V nedeljo so v Sloveniji opravili 1657 PCR-testov in z njimi potrdili 282 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 17 odstotkov testov, kar je 3,6 odstotne točke manj kot dan prej.
NIJZ ocenjuje, da je trenutno v Sloveniji 9791 aktivnih primerov koronavirusnih okužb. V zadnjih dveh tednih so pri nas potrdili 462 okužb na 100.000 prebivalcev, povprečje v zadnjih sedmih dneh pa je 841.
V primerjavi z dnevom prej se je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb povečalo za sedem, za prav toliko se je povečala tudi štirinajstdnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev. V primerjavi s prejšnjo so to nedeljo potrdili 48 okužb več. Prejšnjo nedeljo so sicer opravili 1427 PCR-testov.
Po podatkih NIJZ so to nedeljo opravili tudi 6374 hitrih testov, ki jih v primeru pozitivnega izvida preverijo še s PCR-testom. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je pri nas cepljenih 1.025.591 oseb, z vsemi odmerki pa 935.795 oseb, še kažejo podatki NIJZ.
Na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 sta dopoldan sodelovala državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar in državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc.
Z izjemo nujnih stanj do zdravnika le s pogojem PCT
Starejši od 12 let bodo do zdravnika z izjemo nujnih primerov lahko prišli le, če so preboleli covid-19, so cepljeni ali testirani. Pogoja PCT ni treba izpolnjevati v primerih nujne oskrbe z osnovnimi življenjskimi izdelki in potrebščinami, zagotavljanja javnega reda in miru, varnosti in obrambe, nujne medicinske pomoči ter zaščite in reševanja. Obdobje pogoja prebolevnosti so pristojni sicer ponovno skrajšali z osem na šest mesecev.
"Ponovno poudarjam, da s HAG- testom za samotestiranje - pridobimo možnost opravljanja dela, ni pa to podlaga za pridobitev QR-kode in ne omogoča dostopa do drugih storitev. V tem primeru sredstva za testiranje zagotavlja delodajalec oziroma oseba, ki samostojno opravlja dejavnost," pojasnjuje Vidnišar.
Na Hrvaškem obvezna covidna potrdila za zaposlene v zdravstvu
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je v odprtem pismu zaposlenim v zdravstvu napovedal, da bodo s 1. oktobrom lahko prišli na svoje delovno mesto samo, če so cepljeni proti covidu-19, so prebolevniki ali imajo negativen test na novi koronavirus. Med drugim je zapisal, da ljudje hodijo v bolnišnice, da bi se pozdravili, in ne zboleli.
V primeru neizpolnjevanje pogoja PCT delodajalec uporabi ukrepe v skladu s predpisom, ki ureja varnost in zdravje pri delu, in predpisom, ki ureja delovna ali uslužbenska razmerja, ter kolektivnimi pogodbami dejavnosti.
Koritnik pozval inšpektorje, naj bo pri nadzoru PCT pogoja poudarek na opozarjanju in preventivi
Minister za javno upravo in predsednik inšpekcijskega sveta Boštjan Koritnik je danes inšpekcijske organe pozval, naj pri nadzoru spoštovanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja dajo poudarek preventivi in opozarjanju. "Neskladij bo potem manj, zavezanci pa bodo tak odlok lažje sprejeli in upoštevali," je ob tem poudaril.
Kot so sporočili z ministrstva za javno upravo, je bila današnja seja sklicana na pobudo Koritnika. Člane inšpekcijskega sveta je pozval h koordiniranemu in usklajenemu delu. Predlagal je, da se vse inšpekcije, ki bodo od srede izvajale nadzor nad spoštovanjem odloka, povežejo med seboj, predvsem pa z zdravstvenim inšpektoratom. Namen akcij je preventiva, s katero se pri zavezancih spodbudi spoštovanje navedenega odloka, saj je situacija v državi glede okužb resna, je ob tem poudaril minister.
Po oceni Puglja novi odlok diskriminatoren do nakupovalnih središč
Čeprav vedno podpirajo vladne odloke, povezane z zajezitvijo pandemije novega koronavirusa, pa je zadnja odločitev vlade, da živilske trgovine, drogerije in lekarne v nakupovalnih središčih ne uvrsti pod izjeme za pogoj PCT, diskriminatorna, je dejal Toni Pugelj, direktor SES Slovenija in Aleje. Meni tudi, da bi pogoj PCT moral veljati povsod.
"Kot vedno podpiramo vse odloke oz. pravilnike, kar se tiče zajezitve epidemije. Glede na trenutno situacijo podpiramo tudi ta odlok, ne moremo pa se strinjati s členom, da ni dovoljeno nakupovati v živilskih trgovinah in lekarnah v naših centrih. To se nam zdi diskriminatorno," je v odzivu dejal. Kot je pojasnil, imajo ljudje določene navade in so tudi živila in zdravila navajeni kupovati vedno na istem mestu.
"Ljudje so navajeni kupovati meso pri enem in istem mesarju, pri peku kruh itd. Tem ljudem je nemogoče dopovedati, da ne smejo vstopiti k nam. Lahko gre v drugo živilsko trgovino, ki je izven nakupovalnega centra, v tisto v centru pa ne. Enako je z lekarno, kjer imajo ljudje farmacevtke in farmacevte, na katere so navajeni, ki jim zaupajo pri svetovanju, zdaj pa oseba ne bo smela vstopiti," o novem vladnem odloku razmišlja Pugelj. Preverjanje pogojev ga ne skrbi, bi se mu pa zdelo smiselno, da bi pogoj PCT veljal povsod, saj bi bilo tako med ljudmi manj zmede. "
"Enako velja za specializirane prodajalne s farmacevtskimi, medicinskimi, kozmetičnimi in toaletnimi izdelki. Vsi potrošniki, ki niso prebolevniki ali cepljeni, morajo test HAGT opravljati na 48 ur ali PCR-test na 72 ur. Torej, trgovine, nakupovalni centri, gostinski obrati, turistične namestitve, vse organizacije, kjer se izvajajo delovni procesi, morajo na vidnem mestu objaviti obvestilo o obveznosti izpolnjevanja pogoja PCT ob vstopu v prostore. Na vstopnih mestih pa morajo izvajati tudi preverjanje tega pogoja. Če potrošnik tega pogoja na izpolnjuje, ne more koristiti določene storitve, strošek testiranja pa je breme vsakega posameznika," dodaja sekretar.
Zaščitne maske bodo v notranjih prostorih še naprej obvezne, zunaj pa le, če ni mogoče zagotoviti zadostne razdalje.