Potem ko se je država odločila zaupati upravljanje Letališča Edvarda Rusjana Maribor svoji družbi, DRI upravljanje investicij, je danes pridobila zaposlene, ki jih potrebuje za operativno upravljanje mariborskega letališča. Vseh 23, skupaj s poslovno sekretarko pa 24, je namreč danes oddalo odpovedi dosedanjemu delodajalcu Aerodromu Maribor. Iz novih pogodb o zaposlitvi v DRI pa je razbrati, da jim bo novi delodajalec upošteval pridobljene pravice iz delovne dobe, kar je pomembno za jubilejne nagrade in odpravnine, česar sprva ni želel. Boštjan Medik iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, nam je povedal, da bodo v sindikatu pogodbe kljub temu pregledali, a da je tudi on dobil zagotovilo, da naj bi vsebovale določilo o nadaljevanju pravic, pridobljenih iz delovne dobe. "Ob pregledu pogodb pa smo naleteli na nenavadno določilo o 20-odstotni negativni stimulaciji, ki bi lahko doletela zaposlene. Poleg tega zaposleni na mariborskem letališču nimajo ne sindikata ne kolektivne pogodbe, zato smo DRI podali mnenje, da to določbo iz pogodb umakne," je še opozoril Medik. Dodal je, da jim je bilo rečeno, da bodo pogodbe zaposleni dobili nekaj dni prej, ne pa isti dan, ko morajo dati odpoved.
Novi šef mariborskega letališča bo Smiljan Kramberger
Glede na to, da imajo enomesečni odpovedni rok, bodo formalno do 17. julija še zaposleni v Aerodromu Maribor, z 18. julijem pa v DRI. Regres, ki so ga medtem zaposleni že prejeli, pa bodo sorazmerno vračali staremu delodajalcu in enak del prejeli od novega. Zaposlene na mariborskem letališču bo po novem vodil Smiljan Kramberger, uslužbenec DRI, zadolžen za cestni promet, ki je diplomiral iz gospodarskega inženirstva in je po naših informacijah doma najbližje mariborskemu letališču. Za zdaj naj bi bilo še odprto mesto vodje prometa na letališču, ki ga zaseda Tone Bračko, podpirajo pa ga tudi zaposleni, saj naj bi bilo na spisku novega delodajalca še eno ime.
Kitajci lani s 2,2 milijona evrov izgube
Podjetje Aerodrom Maribora je na Ajpesu objavilo lanske poslovne rezultate, ki kažejo, da so ob sicer nekoliko višjih prihodkih v višini 810.000 evrov ustvarili kar 2,2 milijona evrov izgube. Tudi bera potnikov je bila skromna, saj so jih lani imeli le 2678, od tega 1174 na čarterskih letih in 1171 na edini redni liniji bankrotirane letalske družbe VLM Airlines v München in Antwerpen. Lani je preko Letališča Edvarda Rusjana šlo tudi 234 ton tovora. V letno poročilo, ki ga je podpisal Marko Gros, so zapisali še, da so lani vzdrževali poslovne stike z Ryanairom, Wizzairom, Tradeairom, Air Serbio in z Adrio Airways. Kot kaže, neuspešno.
Ob morebitnem zaprtju letališča zaposleni na čakanje
Če DRI ne bi do 18. julija pridobil obratovalnega dovoljenja, naj bi po naših informacijah bilo rezervni načrt začasno zaprtje letališča, ob čemer bi zaposlene za ta čas poslali na čakanje na delo na domu. Ti bi tako prejemali le 70 odstotkov plače, čeprav za morebitno zaprtje letališče in posledično čakanje na domu ne bi bili nič krivi. Ob zaprtju mariborskega letališča bi bila ogrožena tudi helikopterska nujna medicinska pomoč. Kako pomembna je ta, kažejo podatki, da je bila lani aktivirana 248-krat, od tega so bile opravljene kar 203 intervencije. Ob tem ne gre zanemariti, da je Letališče Edvarda Rusjana Maribor prva alternativa ljubljanskemu letališču, da sodi poleg Fraporta, d.o.o., in Kontrole zračnega prometa Slovenije med kritično infrastrukturo na področju letalskega prometa ter da je opredeljeno tudi v načrtih podpore Slovenije mednarodnim vojaškim in civilnim organizacijam, še posebej zvezi Nato.
2,2
milijona evrov izgube so lani pridelali kitajski lastniki Aerodroma Maribor