"Torej vi demonstrirate za ne vem kaj. A vas ni sram." Te besede vidno razburjenega nekdanjega ustavnega sodnika dr. Ernesta Petriča, svetovalca predsednika republike, je na petkovih kolesarskih protestih v Ljubljani ujela neznana kamera. In so družbena omrežja začela pregorevati. Padajo opazke na račun staroste v predsdnikovem uradu, padajo vprašanja, ali je Petričevo obenem tudi mnenje predsednika republike ...
"Šel sem v garažo po avto po enem pogrebu. Stal sem ob cesti, da bi šli demonstranti mimo. Ko so mi policisti rekli, naj nadaljujem pot, pa so mi sledili in me snemali, ne da bi me bili karkoli vprašali, ne da bi jim bil dovolil. Potem so padle tudi še nekatere neprimerne besede," pripetljaj s protestniki za Večer opisuje dr. Petrič. "Samo čez cesto sem šel," pravi. In da nima nič proti demonstriranju za karkoli ali proti, protest je v demokraciji pravica. A je, dodaja, pravica tudi neposeganje v človekove pravice in svoboščine tistih, ki ne protestirajo. To, naključni mimoidoči, da je bil sam v petek. Njegova jeza, tisti "a vas ni sram", je bila usmerjena v te, ki so ga slikali in snemali, poudarja. Kar se mu je zgodilo, ima za hud poseg v človekove pravice. "Predsednik republike nima nič s tem," pribije.
Iz predsedniške palače so popoldne sporočili, da je predsednik republike s posnetkom seznanjen, dr. Ernest Petrič je svoje stališče v soboto pojasnil. Predsednikova stališča do protestov so znana, pravijo pri predsedniku in navajajo iz intervjuja Boruta Pahorja za zadnje Nedelo: "Ko ljudje menijo, da morajo pokazati nezadovoljstvo, so demonstracije upravičene. Politika mora biti previdna, da ne daje občutka, da na proteste gleda samo kot na preživljanje prostega časa protestnikov. Mora poskušati razumeti, kaj sporočajo." Predsednik republike vedno in v zadnjem času še posebej opozarja na pomen strpnosti in dialoga, dodajajo k temu pri Pahorju.
{twitter}https://twitter.com/drzavljanisveta/status/1266638366390525952{/twitter}
Mnenja nekdanjega ustavnega sodnika so vplivna, znano je, kaj si misli o "skupnostnih" pojavih tačas. "Najbolj upravičeni bi bili demonstrirati in nekaj zahtevati tisti, ki so nosili največje breme sedanje situacije; medicinske sestre, zdravstveni delavci ..., tisti, ki so garali in se odpovedovali ne vem čemu vse. Ampak kolikor sem uspel spremljati - njih nisem videl, da bi demonstrirali," je na začetku protivladnega kolesarskega gibanja rekel v intervjuju za TV Slovenija. "Skrbi me tendenca, da bi probleme reševali na ulici," je takrat, v začetku maja, še rekel in pohvalil odziv vlade ter zdravstva v koronakrizi.
Protestniki so se v petek zbrali tudi pred sedeži koalicijskih strank. Pred sedežem SMC v bližini državnega zbora je prišlo tudi do manjšega incidenta s policijo, ko so protestniki s kredo pisali po tleh. Kot so za STA pojasnili na ljubljanski policijski upravi, so zaradi tega uvedli prekrškovni postopek zoper šesterico. Protestniki so se po navedbah Policijske uprave Ljubljana odpeljali na različne lokacije po mestu, kjer so na tla pisali različne napise. "Policisti so udeležence opozorili na kršenje 13. člena zakona o varstvu javnega reda in miru, vendar so protestniki pisanje na različnih lokacijah kljub temu nadaljevali. Policisti so uvedli prekrškovni postopek zoper šest oseb."
Po navedbah policije so opravili skupno 43 postopkov ugotavljanja identitete, zaenkrat ugotovili sedem kršitev javnega reda in miru, eno kršitev zakona o javnih zbiranjih ter 28 kršitev odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah. "Zaseženih je bilo nekaj transparentov z neprimerno vsebino, nadaljuje pa se zbiranje obvestil v zvezi z dogodkom in se bo v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj ukrepalo v skladu z zakonodajo oziroma obvestilo pristojni zdravstveni inšpektorat," so zapisali na PU Ljubljana. Po njihovi oceni se je na protestu v centru Ljubljane zbralo približno 2500 kolesarjev in pešcev. (sta)