Damir Črnčec, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Marjana Šarca in ključni človek Šarčevega kroga, je za direktorico zavoda Inštitut za globalno upravljanje – IGLU, kjer je edini lastnik, v začetku letošnjega leta postavil Zvonko Truden. Ta je, kot izhaja iz poslovnih registrov, tudi direktorica družbe Westinghouse Electric (Asia) SA, ZUG, Switzerland, podružnica Krško. Gre za slovensko podružnico ameriške multinacionalke Westinghouse, dobavitelja nukleark, tudi nuklearne elektrarne Krško. Pod dejavnosti ima navedeno arhitekturno projektiranje. Zgodbo je danes objavil Požareport. Inštitut za globalno upravljanje je imel lani po podatkih baze Bisnode GVIN 4369 evrov poslovnih prihodkov, leta 2017 pa 23.561 evrov. Kakšna je vloga Trudnove v sistemu Westinghousa in koliko je podjetje, ki ima očitno poštni nabiralnik v Švici, dejavno, ni jasno. Po podatkih Gvina je imelo lani dobrih 105 tisoč evrov prihodkov, čisti poslovni izid pa je bil pri ničli. Ne gre spregledati dejstva, da je bil Damir Črnčec, nekdanji (vojaški) obveščevalec, ki ima še danes močno tovrstno mrežo, izobražen in usposobljen tudi pri Američanih, z njimi je gotovo še vedno povezan.
Stalno prisotni Westinghouse
Marjan Šarec je avgusta ob obisku krške nuklearke nekoliko nepričakovano zelo odločno izrazil podporo gradnji drugega bloka krške nuklearke. Jedrska energija zadnja leta ni bila zelo v fokusu razprav v Sloveniji, s to potezo je razprave o tem vrnil visoko na politično in javno agendo. Novica je odmevala tudi v sosednjih državah, posebej v Avstriji in na Hrvaškem, pa tudi širše. Kot pišejo Finance, naj bi slovenski premier Šarec pred tem govoril tudi z ameriškim ministrom za energetiko Rickom Perryjem, ki je po poročanju STA lobiral za vnovično sodelovanje - pri prvem bloku je namreč sodelovalo podjetje Westinghouse Electric, ki je dobavilo opremo. Westinghouse kot eden od globalno največji dobaviteljev opreme za proizvodnjo jedrske energije ima vseskozi močno zaslombo ameriške politike. Sogovorniki iz energetike, s katerimi smo govorili, želijo pa ostati neimenovani, razkritju pripisujejo visok potencial vpliva na prihodnje dogodke in razprave okoli NEK 2, sploh ko bo bolj jasna vloga Trudnove in družbe Westinghouse Electric (Asia) SA, ZUG, Switzerland podružnica Krško v energetskih zakulisjih. Gotovo je, da ima Črnčec v ključnih projektih Šarčeve vlade, sploh tistih, ki jih kontrolirata premierov krog in LMŠ, izjemen vpliv in velja za njihovega ključnega načrtovalca.
{twitter}https://twitter.com/TransparencySi/status/1173567930547822592{/twitter}
Spomnimo še: nekdanja ameriška zunanja ministrica, na položaju je bila v času predsednika Billa Clintona, Madeleine Albright, je ob robu razprav o strateškem konceptu Nata, ki so bile v Sloveniji leta 2009, zaprosila tudi za sestanke z državnim vrhom. Obiskala je tudi tedanjega premiera Boruta Pahorja in gospodarskega ministra Mateja Lahovnika. O namenu srečanja so bili v vladnih vrstah skrivnostni, Lahovnik pa je tedaj dejal: "Lahko da bomo govorili o različnih projektih s področja energetike."
V obtoku so bile špekulacije in tudi neuradne informacije, ali je Albrightova prišla lobirat za to, da bi Westinghouse, vodilno ameriško podjetje, ki proizvaja jedrske reaktorje, dobavil tudi drugi jedrski reaktor za Nuklearno elektrarno Krško (NEK 2). Znano je namreč, da nekdanji ameriški visoki politični predstavniki delujejo kot lobisti za ameriške korporacije. Pred kratkim se je za Večer Lahovnik, sicer tudi eden od akterjev afere TEŠ 6, ob vprašanju, ali je Albrightova lobirala za Westinghouse, tako spomnil dogajanja izpred desetletja: "Mislim, da ne, ampak od takrat je že deset let - in vseh podrobnosti pogovora z njo se res več ne spominjam. Nimam pa zapiskov, tako da tega ne morem izključiti. Kolikor se spomnim, je imel njen takratni obisk druge prioritete, vezane bolj na Nato."
Westinghousove turbolence
Jedrski velikan Westinghouse Electric Co. je v lasti družbe Brookfield Business Partners LP in je v preteklih letih šel skozi hude finančne turbolence, ki so se končale tudi s stečajem. Leta 2017, ko je imela krovna družba 9 milijard izgube, kar je bila za že tako pešajočo ameriško jedrsko industrijo katastrofalna novica, je podjetje sicer vložilo zahtevo za zaščito pred stečajem po poglavju 11 stečajne zakonodaje. Po obširni stečajni reorganizaciji se je Westinghouse začel pobirati. Leta 2005 ga je kupila Toshiba, v začetku leta pa ga je za dobre 4 milijarde in pol dolarjev prevzel Brookfield.
Ne boj, mesarsko klanje
Prejšnji teden je bilo govora o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne tudi v Rusiji - Rusi trenutno gradijo jedrsko elektrarno na Madžarskem -, kjer je Šarec z delegacijo obiskal ruskega premiera Dimitrija Medvedjeva. Lahovnik je za Večer ob najavi politične podpore za NEK 2 za Večer povedal, da potencial za "mesarsko klanje" vidi med ameriškim podjetjem Westinghouse, francosko Arevo in japonskim Hitachijem: "Slednjemu je nekaj mesecev nazaj propadel posel gradnje nuklearke v Walesu zaradi težav s financiranjem. Zaradi nizkih cene električne energije je namreč težko dobiti partnerje za financiranje nuklearke. Vsi pozabljajo, da je NEK 1 že amortizirana in zato zelo donosna. Cena električne energije iz NEK 2, upoštevajoč stroške financiranja in razgradnje, bo sicer višja, kot je iz Teš 6, ampak če bomo predčasno zaprli Teš 6, na primer leta 2040, je res čas, da se zdaj kljub visokim stroškom drugega bloka na eni in nizki ceni električne energije na drugi strani začne resno pripravljati scenarij za NEK 2. Slovenija potrebuje vsaj en stabilen in dovolj močan vir energije. V tem smislu je usmeritev premiera Marjana Šarca prava."
Pot do NEK 2 je še dolga, a če bi do te gigantske operacije prišlo, bi šlo za več milijardni posel, po obsegu neprimerljiv tudi z zloglasnim šestim blokom šoštanjske termoelektrarne.