(BORZNI KOMENTAR) Kaj bo prinesel drugi polčas

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Eden izmed ključnih dejavnikov gospodarskega okrevanja in optimizma na finančnih trgih je nedvomno bilo uspešno cepljenje. 
EPA

Prva polovica leta je za nami in pogled na finančne trge marsikomu nariše nasmeh na usta. Globalne delnice so na rekordno visokih ravneh in so v prvi polovici leta pridobile 15 odstotkov (merjeno v EUR). Od pandemičnega dna iz marca 2020 so višje za kar 70 odstotkov.

K temu optimizmu je privedla kombinacija močnega gospodarskega okrevanja, nadpovprečne rasti dobičkov podjetij in še vedno rekordno nizkih obrestnih mer, saj je prevladal pogled, da je višja inflacija le prehodne narave. In seveda občutek, da smo z uspešnim cepljenjem za vedno opravili s covidom-19. Izkušeni borzni mački se zdaj sprašujejo, ali ni optimizem šel predaleč.

Največ zaslug pozitivnemu vzdušju gre predvsem na račun mnogo močnejšega gospodarskega okrevanja. Napovedi rasti globalnega gospodarstva so se med letom kot po pravilu dvigovale. Mednarodni denarni sklad je v svoji zadnji prognozi dvignil napoved globalne rasti na šest odstotkov (0,8 odstotka več kot oktobra 2020). Pri Bloomberg Economics so še bolj optimistični. Pričakujejo, da bo rast celo 6,9-odstotna, kar bi pomenilo največjo rast po šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Vsi se strinjajo, da gre za okrevanje v obliki črke V. Tega v najbolj temnih dneh preteklega leta ni pričakoval nihče.

Dobički podjetij so seveda sledili okrevanju v gospodarstvu. Za leto 2021 tako analitiki pričakujejo za globalne delnice rast dobičkov v višini 39 odstotkov. Še na začetku leta so bila pričakovanja, da bodo višji za "le" 24 odstotkov. V ospredju so ciklični sektorji, kjer naj bi bila rast kar 68-odstotna.

Eden izmed ključnih dejavnikov gospodarskega okrevanja in optimizma na finančnih trgih je bilo nedvomno uspešno cepljenje, ki je marsikoga (vsaj v razvitih državah) prepričalo, da je pandemija za nami. Vse oči so bile uprte v Veliko Britanijo, kjer so uspeli polno cepiti 52 odstotkov prebivalstva, z vsaj enim odmerkom pa celo 69 odstotkov. Delež novookuženih je posledično močno strmoglavil. Zmagoslavje je trajalo le do pojava nove različice virusa po imenu delta. Po njeni zaslugi lahko v zadnjih tednih v Veliki Britaniji spremljamo nov val okužb (število novookuženih presega 30.000 na dan). Gre za resen opomin, da pandemija še ni za nami. Novi vali lahko ponovno sprožijo omejitvene ukrepe, ki bi negativno vplivali na gospodarsko aktivnost. Kar je pozitivno in daje upanje, je, da število hospitaliziranih ostaja občutno nižje kot v preteklih valih.

Ni pa pandemija edino tveganje, ki lahko, vsaj kratkoročno, vpliva na optimizem na finančnih trgih. Tveganje ostaja, da višja inflacija ni le prehodne narave, temveč začetek strukturne spremembe. To bi pomenilo hitrejše ukrepanje centralnih bank (višje obrestne mere), kar bi negativno vplivalo na gospodarsko aktivnost. Skrbi povzročajo tudi znaki, da se kitajsko gospodarstvo ohlaja.

Kljub določenim tveganjem lahko pričakujemo nadaljevanje pozitivne rasti na delniških trgih, vendar se je treba zavedati, da je lahki del (pandemični odboj) za nami. Kar nas v prihodnjem obdobju čaka, so nevznemirljivi, a še vedno pozitivni donosi. Lestvica za pozitivna presenečenja je danes postavljena mnogo višje kot marca 2020.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta