V modrih haljah hitijo od enega do drugega bolnika. S potnimi kolobarji pod pazduhami in na hrbtu. Kako tudi ne, dvigujejo težo, za katero mora marsikdo v najbližji fitnes. Same imajo "specialno ponudbo" kar osem ur: savna, fintes, še avtogeni trening, s katerim poskušajo preslišati vedno bolj nezadovoljne bolnike, zdravnike. Marsikdaj ne zmorejo več nasmeha, prijaznih besed. Kako bi jih po desetletjih dela z ljudmi in za njih. Pa se zdi, da jih je sistem pozabil in da so vse spremembe le obliž na rano. Kot bi s propolisom zdravili pljučnico. V večini so to že gospe, matere, babice. Med 22 tisoč medicinskimi sestrami jih je skorajda tretjina starejša od 50 let.
"Zdaj hočejo še, da grem v šolo," mi je potožila ena, ko je odjeknila prva novica o poklicnih kompetencah. "Za tistih 900 evrov. Prestara sem za v Avstrijo, pa bi šla. Tudi kruh prodajat." V sosednjem Gradcu diplomirana medicinska sestra prejme okoli 2000 evrov mesečno, poleg 13. in 14. plače, ki sta manj obdavčeni. Plača srednje medicinske sestre s štirimi nočnimi in za 38-urni delovni čas je nekje 1600 evrov. Pri nas so plače medicinskih sester borne. Srednja medicinska sestra na začetku kariere s štirimi leti delovne dobe prejme neto nekaj več kot 630 evrov, medtem ko z nočnim delom, nedeljami in prazniki komajda doseže 920 evrov. Po 39 letih delovne dobe prejme kot osnovno plačo okrog 960 evrov, z vsemi dodatki 1300 evrov. Še na slabšem so bolničarke, njihova plača z vsemi dodatki se giblje okrog 790 evrov. Marsikateri tehnik ali srednja medicinska sestra se skuša v želji po boljšem jutri doizobraževati ob delu. Izredni študij stane od 3000 do 3500 evrov na leto, kar je 250 evrov mesečno pri povprečni mesečni plači okrog 900 evrov. Kljub velikemu pomanjkanju kadra jih je trenutno nekaj sto brezposelnih. Pravzaprav ni čudno, da želijo medicinske sestre zaposlitev najti drugje, saj je razlika med plačo in socialnimi transferji le desetodstotna. Resda je stara zakonodaja v preteklosti iz evidenc prosilcev črtala ljudi, ki so zavrnili ponujeno zaposlitev, in jim tako odvzela denarno pomoč. A trenutno veljavni zakon omogoča dve podobni kršitvi.
Šele ko se bomo začeli vsi, od razjarjenega bolnika do preutrujenega zdravnika, do medicinskih sester obnašati dostojanstveno, jih jemati kot nepogrešljiv del ekipe, bomo to lahko zahtevali tudi od sistema.