Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor.
Predlog veta je vložila interesna skupina negospodarskih dejavnosti, ki se pridružuje oceni strokovnih združenj in civilne družbe, da novela strokovno ni primerno utemeljena in ne dosega skupnih ciljev celostnega upravljanja voda. Zanje je bil sporen zlasti poseg v 37. člen zakona, v skladu s katerim se na vodnem in priobalnem zemljišču dopušča gradnja enostavnih objektov ter gradnja objektov v javni rabi.
V državni zbor so sicer že prispeli podpisi državljanov pod dvema različnima pobudama za referendum o omenjeni noveli. Gibanje Zdrava družba je svoji zahtevi priložilo 33.670 podpisov, v gibanju Za pitno vodo pa so zbrali več kot 9000 glasov podpore.
V strankah Levica in SD podpirajo referendum o noveli zakona o vodah. Prav je, da o sporni noveli svoje mnenje povedo državljani, so prepričani.
"Ker nam spornega zakona, ki omogoča privatizacijo javnih površin ter ograjevanje in omejevanje dostopa do površinskih voda, ni uspelo ustaviti v parlamentu, zahtevamo, da o tem vprašanju odločajo prebivalke in prebivalcu Slovenije," so navedli v Levici. Podprli so pobudo gibanja Za pitno vodo, ki je zbralo in v državni zbor danes prineslo več kot 9000 glasov podpore referendumu.
Vlada je po oceni Levice s spremembo 37. člena zakona o vodah "močno razrahljala" omejitve za gradnjo objektov ob rekah, jezerih in ob obali. To vodi v okoljsko degradacijo rečnih bregov in obalnih predelov ter prinaša povečana tveganja za onesnaženje tako površinskih kot tudi podzemnih voda, pravijo.
V SD podobno menijo, da si ljudje zaslužijo, da povedo, "ali pristajajo na ogrožanje naravnih vodnih virov in nižanje že doseženih standardov varovanja slovenskih voda". Prav tako so se pridružili iniciativi državljank in državljanov pri zbiranju prvih 2500 podpisov za referendum o zakonu o vodah.