Bled proti koronavirusu: Na prošnjo korejskih agencij na sanitarijah namestili razkuževalce za roke

STA, M.R.
07.02.2020 13:59

Na Blejskem gradu je skoraj tretjina obiskovalcev iz azijskih držav, zato so se hitro odzvali na izbruh novega koronavirusa. Število gostov iz Kitajske sicer ni upadlo, prav tako ne beležijo nobenih odpovedi rezervacij, so pa na željo korejskih agencij v teh dneh v vse sanitarije na gradu namestili razkuževalce za roke.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kar tretjina vseh gostov na Bledu prihaja iz Azije.
Robert Balen

"Glede na to, da imamo skoraj tretjino obiskovalcev iz Azije, smo bili s problemom pojava novega koronavirusa takoj seznanjeni. Odreagirali smo tako, da smo tudi na osnovi prošenj dveh korejskih agencij, s katerima poslujemo, ta teden v vseh sanitarijah na gradu namestili razkuževalce," je povedal direktor Zavoda za kulturo Bled, ki upravlja z Blejskim gradom, Matjaž Završnik.
Grad bodo opremili še z napisi o mestih, kje si lahko obiskovalci razkužijo roke, če želijo. Ti napisi bodo prevedeni tudi v japonščino, kitajščino in korejščino. To je zaenkrat edini ukrep, ki so ga Blejskem gradu uvedli. Kot je prepričan Završnik, razloga za preplah zaenkrat ni, pozorno pa spremljajo dogajanje. Enako velja za celotni blejski turizem, kjer v primeru kakšnih težav pričakujejo navodila z ravni države.
Se pa pri ljudeh pogosto pojavljajo pomisleki, da bi bil lahko v avtobusih s kitajskimi gosti tudi kakšen okužen z novim koronavirusom. "Računamo, da so osnovna sita že letališča, saj gostje iz Azije k nam vedno prihajajo z letali. Na letališčih bi jih, če bi kazali znake okuženosti, že prej prestregli," verjame Završnik.
Na gradu zaenkrat ne beležijo kakšnih odpovedi azijskih gostov. Letos so do danes na Blejskem gradu imeli celo 50 obiskovalcev iz Kitajske več kot v enakem obdobju lani. "Mi zaenkrat preplaha ne delamo, zato ker tudi nimamo nobenih pisnih ali dejanskih odpovedi, ki bi kazale na to, da gre za večji problem. Seveda pa se ta, če bo razmah virusa šel tako naprej, lahko pojavi," je sklenil Završnik.
Zato ga tudi ne skrbi devetodstotni upad števila obiskovalcev gradu v začetku tega leta, kar pripisuje predvsem slabi zimi, zaradi česar je na Bledu manj gostov in dnevnih obiskovalcev, ki bi smuko na bližnjih smučiščih združili z obiskom gradu. "Zanašamo se na informacije z naših trgov in agencij in če bi bilo kaj alarmantnega, bi se to zagotovo odražalo na odpovedih potovanj in rezervacij," je prepričan.
Lani so na gradu našteli skoraj 584.000 obiskovalcev. Nekaj manj kot 20 odstotkov je bilo Slovencev, najštevilčnejši gostje pa so Korejci, ki so predstavljali 21 odstotkov obiska. Sledili so obiskovalci iz Združenih držav Amerike, Velike Britanije in Italije, presenetljivo veliko je bilo po Završnikovih besedah tudi obiskovalcev iz Madžarske.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta