Tveganje za spletne prevare je v času intenzivnega nakupovanja, ki še posebej velja okoli črnega petka, ki je prav danes, še večje kot sicer. Goljufi pogosto izkoriščajo željo potrošnikov po ugodnih nakupih z mamljivimi oglasi, ki pa lahko vabijo tudi na sumljive spletne strani, kjer ponujajo "ekskluzivne popuste" in "neponovljive ponudbe". Čeprav so te ponudbe videti privlačne, potrošnik pogosto ostane brez blaga, v najslabšem primeru celo brez denarja.
V Zavodu KOLEKTIV 99 so med drugim ugotovili, da nekateri trgovci tik pred napovedanim znižanjem ali popusti zvišajo ceno izdelka, ki jo nato s "popustom" znižajo, ta cena pa je pogosto enaka ali celo višja od najnižje cene, ki so jo uporabljali za izdelek v zadnjih 30 dneh. Pri nakupih v tem času bodite pozorni tudi na izjemno nizke cene za izdelke priznanih blagovnih znamk ali (pre)visoke popuste. Znak za alarm je lahko tudi brezplačna poštnina po vsem svetu, prav tako je alarm lahko odsotnost podatkov o trgovcu ali podjetju, ki upravlja spletno trgovino. Če gre za nakupe preko spletnih platform, oglasnikov, je lahko znak za alarm tudi to, da ima prodajalec nov profil brez ocen, ponuja le en izdelek in je kot kontakt naveden zgolj e-poštni naslov.
Zato si pred spletnim nakupom vzemite čas in preglejte spletno trgovino. Na spletu lahko preverite podatke o domeni (tak primer je stran whois.domaintools.com), da ugotovite, kdaj je bila spletna stran registrirana. Preverite kontaktne podatke trgovine, ali gre za uraden e-poštni naslov ali le splošni kontaktni obrazec. Preverite tudi pogoje plačila, dostave in vračila blaga. Če je spletna stran registrirana pred kratkim ali uporablja brezplačne e-poštne naslove (na primer gmail, yahoo), bodite še posebej previdni.
V času povečanega spletnega nakupovanja so pogoste tudi prevare s SMS-sporočili o dostavi paketov. Ta sporočila pogosto zlorabljajo identiteto dostavnih podjetij ali pošte, da bi uporabnike preusmerili na spletne strani, namenjene kraji podatkov plačilnih kartic. Za preprečitev takšnih prevar je smiselno vedno preveriti verodostojnost teh sporočil, pri večini slovenskih bank pa se lahko zaščitite tudi z uporabo varnostnega SMS-sporočila.