Drugi blok nuklearke: Med 9,3 in 15,4 milijarde evrov

Andreja Kutin
21.05.2024 13:15

Izhodišča, ki jih je danes predstavila GEN energija, predvidevajo moč od 1000 do 1650 megavatov in ocenjeno investicijsko vrednost brez stroškov financiranja med 9,3 in 15,4 milijarde evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jedrska elektrarna Krško
Boštjan Colarič

Projekt nove nuklearke v Krškem (Jek 2) je v fazi, ko obstaja še veliko negotovosti, saj so za zdaj znane le informativne ponudbe potencialnih ponudnikov tehnologije, ob tem pa so odprte še tudi postavke drugih stroškov, povezanih z gradnjo, obratovanjem in financiranjem jedrskega objekta ter spremljajoče infrastrukture.

Kljub vsem neznankam so v Genu po besedah Kruna Abramoviča iz omenjenega podjetja predstavili najboljšo interno oceno na podlagi trenutno dostopnih podatkov in izkušenj z obratovanjem Nuklearne elektrarne Krško, poroča Slovenska tiskovna agencija. V oceni ekonomike so upoštevani le neposredni stroški projekta, niso pa vključene še niti pozitivni ali negativni širši učinki projekta. 

Skupna ocenjena vrednost Jeka 2 brez stroškov financiranja je postavljena pri 9314 evrih na kilovat (kW). Od tega je 7515 evrov ocenjena vrednost standardiziranega dizajna novega reaktorja, ostalo pa predstavljajo stroški specifične lokacije v Krškem z vsemi potrebnimi spremljajočimi naložbami, tudi v nadgradnjo zasnove objekta, ter ostali in nepredvideni stroški.

Ocena je dana za elektrarno z enim reaktorjem, kar je po besedah prvega moža Gena energije Dejana Paravana trenutno izhodišče za zdaj edinega investitorja v največji načrtovani infrastrukturni projekt v zgodovini samostojne Slovenije. To izhodišče tako predvideva moč elektrarne od 1000 megavatov (MW) do 1650 MW. Ob takšnem razponu je tako ocenjena investicijska vrednost projekta brez stroškov financiranja od nekaj več kot 9,3 milijarde evrov do skoraj 15,4 milijarde evrov.

Po Abramovičevih besedah so bili v Genu pri pripravi interne ocene ob upoštevanju izkušenj z nekaterimi projekti novih nukleark v zadnjih letih zelo konservativni in so začetno oceno postavili nad povprečjem končnih cen teh projektov. Pri praktično vseh investicijah v nove jedrske objekte v zadnjih letih je sicer v teku izvajanja projektov prišlo do občutnih podražitev.

Najpomembnejša postavka so stroški financiranja

Obenem so v Genu izračunali tudi povprečne celotne stroške obratovanja - vključno z ravnanjem z odpadki in razgradnjo - ter amortizacije v 80 letih delovanja, torej od leta 2039 oz. 2040 do leta 2119. Razpon stroškovnih cen Jeka 2 glede na izbrano moč reaktorja je med 42 in 47 evri na megavatno uro (MWh) ali v povprečju 44,5 evra za MWh.

Tej povprečni stroškovni ceni pa je treba za izračun končne lastne cene nove nuklearke prišteti stroške financiranja, ki po Paravanovih besedah predstavljajo najpomembnejšo postavko in lahko pomenijo tudi neuspeh nekega projekta. Pri tem so v Genu upoštevali različna tehtana povprečja realnih stroškov kapitala oz. zahtevane donosnosti kapitala.

Pri dvoodstotni zahtevani donosnosti bi končna lastna cena v 80 letih delovanja dosegla 65,9 evra na MWh. Pri triodstotni bi narasla na 80,8 evra, pri štiriodstoni pa že na 98,8 evra na MWh. Ob nadaljnjem dviganju zahtevane donosnosti kapitala se močno dvigne in občutno preseže 100 evrov na MWh. Gre za ocene padajočih povprečij, kar pomeni, da bi bila cena na začetku precej višja, potem pa bi se z amortizacijo sčasoma zniževala.

Kdo bo financiral projekt?

V vsakem primeru po Paravanovih in Abramovičevih besedah Gen energija sama projekta ne more financirati, zato bo bistvena za uspeh projekta močna vloga države. Ta lahko sicer po trenutnih pravilih pri financiranju jedrskih elektrarn neposredno ali s poroštvi sodeluje v višini do 49 odstotkov vrednosti naložbe. V Genu ocenjujejo, da bi 20 do 30 odstotkov naložbe financirali z lastnimi sredstvi in sredstvi (domačih in morda tudi tujih) partnerjev, 70 do 80 odstotkov pa z zadolževanjem.

Na poziv ministrstva za okolje, podnebje in energijo bodo v Genu vse vhodne podatke za oceno ekonomike podvrgli tudi mednarodni recenziji in izsledke predvidoma objavili v septembru. Še pred predvidenim jesenskim referendumom o Jeku 2 bo po napovedih znana tudi ocena pozitivnih in negativnih eksternalij projekta. Že zdaj v Genu menijo, da bi projekt v 10 letih gradnje lahko prinesel več kot 5600 delovnih mest, v celotni vrednosti investicije pa bi delež domačih dobav lahko dosegel 37 odstotkov.

Popolna transparentnost

Mladi za podnebno pravičnost so že pred brifingom za novinarje opozorili podjetje Gen Energija, k strokovnemu neodvisnemu pregledu izračunov in projektov, popolni transparentnosti, tudi objavi vseh študij.  Primož Ribarič, član Mladih za podnebno pravičnost: "Pozdravljamo današnjo objavo podatkov s strani investitorja, a hkrati opozarjamo, da mora biti za verodostojnost, neoporečnost in neodvisnost predstavljenih podatkov zagotovljenih vsaj pet pogojev. Če naštejem ključne tri. Prvič, s strani investitorja naročene analize naj bodo javnosti predstavljene šele po opravljenem neodvisnem strokovnem pregledu s strani institucije, izbrane na razpisu neodvisnega organa, na primer Slovenske Akademije Znanosti in Umetnosti, in ne investitorja. Drugič, v javnosti predstavljena stroškovna cena električne energije iz JEK 2 naj zajame vse stroške elektrarne skozi njen celoten življenjski cikel, še posebej prepogosto pozabljene stroške financiranja, stroške nadomestil za občine, stroške dolgoročnega skladiščenja visokoradioaktivnih odpadkov in stroške razgradnje. Tretjič, da bo lahko javnost verjela podatkom in do njih ne bo čutila skepse, naj se na spletu objavi celotne študije in strokovne, a še zmeraj na poljuden način napisane povzetke le-teh," pravi Primož Riberič, član Mladih za podnebno pravičnost. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta