V petek so ob opravljenih 11.223 PCR testih potrdili 4469 okuženih z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 39,8 odstotka testiranih, kar je 3,1 odstotne točke več kot dan prej.
Število dnevno potrjenih okužb se je tretjič ta teden povzpelo nad 4000. Pred tem so nazadnje več kot 4000 okužb na posamezen dan zabeležili sredi novembra.
Včeraj so opravili še 99.104 hitrih antigenskih testov. Po oceni NIJZ je v državi trenutno okuženih 32.026 ljudi. Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 3419.
Po podatkih, ki jih je objavila vlada, je bilo včeraj na navadnih oddelkih hospitaliziranih 538 bolnikov, najmlajši med njimi je štel 22 let. V intenzivni terapiji se je zdravilo 156 oseb, najmlajši je bil star 21. V petek je umrlo šest ljudi s koronavirusom, do zdaj skupno 5650.
Sprememba sistema testiranja?
Metoda PCR bi lahko bila v prihodnje rezervirana za bolnišnično zdravljene prebivalce in druge izjeme. Da razmišljajo o spremembi sedanjega sistema testiranja, je za STA potrdil direktor NIJZ Milan Krek. Ob vse večji prevladi omikrona je v igri tudi dodatno krajšanje karantene po stiku z okuženim.
Slovenske zmogljivosti so po Krekovih besedah omejene na okoli 18.000 testov PCR na dan, glede na dogajanje v zahodnoevropskih državah pa se lahko potrebe po testiranju naglo povečajo. Po njegovih besedah bodo testiranje z metodo PCR po potrebi omejili na hospitalizirane bolnike in tiste, pri katerih je ta metoda nujna zaradi kliničnih razlogov. Za druge prebivalce z znaki okužbe dihal in drugimi simptomi covida-19 bo v takem primeru na voljo hitro testiranje, pomembno bo tudi samotestiranje v domačem okolju, je dodal Krek.
Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 3068, 14-dnevna pojavnost na sto tisoč prebivalcev pa 1.508.
Po podatkih NIJZ je trenutno z vsemi odmerki cepljene 57 odstotkov populacije, z enim odmerkom pa 59 odstotkov. Dodatni odmerek je do danes prejelo 504.962 ljudi.
V Nemčiji razprava o obveznem cepljenju
V Nemčiji teče razprava o obveznem cepljenju, vendar ukrepa še niso sprejeli. Bundestag bo tem razpravljal še ta mesec, a odločitve po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ni pričakovati takoj.
"Sprejeti moramo dejstvo, da tudi obvezno cepljenje ne bo doseglo vseh. A prepričan sem, da bi se velik del necepljenih cepil, če bi sprejeli ta ukrep," je dejal nemški minister za zdravje Karl Lauterbach v pogovoru za nemški časnik Die Welt.
Izrazil je upanje, da bo cepljenje v prihodnosti dovolj zaščitilo populacijo. "Ne moremo priti v položaj, ko bo poletje dobro, nato pa nas bodo jeseni presenetile nove različice, pri čemer večina ne bi bila cepljena, saj bi se vse začelo znova," je dejal.
Posvaril je tudi pred podcenjevanjem različice omikron, ki povzroča blažje simptome. "Okužba z omikronom vas ne zaščiti nujno pred naslednjo različico. Vera, da omikron predstavlja konec pandemije, je naivna," je dejal Lauterbach.