EU: Pet ogroženih držav bo dobilo dodatne odmerke cepiva, Slovenija si je prizadevala, da bi jih dobila tudi Češka. Kdo je največji poraženec?

M.R.
02.04.2021 09:02
Evropska unija je sinoči potrdila solidarnostni mehanizem za dodelitev dodatnih odmerkov cepiv najbolj ogroženim članicam. Temu dogovoru so nasprotovale Slovenija, Avstrija in Češka. Ostalih 19 članic pa se je odločilo, da petim članicam odstopijo skupno okoli tri milijone odmerkov cepiva Pfizer/BioNTech. Prejele jih bodo Estonija, Latvija, Hrvaška, Slovaška in Bolgarija.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Odmerki cepiva Pfizer/BioNTech (fotografija je simbolična).
EPA

O tem poročata Financial Times in Politico. Portugalska, ki predseduje Svetu Evropske unije, je predlagala, da bi sedem milijonov odmerkov cepiv razdelili med vse članice glede na število prebivalcev posamezne države, nekaj manj kot tri milijone odmerkov pa naj bi razdelili med najbolj prizadete članice. 

Sprva je bil govor o solidarnostnem mehanizmu, ki predvideva, da bi okoli 2,85 milijona odmerkov cepiv razdelili med šest držav. Med njimi naj bi bila tudi Češka, a je zaradi nasprotovanja ostala praznih rok, piše Politico. Tako naj bi bil največji poraženec v tem dogovoru prav češki premier Andrej Babiš, saj bi lahko Češka po poročanju portala po tem načrtu dobila dodatnih 140.000 odmerkov. Bolgarija jih bo tako dobila 1,1 milijona odmerkov, Hrvaška dobrih 680.000, Slovaška 600.000, Latvija 376.000 in Estonija 41.000. 

19 držav, ki so mehanizem podprle, bodo tako svoje deleže dobile glede na število prebivalstva od slabih sedmih milijonov odmerkov.

Portugalski premier Antonio Costa je pozdravil tak dogovor. Povedal je, da bo to omogočilo, da bi v vseh članicah do konca junija lahko precepili najmanj 45 odstotkov populacije. 

Koliko cepiva bo dobila Slovenija?

Ministrtvo za zdravje nam je pojasnilo, da si je Slovenija prizadevala za to, da bi čim večji delež 10 milijonov cepiv razdelili po solidarnostnem ključu "tiste, ki bolj zaostajajo, dobijo več", a so bili pogledi članic EU, ki že imajo visoko stopnjo precepljenosti drugačni. 

Slovenija si je tako prizadevala, da bi solidarno razdelili 5 milijonov od 10 milijonov odmerkov, a je portugalsko predsedstvo predlagalo, da se petim državam razdeli le 3 milijone odmerkov. Po tem predlogu bi Sloveniji iz sedmih milijonov odmerkov po ključu pro-rata pripadlo 32.769 odmerkov cepiva, ker pa portugalskega predloga ni sprejela, bo deležna še dodanih 14.044 doz cepiva, je sporočilo ministrstvo. Tako bo Slovenija iz tega naslova dobila 46.813 odmerkov cepiva v drugem letošnjem četrtletju.

"Za Avstrijo in Slovenijo je bila rešitev portugalskega predsedstva sprejemljiva, ni pa bila sprejemljiva tudi za Češko, ki je trenutno zelo prizadeta zaradi koronavirusne krize. Prav zaradi Češke je tudi Slovenija vztrajala pri drugačni rešitvi. Ob tem obžalujemo, da so večjo solidarnost Češki odrekle države, ki niso naročile veliko cenejših cepiv AstraZeneca in ki bodo lahko do junija dosegle preko 60- ali celo preko 80-odstotno precepljenost," so zapisali v odgovoru. 

Na koncu pa so še poudarili, da je bila Češka ena redkih držav, ki je Sloveniji v prvem valu epidemije, "ko je bilo pomanjkanje najhujše", pomagala z osebno zaščitno opremo. "Zato smo vztrajali v podpori Češki in zato še posebej obžalujemo, da je bila odločitev sprejeta predvsem njej v škodo," so zaključili.

Že včeraj je na Twitterju predsednik vlade Janez Janša zapisa, da bi morali solidarno razdeliti najmanj 5 milijonov od 10 milijonov odmerkov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta