Opozorila in napovedi meteorologov so se uresničile. Na severovzhodu (Podravje, Slovenske Gorice, Prekmurje, Haloze) že od jutro piha močan jugozahodnik, ki povzroča številne težave. Že zjutraj in dopoldne so posamezne meteorološke postaje na Koroškem in Štajerskem zabeležile sunke vetera do 100 kilometrov na uro. Na Celjskem pa so sunki vetra dosegali hitrosti okoli 70 kilometrov na uro.
Še močnejši veter piha na območju Pohorja, kjer lahko sunki dosežejo hitrost med 120 in 150 kilometrov na uro. Podobne hitrosti lahko sunki dosežejo tudi na območju Kamniško Savinjskih Alp, Karavank in Julijskih Alp. Vetrovno bo tudi na jugu države. V nižjih delih Notranjske in Dolenjske bodo sunki dosegali hitrosti med 40 in 70 kilometrov na uro, v višje ležečih predelih pa med 80 in 110 kilometrov na uro, poroča portal Neurje.si.
{twitter}https://twitter.com/meteoSI/status/1226743845699887104{/twitter}
Razkrilo del ptujske bolnišnice
Na Ptujskem in Ormoškem je danes orkanski veter predvsem podiral in lomil drevesa, več kot 40 jih je padlo na ceste, zaradi česar je bil moten promet, številna gospodinjstva so ostala brez električne energije. Kot je pojasnil, vodja ptujske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje, je veter na celotnem območju devetnajstih občin razkril strehe na okoli 100 stanovanjskih hišah, od katerih je bilo v popoldanskih urah delno saniranih 20, saj so ekipe večinoma dobile navodila, da z ne-nujnimi deli počakajo, da se veter umiri. Na terenu je bilo okoli 450 gasilcev iz več kot 50 gasilskih društev. Veter je med drugim razkril tudi streho osnovne šole v Veliki Nedelji, že zgodaj zjutraj pa je odtrgal tudi 100 kvadratnih metrov velik del pločevinaste kritine na ravni strehi internega oddelka ptujske bolnišnice. "Gre za precej veliko škodo, ki jo ocenjujemo na 30 do 35 tisoč evrov. Gasilci so se na naš klic nemudoma odzvali in pomagali pri sanaciji, tako da so pritrdili preostanek pločevinaste kritine, ki je vihral v vetru. Tekom zgodnjega popoldneva, ko se je veter nekoliko umiril, pa so delavci naše notranje vzdrževalne službe streho prekrili z lepenko in jo pritrdili z dolgimi letvami. Tako, da ocenjujemo, da so objekt zadovoljivo zaščitili v primeru, da bo prišlo še do napovedanih padavin," je situacijo v popoldanskih urah opisala Anica Užmah, direktorica Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj. Sicer se po besedah direktorice v bolnišnici že dogovarjajo tudi za čimprejšnjo sanacijo strehe in upajo, da bodo lahko z deli pričeli še v tem tednu.
Smrtna žrtev na cestah
Z uprave za zaščito in reševanje so sporočili, da so ponoči zaradi močnega vetra v 13 občinah doslej skupaj zabeležili 24 dogodkov. Veter je v glavnem podiral drevje in odkrival ostrešja objektov, na območju Podvelke pa je terjal tudi življenje voznika, potem ko je na njegov avtomobil padlo drevo.
Previdno tudi z vožnjo
Ob močnem vetru, ki te dni po državi povzroča težave, morajo za varnost poskrbeti tudi vozniki. Na AMZS opozarjajo, da ima vožnja v vetrovnih razmerah veliko pasti, zato jo morajo vozniki prilagoditi voznim pogojem. Svetujejo zmanjšanje hitrosti in povečanje varnostne razdalje, vozniki pa naj volan trdno držijo z obema rokama.
Med vožnjo so zlasti nevarni nenadni močni sunki vetra iz različnih smeri, ki lahko presenetijo voznika. Zato je pomembno, da se vozniki na vožnjo pripravijo, spremljajo prometna obvestila in vremensko napoved ter da so med vožnjo zbrani ter pozorni na dogajanje okoli sebe.
Vozniki naj se izogibajo prehitevanju
V vetrovnih razmerah vodja AMZS šole vožnje in inštruktor varne vožnje Manuel Pungertnik svetuje voznikom, da zmanjšajo hitrost, volan pa držijo trdno z obema rokama na položaju "petnajst do treh", so zapisali na AMZS. Le na ta način bodo namreč ob nenadnem sunku vetra izvedli ustrezen manever, ki bo omogočil varno nadaljevanje poti.
Vozniki naj se prav tako izogibajo prehitevanju ter povečajo varnostno razdaljo, saj si bodo s tem zagotovili večji manevrski prostor za reševanje kritičnih situacij. S tem se tudi lažje izognejo morebitnim predmetom, ki jih lahko močan veter prinese na cestišče.
V zahtevnejših vremenskih pogojih je uporaba mobilnega telefona, četudi imamo napravo za prostoročno telefoniranje, še toliko bolj nevarna, saj pogovor ali pošiljanje sporočil odvrača našo pozornost od dogajanja v prometu, so opozorili. To se lahko konča tudi tragično, saj nam zaradi podaljšanega reakcijskega časa morda v določeni kritični situaciji ne bo uspelo pravočasno in ustrezno reagirati.
Zaradi močnega vetra težave na Celjskem in Koroškem
Zaradi močnega vetra se že od minule noči s težavami spopadajo na Celjskem in Koroškem. Na območju Elektra Celje je trenutno brez oskrbe z električno energijo 890 odjemalcev, posledično je ponekod motena oskrba s pitno vodo. Zaradi podrtega drevja je bilo oz. je še zaprtih več cest.
Močni sunki vetra so to jutro ovirali promet tudi na drugih cestah na območju Policijske uprave (PU) Celje. Na relaciji Frankolovo-Stranice se je na cesto podrla skala, vanjo je trčil avtobus, ki je bil na srečo brez potnikov. Voznik v trčenju ni bil poškodovan.
Drevesi sta se podrli na vozili v Slovenskih Konjicah in na območju Luč. V Mozirju je drevo padlo na vrtno uto in jo poškodovalo. Več podrtih dreves je oviralo promet tudi na relacijah Velenje-Kavče, Nazarje-Zavodice, Zgornji Kozji vrh-Brezno, Polzela-Velenje, Frankolovo-Slovenske Konjice, Mežica-Črna, v Šmartnem v Rožni dolini in drugod, so še sporočili s PU Celje, kjer voznike in druge udeležence cestnega prometa opozarjajo na previdnost.
Težave so tudi pri oskrbi z električno energijo in posledično tudi pri oskrbi z vodo. Ta je motena na območju naselij Teharje, Vrhe in Šentjungert v celjski občini in na celotnem območju občine Dobrna, je zapisano na spletnih straneh podjetja Vodovod-kanalizacija Celje.
{facebookpost}https://www.facebook.com/StormchasersSlovenija/posts/2628680193920948{/facebookpost}
Podjetje prav tako opozarja vse ostale uporabnike pitne vode vodovodnih sistemov na celotnem območju občin Celje, Štore in Vojnik, da lahko zaradi močnega vetra pride do motenj v oskrbi s pitno vodo na vseh višje ležečih oziroma vetru bolj izpostavljenih predelih.
Na območju Elektra Celje imajo težave pri oskrbi z električno energijo na območjih Vojnika, Paškega Kozjaka, Radelj od Dravi, Jurkloštra in Grobelnega.
{facebookpost}https://www.facebook.com/StormchasersSlovenija/videos/546080662782019/{/facebookpost}
Zaradi močnega vetra obstaja nevarnost večjih vetrolomov. Kot je za STA pojasnil vodja slovenjgraške območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Branko Gradišnik, veter v minulih dneh na Koroškem ni povzročal posebne škode, podrta so bila posamezna drevesa, po ocenah terenskih delavcev vsega skupaj ne več kot 2000 kubičnih metrov.
"Danes veter očitno povzroča precej nevšečnosti v Dravski dolini. Oceno škode, ki jo bo povzročil veter tekom današnjega dne, bomo od terenskih delavcev pridobili v naslednjih dneh," je sporočil Gradišnik.
{facebookpost}https://www.facebook.com/StormchasersSlovenija/videos/193796415068227/{/facebookpost}