznice, op. a.) in s tem povečuje obseg denarja v obtoku.

Dr. Rasto Ovin: "Ob različnih pritiskih, tudi dodatni konkurenci na tehnološkem področju, banke niso v zavidljivi situaciji in odpuščanja niso redkost."
Andrej Petelinšek

"Za presežne depozite zdaj ECB bankam zaračunava 0,5 odstotka letno, poslovne banke pa ob tem izvajajo različno poslovno strategijo, in ene del bremena prenašajo na komitente, spet druge taktizirajo, da se utegnejo razmere spremeniti in bi lahko presežne depozite varčevalcev še potrebovale. So pa minili časi, ko je bankir moral paziti le na to, da je denar dražje posojal, kot je zanj plačeval. Ob različnih pritiskih, tudi dodatni konkurenci na tehnološkem področju, banke niso v zavidljivi situaciji in odpuščanja niso redkost. V NLB so že kakšno leto opozarjali, da bodo za fizične osebe uvedli ležarine, je pa tako, da so tudi druge banke podobno pomembne, pa o tem ne razmišljajo. Težko bi napovedal, ali nas po koncu pandemije čaka inflacija, veliko pa bo odvisno od tega, koliko so 'na tleh' tisti, ki nam dobavljajo blago," meni Ovin.

Ob NLB druge banke za zdaj ne predvidevajo ležarin za depozite fizičnih oseb. "Glede na trenutno stanje ekonomije in napovedi oziroma izjave centralne banke ECB lahko sklepamo, da bodo obrestne mere na trenutnih nivojih ostale še kar nekaj časa. Bojazen, da bi ob povečani gospodarski rasti in posledično inflaciji hkrati banke zaračunavale negativne obrestne mere, pa je odveč, saj bi v tem primeru zelo verjetno sledil odziv centralne banke," je pojasnil Marko Stolica, pri Novi KBM direktor sektorja upravljanja z bilanco banke. V Delavski hranilnici (in celotnem bančnem sektorju) so lani beležili nadpovprečno rast depozitov, v decembru celo rekordno. "Presežna likvidnost in negativna obrestna mera ECB ustvarjata razmere, ki za bančne ustanove postajajo finančno nevzdržne. Ne glede na to pa ležarin za fizične osebe za zdaj ne nameravamo uvesti, skrbno pa spremljamo razmere na bančnem trgu in se bomo, če bo to potrebno, odzvali na spremembe," pa odgovarjajo v DH.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta