Raziskovalno-pilotni projekt v naselju Čentiba v občini Lendava bo izkoriščal geotermični energetski potencial obstoječe suhe, neproduktivne vrtine dolžine približno tri tisoč metrov in je kot takšen prvi v Sloveniji. Gre za popolnoma zaprt sistem, kjer tekoča hladilna snov (amoniak) ne prihaja v stik s pregreto kamnino. Vrtina Pg-8 je zacevljena (jeklena obloga vrtine) in zacementirana ter kot takšna popolnoma zatesnjena. V to zatesnjeno vrtino bo vstavljen dvocevni sistem dolžine približno tisoč metrov. Geotermična elektrarna na vrtini Pg-8 bo sestavljena iz podzemnega dela (gravitacijske cevi) in nadzemnega dela - hladilnega sistema in strojnice, pojasnjujejo v Dravskih elektrarnah Maribor (DEM).
Tržna niša v svetovnem merilu
Damjan Seme, direktor DEM, je povedal, da bo posebnost pilotne geotermične naprave v uporabi geotermične gravitacijske toplotne cevi, ki omogoča zaprt krogotok hladiva in je za delovanje elektrarne potrebna le ena suha vrtina: "Elektrarna bo tako obratovala brez plinskih in drugih emisij v popolnoma zaprtem sistemu, ki onemogoča izgube. Za ta poseg bomo uporabili specialno opremo in tesnilni material, prilagojen za stik z amoniakom, kar zagotavlja maksimalno varnost." Aleksander Brunčko, generalni direktor DEM, je dodal, da gre za tržno nišo v svetovnem merilu: "Koncept izrabe geotermične energije je patentiran, uporaba patenta pa dana v izključno uporabo DEM. Gre za prvo aplikacijo tega patenta, ki je plod slovenskega znanja. Veseli nas, da smo združili znanje in izkušnje slovenskih družb Petrol Geo in Nafta Lendava ob podpori Občine Lendava," je povedal Brunčko.
Dravske elektrarne so se skupaj s Petrolom Geo, Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo v Mariboru ter Geološkim zavodom Slovenije z omenjenim projektom prijavile tudi na javni razpis za sofinanciranje projektov v okviru programa Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, ki se med drugim sofinancira iz sredstev Finančnega mehanizma Evropskega prostora in Norveškega finančnega mehanizma. Aprila letos je družba DEM tako prejela sklep o sofinanciranju projekta v višini 730.000 evrov.
Testiranje julija 2023, obratovanje aprila 2024
Naslednji korak je izvedba sanacije vrtine Pg-8, montaža geotermične gravitacijske cevi in preizkus tesnosti. Sledi postavitev nadzemnega dela geotermične elektrarne ter testiranje izdatnosti vrtine in opreme. Testiranje načrtujejo julija 2023, po uspešnih preizkusih pa bi elektrarna lahko prešla v redno obratovanje aprila 2024.
In kako tehnično geotermična elektrarna deluje? Gravitacijska cev predstavlja vrtino, v katero sta vgrajeni dve vzporedni cevi z manjšim in večjim premerom. Skozi cev manjšega premera se bo uvajala tekoča hladilna snov s površja, ki se zaradi gravitacije usmeri navzdol in se ob ustrezni regulaciji z naraščanjem temperature z globino počasi uparja. Pregreta para hladilne snovi se vrača na površje po cevi večjega premera, ki se izkorišča za proizvodnjo električne energije z ORC (Organski Rankinov cikel) podobnim postrojem. Funkcija hladilnega sistema je odvod odvečne toplote po končani proizvodnji električne energije. Strojnica bo v kontejnerju, ki bo postavljen tik ob vrtini.