Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes v Parizu na mednarodni humanitarni konferenci gostil predstavnike držav in humanitarnih organizacij. Namen je bil izboljšati koordinacijo mednarodne pomoči za Gazo. Macron je zbrane pozval k prizadevanjem za prekinitev ognja v Gazi, kjer je stanje kaotično. "Na kratki rok moramo delati na zaščiti civilistov. Za to zelo hitro potrebujemo humanitarni premor in moramo si prizadevati za prekinitev ognja," je dejal. Egiptovski zunanji minister Sameh Šukri je opozoril, da kar počne izraelska vlada, močno presega pravico do samoobrambe, in Izrael obtožil kršitve mednarodnega humanitarnega prava. Palestinski premier Mohamed Štajeh je pozval h končanju dvojnih meril, ki jih imajo države do palestinskih in izraelskih žrtev. "Koliko Palestincev mora umreti, da se ta vojna ustavi? Je dovolj vsako uro ubiti šest otrok in štiri ženske?" je vprašal prisotne.
"Koliko Palestincev mora umreti, da se ta vojna ustavi?"
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na konferenci dejal, da imajo evropski in ameriški voditelji težave pri prepričevanju Izraela, da bi do humanitarnih koridorjev moralo priti čim prej. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v govoru poudarila, da je EU največja donatorka pomoči Palestincem in da jim med drugim pomagajo s humanitarnim zračnim mostom in logistično podporo Egiptu za dostavo pomoči. Pristojni iz OZN so ocenili, da bodo prebivalci Gaze in Zahodnega brega do konca leta potrebovali 1,2 milijarde dolarjev pomoči. Macron je napovedal, da bo Francija Palestincem namenila dodatnih 80 milijonov evrov, s čimer bi skupna pomoč dosegla sto milijonov evrov.
V Parizu je bil tudi slovenski premier Robert Golob. Poudaril je, da mora biti cilj trajen in pravičen mir v regiji, pot do tja pa da se lahko vodi le preko rešitve dveh držav. "Bombardiranje civilnih ciljev, ki smo jim priča v Gazi, je popolnoma nesorazmerno s pravico do samoobrambe, ki je Izraelu v mednarodni skupnosti nihče ne odreka. Pozivi Izraelu, naj spoštuje mednarodno humanitarno pravo, do sedaj žal niso bili uspešni. Voditelji smo enotni, da mora humanitarna pomoč do prebivalstva v Gazi prispeti takoj. Slovenija je na tem področju že marsikaj prispevala. Vlada je potrdila dodaten milijon evrov pomoči," je dejal Golob.
Ubitih prek deset tisoč ljudi
Izraelska vojska nadaljuje napade in racije v Gazi in na Zahodnem bregu. V Gazi naj bi zavzeli oporišče Hamasa in odkrili naj bi številne podzemne predore, ki jih nameravajo uničiti. Ponovno naj bi Izraelci odprli koridor za evakuacijo civilistov s severa na jug države. Po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje je bilo v izraelski ofenzivi doslej ubitih prek deset tisoč ljudi, od tega več kot 4000 otrok. Na Zahodnem bregu je bilo ubitih več kot 150 Palestincev, okoli tisoč pa aretiranih. (sta)
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je danes podprl deklaracijo o razmerah na območju Palestine in Izraela, ki poziva k takojšnji prekinitvi sovražnosti, vzpostavitvi premirja in humanitarnih koridorjev v Gazi. Brez glasu proti je deklaracijo podprlo devet poslancev 15-članskega odbora. Poslansko pobudo s predlogom ukrepov za zaustavitev genocida v Gazi so vložili poslanci Levice. Danes je v Ljubljani potekal drugi shod za Palestino pod sloganom ustavimo genocid, končajmo apartheid. Organizatorji so dejali, da zahtevajo izpolnitev mednarodnopravnih dolžnosti Slovenije in zagotovitev spoštovanja mednarodnega prava in enakopravnosti vseh ljudi na konfliktnem območju.
Da prekinitev ognja, dokler Hamas ne izpusti talcev, ne pride v poštev, je vnovič ponovil izraelski premier Benjamin Netanjahu. To je dejal, potem ko je po poročanju tujih medijev vir blizu Hamasa povedal, da potekajo poganja za izpustitev dvanajstih talcev, od teh šest Američanov, v zameno za tridnevno prekinitev ognja. Z dogovorom naj bi želeli omogočiti dostavo več humanitarne pomoči prebivalcem na območje Gaze, kjer so zaradi vsesplošnega pomanjkanja po ocenah OZN razmere katastrofalne.