Dan za spremembe: Kolesarili so tudi v dežju

Franja Žišt Franja Žišt
09.04.2022 22:00

Prostovoljska akcija je združila več kot 5000 prostovoljcev, nekatere aktivnosti so z vremensko muhaste sobote prestavili na naslednji teden

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanovalci Doma pod gorco so skupaj s prostovoljci posadili medovite balkonske rastline.
Andrej Petelinšek

Trinajstič zapored je potekala vseslovenska prostovoljska akcija Dan za spremembe, ki je nastala, da bi spodbujala državljane "k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti in ustvarjanju priložnosti, da se čisto vsak lahko preizkusi v vlogi prostovoljca". Slovenska filantropija je povezala številne akterje po celi Sloveniji, med organizatorji so bili društva, vrtci, šole, krajevne skupnosti, občine, javni zavodi in posamezniki, aktivnih je bilo več kot 500 organizacij in 5000 prostovoljcev, organiziranih je bilo 194 prostovoljskih aktivnosti v več kot 86 krajih, vse pa je družila rdeča nit dneva "soustvarjajmo skupnost".

Čiščenje odpadkov in sajenje medovitih rastlin

Številne dejavnosti so se odvile tudi v Mariboru, med njimi delovna akcija Skupaj prEUredimo okolje, ki jo je organizirala ekipa Zavoda PIP (EUROPE DIRECT Podravje) v sodelovanju s Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji. "Zjutraj smo kolesarili do Limbuša, kjer smo čistili odpadke v naravi in na javnih površinah," je pojasnila Lina Leskovec iz Zavoda PIP. Vreme jim je malo prekrižalo načrte, zato je dopoldne sodelovalo manj udeležencev kot popoldne, ko so se preselili v Dom pod gorco. Tam so zunaj simbolično zasadili japonsko češnjo, preostale bodo v okolici doma posadili v naslednjih dneh, ko bo vreme primernejše. So pa skupaj s stanovalci doma vseeno uspeli zasaditi več medovitih rastlin, le da v obliki balkonskega cvetja. "Stanovalci so bili navdušeni, popestrili smo njihov vsakdan in poskrbeli za njihovo okolje pa tudi za boljše počutje," je še dejala Lina Leskovec.

Medgeneracijsko sodelovanje pri akciji Skupaj prEUredimo okolje.
Andrej Petelinšek

"Evropo si želimo približati državljanom, prav zato imamo željo, da večkrat pridemo v regije," je ob dogodku dejala vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. Povabilu v Maribor se je komisija odzvala, ker je okoljsko obarvan projekt skladen z evropskim zelenim dogovorom. "Podnebne spremembe moramo ustaviti," je jasna sogovornica in dodaja, da lahko vsak pripomore s svojimi dejanji, da bomo do leta 2030 znižali izpuste toplogrednih plinov za 55 odstotkov, s čimer bo še mogoče kontrolirati segrevanje ozračja. "Akcija s pobiranjem odpadkov in tudi kolesarjenjem namesto vožnje avtomobila, je pokazala, da lahko vsak pripomore k boljšemu in čistemu okolju. Tudi po dežju smo kolesarili," se nasmehne sogovornica. Popoldansko sajenje medovitih rastlin pa je del cilja, da se v Evropi do leta 2030 posadi tri milijarde medovitih dreves. Čebele in drugi opraševalci pripomorejo k ohranjanju ravnovesja v naravi, oprašijo skoraj tri četrtine vseh rastlin, s katerimi se proizvede 90 odstotkov svetovne hrane.

Pred sajenjem rož so pred domom posadili japonsko češnjo, preostala drevesa bodo posadili v naslednjih dneh.
Andrej Petelinšek

Boršč, iftar in Muca Copatarica

Kljub muhasti soboti, ki je aprilsko presenetila celo s točo in snegom, je marsikje po državi posijalo sonce, izpostavlja izvršna direktorica Slovenske filantropije Tereza Novak. Kar nekaj dogodkov, ki so bili mišljeni zunaj, so morali prestaviti na naslednje dni, "a saj je vsak dan lahko Dan za spremembe in soustvarjanje vključujoče skupnosti". Na sedežu Slovenske filantropije bi se tako morala odvijati skupnostna akcija Boršč, iftar in Muca Copatarica, a je prestavljena na torek. Zbirali, sortirali in urejali bodo razne donacije. Popoldne bo najprej na ogled predstava Muca Copatarica v ukrajinščini. Potekal bo tudi zaposlitveni sejem, kjer se bodo lahko predstavili delodajalci, "ker je med begunci in delodajalci zelo veliko interes za delo", in dobrodelni sejem, kjer bodo ponudili donacije, oblačila, kozmetiko in drugo. "Vmes bomo pa še kuhali in okušali boršč. Seveda so vabljeni vsi begunci, še posebej pa Ukrajinci, ki se šele spoznavajo z nami. Pričakujemo velik odziv. Zvečer pa z našimi uporabniki pripravljamo še Iftar- večerjo, kar je tudi vedno zanimivo," razloži Tereza Novak. Da smo se Slovenci spet odzvali z izjemno solidarnostjo, pravi ob tem. "Je bilo pa tako tudi v času velikega begunskega vala v letih 2015 in 2016. Zares smo solidaren narod, lahko smo ponosni nase. Tudi zato še toliko bolj potrebujemo povezovanje in ne razdvojevanje."

Stanovalci so bili navdušeni, popestrili so njihov vsakdan in poskrbeli za njihovo okolje pa tudi za boljše počutje.
Andrej Petelinšek

In to je tudi eno od sporočil Dneva za spremembe. "Povezana in vključujoča družba pomeni varnost za vse prebivalce. Potrebno in smiselno je, da skupaj skrbimo za svojo skupnost in za naše okolje. Pomembno je, da gradimo odprte skupnosti, da vemo, kdo živi med nami in da oblikujemo skupnost za potrebe vseh ljudi. Le tako lahko tudi vsi realiziramo v naši skupnosti svojo družbeno vlogo. To je za ljudi pomembno. Z aktivnostmi kot je Dan za spremembe opozarjamo na to in povezujemo," zaključi Tereza Novak.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta