V Piranu odstranjujejo posledice dopoldanske izjemno visoke plime, zaradi katere je morska voda zalila nižje ležeče predele mesta. Na pomolu se je prevrnil sod, zaradi česar se je v morje razlila opazna količina odpadnega olja. Sicer pa je voda povzročala škodo v pritličnih stanovanjih in lokalih ter na avtomobilih, ki jih lastniki niso umaknili.
Popoldne pa je močna burja v slovenskem morju močno vzvalovala morje. Najvišji valovi so nedaleč stran od obale segali blizu 3 metre visoko. "V teh razmerah je najbolj ogrožen rt Madona v Piranu. Tako bo vse do noči, ko bo burja postopno upadla," so zapisali na agenciji za okolje (Arso).
V slovenskih obalnih mestih so se danes med 6. in 7. uro oglasile sirene, ki so opozorile prebivalce na nevarnost poplav zaradi visoke plime.
Največ težav je morje povzročilo v Piranu. Enote civilne zaščite so pred napovedano izjemno visoko plimo s protipoplavnimi vrečami zaščitile Tartinijev trg in okolico, vendar je morska voda pričakovano prodrla tudi v meteorno kanalizacijsko omrežje, iz katerega je prihajala na površje v mestu.
Kot je povedal vodja intervencije Peter Ventin, so gasilci morali premikati avtomobile, ki so "se že začeli premikati ob skalah kot barke". Gre za avtomobile, ki jih lastniki kljub pravočasnemu opozorilu niso umaknili z najnižjih delov središča mesta, je dodal.
Po Ventinovih beseda so bila poplavljena pritlična stanovanja, nekaj trgovinic, slaščičarna in še en gostinski lokal. Dejal je, da so gasilci poskušali pomagati lastnikom z vrečami, ampak so imeli preveč dela naenkrat, da bi bili povsod uspešni.
Ko je morska gladina začela upadati, so uporabniki poplavljenih prostorov začeli z vedri in metlami odstranjevati vodo, gasilci pa so morali s črpalkami posredovati v enem gostinskem lokalu in v stanovanjski stavbi, kjer je voda zalila jašek in ustavila dvigalo, v katerem je ostala ujeta oseba, je pojasnil Ventin.
Na pomolu je voda prevrnila večji sod, v katerem je bilo po domnevah gasilcev odpadno olje. Ob pomolu je nastal debel črn madež, dolg 40 in širok pet metrov, ki ga pristojne službe poskušajo odstraniti, je še povedal vodja intervencije.
V Izoli so postavili protipoplavne vreče na Sončnem nabrežju in Velikem trgu. Ko so jih umaknili je morska voda delno še zalivala cesto, vendar hujših posledic ni bilo opaziti.
V Kopru je voda poleg nižjih delov obale zalila strojnico bazena. Ob 12.20 so morali gasilci posredovati tudi ob prijavi škode zaradi močnega vetra.
Pristaniška kapitanija Koper je zaradi močnega vetra ob 10.50 priprla koprsko pristanišče. Vsako vplutje in izplutje ladij bodo obravnavali posamično, so sporočili.
Ljudje niso umaknili avtomobilov
Ventin ugotavlja, da kljub sproženi sireni "ogromno" lastnikov ni umaknilo avtomobilov, ki so zdaj delno pod vodo.
Piranska civilna zaščita je na podlagi vremenske napovedi Agencije RS za okolje v ponedeljek opozorila, da lahko splet vremenskih pojavov povzroči prebivalcem nevšečnosti in večjo škodo.
Po poročanju Primorskih novic so člani civilne zaščite, gasilci in komunalni delavci postavili protipoplavne baraže in delili protipoplavne vreče. "Precej ljudi je na ulicah in zaskrbljeno opazuje, kako voda že bruha iz kanalizacijskih jaškov. Številnim, ki živijo v pritličnih stanovanjih, grozi, da jim bo poplavilo domove."
Na Hrvaškem poplavilo dele Pulja, Reke in Rovinja
Močno deževje in veter sta danes prizadela velik del hrvaške obale. Poplave so zajele Pulj, Reko, otok Cres, Umag in Rovinj, poplavlja tudi v Šibeniku in Vodicah, poročajo lokalni mediji. Državni hidrometeorološki zavod je za celotno jadransko obalo za danes razglasil rdeči alarm oziroma izjemno nevarno vreme.
Zaradi plime je voda zalila središče Rovinja, vdrla je v nekatere kavarne in restavracije, s podobnimi težavami se soočajo tudi v Umagu.
O težavah zaradi obilnih padavin poročajo tudi iz Poreča. Zaradi poplavljenih cest so ustavili promet na državni cesti med Novigradom in Porečem.
Na Reki težave poleg padavin in vetra povzroča plima, zaradi katere je morje zjutraj že poplavilo nekatere ulice v mestu.
Voda je po pisanju portala Glas Istre zalila tudi vozila na puljski rivi, na eno od ulic v Pulju pa je padlo drevo. Na terenu so vse dežurne službe komunalnih podjetij, prizadeta območja pa je obiskal tudi puljski župan Filip Zoričić.
V Pulju je doslej padlo okoli 11 milimetrov dežja, višina morja pa je zaradi močnega vetra in izrazito visoke plime do 60 centimetrov višja kot običajno, še piše IstraIn.
Voda je zalila tudi dele Dalmacije. V Šibeniku je po poročanju hrvaškega portala Index.hr poplavila najstarejši del mesta. Zaradi močnega juga in dežja je poplavljena obalna promenada v Vodicah, kjer mestne oblasti težavo pogostega poplavljanja obale po poročanju hrvaške radiotelevizije nameravajo odpraviti z zvišanjem promenade.
V Splitu in drugje v Dalmaciji se ob tem soočajo s orkanskim jugom, ki je prekinil večino pomorskega prometa med mestom in bližnjimi otoki. Najmočnejše sunke vetra so zabeležili na Biokovu in sicer 127 kilometrov na uro.
Medtem pa je v Gorskem Kotarju začelo ponovno snežiti, vendar ceste trenutno ostajajo prevozne, poroča meteorološki portal Istramet.
V Piranu so občane že včeraj pozvali, naj umaknejo vozila in zaščitijo svoje premoženje. "Kdor je avto pustil na Punti, danes lahko pride do njega le v visokih škornjih ali bos," še pišejo Primorske novice.
Italijo zajelo slabo vreme; v Benetkah aktivirali protipoplavni sistem
V Benetkah so zaradi visokega plimovanja danes aktivirali sistem protipoplavne zaščite Mose. Vodostaj je namreč dopoldne za kar 170 centimetrov presegel običajnega, s čimer je začela veljati najvišja stopnja pripravljenosti. Morje je poplavljalo v Miljah na Tržaškem, o vremenskih preglavicah pa poročajo tudi iz drugih delov Italije.
Kako močno je bilo plimovanje na severu Italije, priča podatek, da bi bilo brez aktivacije protipoplavnega sistema pod vodo kar 80 odstotkov pešpoti v med turisti priljubljenih Benetkah. Ljudje na slovitem Trgu svetega Marka bi stali v vodi skoraj do pasu, poroča nemška tiskovna agencija dpa in dodaja, da današnji posnetki iz mesta pričajo, da na trgu sicer dežuje, a ni poplavljen.
Sistem protipoplavne zaščite sestavlja 78 loput, ki so nameščene na treh dostopih v beneško laguno. Zanj so odšteli milijarde evrov, deluje pa od leta 2020. Še posebej koristen je v jesenskih mesecih in je v zadnjih dveh letih Benetke obvaroval pred najhujšimi poplavami. A kot piše dpa, mu tako visoke poplave kot danes doslej še ni bilo treba odbiti.
Slabo vreme je sicer danes zajelo velike dele Italije. Zaradi močnega deževja, vetra in visokega plimovanja so zaprte številne šole, med drugim v obmorski občini Ostia v Rimu in na Sardiniji. Italijanska tiskovna agencija Ansa tako iz Ostie kot s Sardinije in drugih delov države poroča o obsežnih poplavah in škodi, predvsem na obalni infrastrukturi, pa tudi v mestih in na poljih.
Z obilico težav se zaradi vremena in visoke plime prav tako soočajo na Tržaškem. Kot na svoji spletni strani poroča Primorski dnevnik, je okoli 8. ure zjutraj zaradi visoke plime voda zalila Milje. V mestu je bilo na ulicah in trgih več kot 40 centimetrov vode, že vse jutro je tam na delu civilna zaščita. Visoko plimovanje so občutili tudi v Trstu, kjer je voda poplavila mestno nabrežje, ki pa ostaja prevozno. Nevšečnosti poleg tega povzroča močna burja, ki naj bi se čez dan še okrepila.
Izrazito vremensko poslabšanje so sicer danes pričakovali tudi v Gradežu, kjer so zato zaprli šole, igrišča in parke ter ob morju in kanalih prepovedali parkiranje avtomobilov. A o večjih težavah od tam zaenkrat ni poročil.
Poplavljene tudi soline v Sečovljah
Ob visoki plimi je voda vdrla tudi v Sečoveljske soline, in sicer iz Jernejevega kanala. Kot je sporočil vodja Krajinskega parka Sečoveljske soline Klavdij Godnič, ima voda zdaj "praktično prosto pot v park". Dodal je, da zaradi visokih valov danes niso uspeli sanirati škode in da bodo znova poskusili v sredo dopoldan.