Vladni obisk v UKC Maribor je prinesel toliko dobrih novic, kot jih v tej ustanovi niso slišali že dolgo. "Ministra sta prisluhnila, razumeta naše težave," je uvodoma pred mediji povedal novi direktor UKC Maribor Anton Crnjac. Minister za zdravje Janez Poklukar je UKC Maribor označil kot najpomembnejšo zdravstveno ustanovo v severovzhodni Sloveniji, kakor se sicer sami radi pohvalijo. A kot je povedal minister, je epidemija razgalila leta nezadostnega posvečanja zdravstvu. Njegova ekipa je bila tukaj že dvakrat spomladi in tako so skupaj z občino, medicinsko fakulteto in UKC že naredili nekaj prvih korakov v smeri "dolgoročne vzdržnosti na področju zdravstva v podravski regiji". V začetku junija je bila imenovana delovna skupina, katere naloga je "umestitev strategije zdravstvenih in izobraževalnih ustanov v lokalno skupnost in zagotovitev podlage za realizacijo teh investicij". Ob Poklukarju je bil na obisku tudi minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Zvonko Černač, v okviru njegovega resorja bodo namreč zagotovili veliko denarja za te investicije. Največja v UKC Maribor, vredna skoraj 55 milijonov evrov, bo nova stavba za infekcijski oddelek, v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) bodo zanjo zagotovili 40 milijonov evrov. Oddelek sicer zdaj deluje v prostorih iz leta 1899, in kot je dejal Poklukar, ti prostori "sami kličejo po prenovi". Gradnja bo zaključena predvidoma leta 2026, to je tudi časovni pogoj za črpanje teh evropskih sredstev.
Prihodnji teden cepljenje tudi v UKC
Od začetka prihodnjega tedna bo vsem, ki pridejo na obravnavo v UKC Maribor, tam omogočeno tudi cepljenje, je napovedal minister Poklukar. "Ključno je, da se cepimo. Gre za širšo družbeno zavedanje. Če bomo pri tem uspešni, bodo odprte šole. Ne bomo se pogovarjali o novih duševnih stiskah otrok. Bo odprto gospodarstvo. Turizem. Bodo plače, delovna mesta. V neposredni okolici imamo delta verzije korone na pretek. Če hočemo imeti enako nizko število primerov kot danes in če želimo preprečiti četrti val, je edina rešitev cepljenje. Vse širše bo uveljavljen tudi sistem PCT. O obveznem cepljenju pa ne razmišljam," je dejal.
Od septembra mobilna paliativna enota
Poklukar je obljubil še, da bodo vložili veliko napora tudi v nadgradnjo onkološke stavbe, ki naj bi bila zaključena leta 2023. "Severovzhodna regija z UKC Maribor postaja pomemben onkološki center, to si prebivalci te regije prav gotovo zaslužijo," je dejal. Dobra novica je tudi, da so zagotovili sredstva za mobilno paliativno enoto, ki naj bi začela delovati septembra. Tudi za ureditev negovalne bolnišnice, ki bo na mestu zdajšnjega pljučnega oddelka na Slivniškem Pohorju, potekajo že prvi koraki, je dejal Poklukar. Imela bo 55 postelj, investicija bo vredna slabih devet milijonov evrov, večinoma bo sofinancirana iz pobude REACT-EU, ki zagotavlja nepovratna evropska sredstva, končana pa bi lahko bila že leta 2023. Pogoj za to je seveda selitev pljučnega oddelka v dolino, ki prehaja v zadnjo fazo. V naslednjih dneh minister pričakuje podpis pogodb in začetek del. Projekt selitve, ki jo čakajo že vsaj 30 let, naj bi bil po novi oceni zaključen do konca leta 2023.
Ptujska urgenca do leta 2023
Minister za zdravje Janez Poklukar je v ptujski bolnišnici potrdil, da je vlada prižgala zeleno luč za izgradnjo urgentnega centra na Ptuju, zanj bo prispevala 4,4 milijona evrov. Do konca februarja prihodnje leto naj bi izbrali izvajalca gradbenih del, spomladi 2023 pa naj bi bila urgenca že zgrajena. Projekt je po besedah Poklukarja ocenjen na nekaj več kot 6,5 milijona evrov. Od tega bo država zagotovila 3,4 milijona evrov direktno iz proračuna, slab milijon evrov pa bo po predvidevanjih pridobila s prodajo nepremičnin, ki jih bolnišnica ne potrebuje. Kot pravi direktorica Anica Užmah bo bolnišnica prispevala za urgentni center 1,5 milijona evrov. "K temu so veliko pripomogli zaposleni, ki so zadnja tri leta trdo delali, predvsem pa v času covida prisluhnili navodilom, da smo lahko skupaj soustvarili pogoje za pristop k realizaciji tega projekta." Govorili so tudi o drugih nujnih investicijah, kot je bolnišnična lekarna, potrebovali bi tudi nove sodobne zdravstvene aparature. Bo pa bolnišnica, kot je bilo povedano, v večjem delu realizirala programe v pričakovanem obsegu, torej 100-odstotno." V Ormožu pa je minister promoviral cepljenje. (ps)
Minister je napovedal tudi širitev enot intenzivne terapije. "Ne le, da se je to izkazalo v epidemiji kot ključno, ampak tudi z namenom, da usposobimo kardiokirurški oddelek UKC Maribor, da bo lahko opravil več operacij, kot jih zdaj lahko opravi. Namesto sedanjih 300 bi lahko opravili potem po 500 operacij na odprtem srcu letno," je povedal.
Delo v UKC po starem
Černač je priznal, da omenjena nepovratna evropska sredstva še sicer niso zagotovljena, a da o tem, da bodo, ne dvomi. Zakon, ki zagotavlja skoraj dve milijardi evrov v naslednjih desetih letih na področju zdravstva, je že v zakonodajni proceduri. Dobra novica iz UKC Maribor pa je tudi, da bo od jutri večina programov v bolnišnici spet potekala skoraj tako kot pred epidemijo, kot je povedal strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin. V UKC je trenutno še zgolj dvanajst covid pacientov, od tega šest na intenzivni terapiji. Od jutri bodo vsi na eni lokaciji, zato bo lahko preostali program spet potekal v večjem obsegu. "Zaostanki so veliki in jih bo treba v najkrajšem možnem času nadoknaditi," je poudaril Vogrin.