"Gospod Orbán, ne boste ustrahovali ne madžarskih državljanov, ne nas ... Ne glede na to, koliko zakonov boste sprejeli, da bi nas zatrli, naša skupnost ne bo utišana. Ne glede na to, koliko ukrepov boste sprejeli, da bi nas poskušali zatreti, se bomo vedno uprli in zmagali. Hodili bomo naprej in uporabili vse načine mirnega protesta, ki so nam na voljo, da bi zaščitili svoje pravice in se borili za svojo svobodo," je opozorila Isabel Sophie, predstavnica nevladne organizacije Lez Get Together iz Maribora na petkovem protestu pred madžarskih veleposlaništvom v Ljubljani.
Nekaj deset predstavnikov različnih nevladnih organizacij se je zbralo, da bi izrazili protest zoper nedavno sprejeti zakon v madžarskem parlamentu, s katerim je vladajoča stranka Fidesz, madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbána, v imenu "zaščite otrok" prepovedala letošnjo Parado ponosa v Budimpešti. Z zakonom so si zagotovili tudi, da bodo za ugotavljanje identitete morebitnih udeležencev uporabili tehnologijo prepoznavanja obrazov za kasnejši pregon in kaznovanje. "Tak zakon ni nič drugega kot huda kršitev svobode, hud poseg v evropsko zakonodajo in popolnoma nesprejemljiva kršitev človekovih pravic, pri čemer se madžarska oblast zgleduje po Rusiji," so opozorili udeleženci protesta.
Izrazili so solidarnost in podporo tako LGBTIQ+ skupnosti na Madžarskem kot tudi prebivalcem sosednje države, ter napovedali udeležbo na paradi v Budimpešti, ki naj bi se odvila 28. junija. Prihod na omenjeno prireditev so po sprejemu omenjenega zakona napovedali tudi nekateri evropski poslanci in organizacije iz drugih držav EU.
Netanjahu v Budimpešti
Protest v Ljubljani je potekal prav v času, ko premier madžarske vlade v Budimpešti na štiridnevnem obisku gosti izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanjahuja. Slednje je sprožilo val ogorčenja po celotni Evropski uniji, saj je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) zaradi vojnih zločinov Izraela proti Palestincem v Gazi razpisalo priporni nalog za Netanjahuja. Orbán je že pred meseci napovedal, da ga ne bo izvršil.
Na dan Netanjahujevega prihoda je madžarska vlada naredila še en korak, napovedala je izstop iz ICC, saj menijo, da gre za "politično sodišče". Po sprejetju zakona, ki prepoveduje parado in omejuje pravico do zbiranja, je neodvisni poslanec Ákos Hadházy skupaj z opozicijski stranko Momentum pozval k protestom, saj da je to le prvi korak k temu, da bo madžarska vlada prepovedala vse proteste, ki bi lahko škodili pred parlamentarnimi volitvami prihodnje leto. Na zadnjem, tretjem protestu, minuli torek, je več tisoč protestnikov zasedlo štiri budimpeštanske moste čez reko Donavo. Za prihodnji torek so napovedali 24-urni protest.
Orbán, ki je sredi marca, na nacionalni praznik v nagovoru zbranim napovedal obračun z vsemi, ki jih razume kot nasprotnike vlade, je minuli teden potegnil še eno potezo. Vlada je v parlament poslala predlog zakona, s katerim bi dvojnim državljanom odvzeli madžarsko državljanstvo. Izjema bi bili državljani EU, Švice, Lihtenštajna, Norveške ali Islandije. Predlog je usmerjen proti posameznikom, za katere bo oblast ocenila, da predstavljajo grožnjo državi, pri čemer so glavna tarča člani nevladnih organizacij in do oblasti kritičnim medijev.