Kandidat za ministra za notranje zadeve Boštjan Poklukar je na predstavitvi pred parlamentarnim odborom za notranje zadeve med prioritetami svojega delovanja na ministrskem položaju izpostavil boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu, upravljanje migracij ter depolitizacijo, profesionalizacijo in modernizacijo policije. Poklukar je poudaril, da je v svoji karieri izkušnje nabiral v vseh treh stebrih nacionalne varnosti, kot svojo prednost pa je izpostavil tudi poznavanje podsistema notranje varnosti. Slovenija se po njegovih besedah na področju varnosti sooča z vrsto neznank in izzivov: "Varnost ni več samoumevna, ampak je dobrina in vrednota."
Poklukar izpostavil boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu
Ko gre za boj proti korupciji, je Poklukar izpostavil, da je žalosten, da se korupcije in njenih posledic kljub vsem vzpostavljenim institucijam "premalo zavedamo in jo premalo preganjamo". Kandidat za novega notranjega ministra je dejal, da bo učinkovito uresničeval v koalicijski pogodbi zapisano zavezo o ničelni toleranci do korupcije in učinkovitega pregona organiziranega kriminala. Zavzel se je tudi za učinkovito preiskavo projektov in investicij, ki so prepletena s sumi korupcije, vključno z nabavo zaščitne opreme med epidemijo covida-19. Če bom izvoljen za ministra, bo ena od mojih prvih potez izdaja obveznih usmeritev policiji za prednostno obravnavo korupcijskih kaznivih dejanj, je dejal kandidat za novega notranjega ministra.
Po njegovih besedah bodo Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) vrnili avtonomijo in samostojen status, ki ga je imel ob ustanovitvi, poleg tega pa se je zavzel tudi za zakonsko spremembo, s katero bi vodenje NPU poleg policistov lahko prevzeli tudi strokovnjaki s področja odkrivanja in pregona kaznivih dejanj, kazenskega sodstva in obveščevalno-varnostnih organov. Pri preiskovanju kaznivih dejanj s področja korupcije in gospodarskega kriminala je po njegovih besedah potrebno dodatno okrepiti sodelovanje med policijo in državnim tožilstvom. Boja s korupcijo se je treba lotiti premišljeno in sistematično, in to v vseh fazah postopka, torej tako pri odkrivanju kot pri preganjanju tovrstnih kaznivih dejanj, je poudaril kandidat za ministra.
Poklukar ni pojasnil, ali bo zamenjal prvega moža policije
Boštjan Poklukar na zaslišanju pred poslanci ni hotel razkriti imen v svoji najožji ekipi sodelavcev, s katero bo v primeru zelene luči poslancev na redni februarski seji državnega zbora prihodnji teden prevzel notranjeministrstvo. Na vprašanje, kakšen je njegov odnos s sedanjim vršilcem dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjanom Lindavom, je odgovoril, da je bil Lindav v času njegovega prvega mandata direktor uprave kriminalistične policije: "To je najin odnos, ki ga imava." Poklukar tako ni pojasnil, ali se po njegovem imenovanju obeta menjava na čelu policije. Lindav je sicer pred dnevi za STA navedel, da je sam pripravljen sodelovati s katerimkoli ministrom, ki podpira avtonomnost policije in pokončnost policijskih vodij, sposobnih upreti se zlorabam policije, a se mu ob skorajšnjem prihodu novega notranjega ministra vendarle maje stolček. S položajev naj bi se poslovila tudi dosedanja državna sekretarja na notranjem ministrstvu Branko Lobnikar in Tina Heferle.
V največji vladni stranki Gibanje Svoboda so danes izrazili pričakovanje, da bo Poklukar depolitiziral policijo. Od kandidata pričakujejo tudi spoštovanje odločb ustavnega sodišča, dosledno spoštovanje vloge vseh neodvisnih institucij, zelo dobro sodelovanje z nevladnimi organizacijami in stalni dialog s civilno družbo. "Pričakovanja, ki so jih izrazile nevladne organizacije, so v resnici tudi naša pričakovanja," je dejala poslanka Svobode Tereza Novak. Očitke o morebitni vpletenosti državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca v delo Poklukarja, pa so v stranki kategorično zavrnili. "Damirja Črnčeca bomo ocenjevali po njegovem delu na ministrstvu za obrambo, ima jasne pristojnosti, ki so v slovenskem političnem sistemu dane državnemu sekretarju na ministrstvu za obrambo, in to je to," je dejal poslanec Svobode Lenart Žavbi.
Na očitke, da se bo z njegovim imenovanjem povečal vpliv državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca v policiji, pa je Poklukar dejal, da sta s Črnčecem sicer na ministrstvu za obrambo trenutno še sodelavca, a kot minister "lahko delaš samo zakonito in strokovno in v skladu s političnimi usmeritvami". "In vemo, kdo je v vsaki vladi šef, to je predsednik vlade, nihče drug," je dodal.
"Rezilne žice na meji do konca letošnjega leta ne bo več"
Na področju upravljanja z migracijami je Poklukar napovedal nadaljevanje odstranjevanja rezilne žice in ograje na slovensko-hrvaški meji: "Cilj je, da rezilne žice na meji do konca letošnjega leta ne bo več." Kot je priznal, je pred leti res postavljal ograjo na južni meji, a je ta v današnjih razmerah nepotrebna, saj meja s Hrvaško ni več zunanja schengenska meja, ampak notranja meja EU. Kot je spomnil, je vlada Marjana Šarca, v kateri je bil notranji minister, julija 2019 sprejela prvo in celovito strategijo vlade na področju migracij. Po njegovih besedah je nastopil čas, da na ministrstvu v sodelovanju z nevladnimi organizacijami pripravijo novo migracijsko strategijo s poudarkom na absolutnem spoštovanju človekovih pravic in varovanju ranljivih skupin.
Nevladniki nad možnostjo Poklukarjevega povratka na čelo notranjega ministrstva sicer niso navdušeni, a jim je ta odgovoril, da jih že zdaj vabi za skupno mizo. Kot je dejal, si želi, da nevladne organizacije s svojimi predlogi sodelujejo pri prenovi zakonov o tujcih, mednarodni zaščiti, začasni zaščiti razseljenih oseb in javnih zbiranjih. Zavedam se, da je treba prosilcem za azil olajšati postopke, tujcem, ki si urejajo statuse, pa zagotoviti hitrejšo obravnavo, je dejal Poklukar in napovedal, da bodo predlogi novel zakonov v državni zbor vloženi do konca letošnjega leta.
Kandidat za ministra bi spet poskusil z uzakonitvijo IMSI lovilcev
Poslanec SDS Branko Grims je kandidata za notranjega ministra vprašal, kako bodo potekale preiskave domnevnega pranja denarja v Gen-I, spomnil je tudi na dogajanje v povezavi z afero Fotopub in domnevne primere spolnih zlorab. Ko gre za nezakonite migracije, je Grims ocenil, da je stanje na slovenskih mejah v času Golobove vlade "katastrofa", izpostavil je tudi povečano število nezakonitih mejnih prehodov s strani tujcev. Poklukar je Grimsu odgovoril, da je policija avtonomna in da ga vsebina konkretnih preiskav kot kandidata za ministra ne sme zanimati. Ob tem je izrazil prepričanje, da se prebivalci obmejnih območij počutijo varne, v vsaki državi pa da obstajajo posamezni incidenti.
Poslanka Levice Nataša Sukič je spomnila, da je Poklukarjev prvi mandat na čelu notranjega ministrstva zaznamovalo vračanje prosilcev za azil na Hrvaško, kjer so bili po navedbah nevladnih organizacij podvrženi nasilju s strani hrvaških organov. Sukić je zanimalo, ali bo Poklukar vztrajal pri vračanju prosilcev za mednarodno zaščito na Hrvaško in ali si bo prizadeval za novelo zakona o tujcih. Poklukar ji je odgovoril, da ima koalicija dovolj glasov za spremembo potrebnih zakonov. Kot je med drugim dejal, bo ponovno poskusil tudi z uzakonitvijo IMSI lovilcev, vendar pa se v tem primeru zavzema za široko javno razpravo.
"Policijski šefi so skupaj z vladajočo politiko hodili po štabih"
Kandidat za notranjega ministra je na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom izrazil prepričanje, da si mora policija povrniti svoj ugled v javnosti. Poklukar je dejal, da je bil ob branju poročila o izrednem nadzoru nad delom policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 zgrožen. "Ne morem si predstavljati, kako hitro lahko posamezniki znotraj policijskih vrst padejo na spoštovanju demokratičnih standardov in pravnih norm, varovanju človekovih pravic, celo na spoštovanju dane policijske prisege," je poudaril Poklukar in dodal, da je bila represija policije v mandatu prejšnje vlade Janeza Janše podpihovana s strani najvišjih predstavnikov oblasti. "Je pa jasno treba pogledati tudi poveljniško odgovornost, da ne bodo krivi samo izvajalci, ker so policijski šefi skupaj z vladajočo politiko hodili po operativnih štabih policije," je povedal kandidat za notranjega ministra in dodal, da so razmerja, tudi med notranjim ministrom in generalnim direktorjem policije, sicer jasno definirana.
Poklukar je spomnil na to, da je že začasna notranja ministrica Sanja Ajanović Hovnik podala usmeritve za pripravo ukrepov v policiji, ki bodo preprečevali zlorabo policije v politične namene: "Slovenska policija mora znova postati avtonomna in zaupanja vredna institucija, temelječa na visoki stopnji spoštovanja vladavine prava, enake obravnave, sorazmernega ukrepanja." Kot je izpostavil, bo predlagal tudi zakonsko spremembo imenovanja generalnega direktorja policije, in sicer na enak način, kot jo je predstavil v primeru imenovanja direktorja NPU. Napovedal je tudi spremembe zakonov o nalogah in pooblastilih policije ter o organiziranosti in delu policije, v katera bodo vgradili varovalke ki bodo politiki onemogočala "politično lomastenje po policiji".
V sklopu večje profesionalizacije policije si bo Poklukar prizadeval za vzpostavitev kariernega sistema napredovanja zaposlenih v policiji, k čemur so ga že pozvali tudi v obeh policijskih sindikatih. Predstavitev pred pristojnim odborom je kandidat za ministra sklenil s citatom pokojnega italijanskega protimafijskega tožilca Paola Borsellina: "Normalno je, da je v vsakem človeku strah. Pomembno pa je, da strah spremlja pogum. Nikoli ne dovolite, da vas strah premaga, sicer postane ovira, ki vam preprečuje, da bi šli naprej."