"Kaj naj še naredimo? Naj ležemo tukaj na tla? Ne morem verjeti, da se preprosto nič ne spremeni. Javni servis mora biti profesionalen in svoboden," je na zboru stavkajočih in prvi novinarski konferenci vodstva stavkovnega odbora Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS med 24-urno stavko opoldne pred RTV Slovenija v podporo stavkajočim povedala Maja Sever, predsednica Evropske zveze novinarjev (EFJ) in hrvaškega novinarskega sindikata.
Delo so prekinili, ker so profesionalci, poudarjajo stavkajoči. "V času, ko je novinarstvo ogroženo s poplavo javnih mnenj, družbenih omrežij in kloako navideznih novic, bi moral javni servis še v polnejši meri izpolnjevati svoje poslanstvo," je poudarila novinarka Nataša Štefe iz vodstva stavkovnega odbora. Namesto tega so ogroženi profesionalni standardi, nestrokovno se posega v vsebine, pritiski se zgolj krepijo, ponovno opozarjajo stavkajoči.
Pogajanja z vodstvom RTV Slovenija niso prinesla prav nobenega napredka, je povedala Helena Milinković, vodja stavkovnega odbora Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS. Nezakonito vodstvo hiše da je zmanipuliralo tudi petkov dogovor o zagotavljanju minimuma delovnega procesa na današnji stavkovni dan, četrti od začetka stavke pred skoraj letom dni. Vsi stavkajoči novinarji in voditelji današnjih skrajšanih poročil so zamenjani, so opozorili, čeprav je stavka pravica zaposlenih.
Stavkajoči na RTVS: Pogajanja niso prinesla nobenega napredka, razmere se zaostrujejo
Del zaposlenih na Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki je danes že četrtič prekinil svoje delo, se je popoldne zbral na shodu stavkajočih in podpornikov za javno RTVS. Od začetka stavke maja lani pogajanja o razreševanju stavkovnih razmer niso prinesla nobenega napredka, "še več, od začetka stavke se razmere zaostrujejo", so opozorili stavkajoči.
Predsednica stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTVS in Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS Helena Milinković je ponovila, da med pogajalsko skupino in vodstvom RTVS "še vedno zeva globok prepad pri razumevanju novinarske in uredniške avtonomije in profesionalnih standardov, zato glede stavkovnega sporazuma s trenutnim vodstvom ne moremo in nismo mogli zbližati stališč".
Stanje je opisalo tudi več novinarjev RTVS
Da se pogajanja ne premaknejo nikamor, je poudarila tudi predsednica Sindikata novinarjev Slovenije in vodja sindikalne pogajalske skupine Alenka Potočnik. "Vsakič, ko v. d. generalnega direktorja kot vodji pogajalske skupine na delodajalski strani zmanjka idej ali pa je obljubil preveč, zamenja pogajalca," je način delovanja vodstva opisala Potočnik. Upajo, da se bodo z novimi pogajanji in pogajalcem nehala zavajanja, neizpolnjene obljube in "fige v žepu".
Stanje je opisalo tudi več novinarjev RTVS. Novinarka na Televiziji Slovenija Marta Razboršek je dejala, da ni res, da nasprotujejo pluralnosti mnenj, ampak da se zanjo zavzemajo ob spoštovanju novinarskih standardov. Novinar in voditelj Igor E. Bergant pa je opozoril na težave, ki bodo sledile, ko "nacionalna radiotelevizija izgubi še zadnjo trohico verodostojnosti in profesionalnosti", saj to odpira možnost različnim populizmom.
Novinar in član programskega sveta Gregor Drnovšek pa je dejal, da se informativno uredništvo sicer res kadrovsko polni, a da po kakovosti program še bolj stagnira. Ob tem so na novo zaposleni dobili neprimerljivo višje plače, kot jih imajo izkušeni novinarji, mnogi pa so si nakopičili tudi več funkcij, ki jih opravljajo na RTVS.
Urednica na Radiu Slovenija Darja Groznik je orisala, da je bilo včasih potrebnega veliko truda in izobraževanja, da si lahko sedel na voditeljski stol informativne oddaje. Dodala je, da RTVS res potrebuje spremembe, ampak ne na način, kot se to dogaja danes. Urednica na Radiu Koper Mateja Brežan je dodala, da razmere čutijo tudi v Kopru, saj vodstvo onemogoča nove zaposlitve, starejše sodelavce pa pošiljajo v predčasno upokojitev.
"Delim frustracijo in sem jezna"
Zbrane so v imenu zaposlenih na RTVS nagovorili tudi televizijska voditeljica Ksenija Horvat, član kulturno-umetniškega uredništva Televizije Slovenija Matevž Brecelj, sodelavec v televizijski produkciji Dejan Koban, novinarka spletnega portala MMC Nadina Štefančič, urednik programa Ars na Radiu Slovenija Gregor Pirš in nekdanji voditelj oddaje Studio City Marcel Štefančič jr.
Shoda se je udeležila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je vodstvo RTVS ponovno pozvala k odstopu. "Delim frustracijo in sem jezna, da se na ta način ne da narediti nič," je razočarana nad neuspešnostjo pogajanj.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je izrazil podporo stavki in stavkajoče pozval, naj vztrajajo za vse, ki verjamejo, da je avtonomija novinarskega dela, ki spoštuje poklicne standarde in etična načela, predpogoj za delujočo demokracijo.
Pogoji za ustavitev stavke niso izpolnjeni
Novinarski sindikati RTV Slovenija z današnjo 24-urno prekinitvijo dela zaostrujejo stavkovne aktivnosti. Pogajanja z vodstvom namreč do sedaj niso prinesla napredka, poglablja pa se pritisk na novinarsko avtonomijo, kršijo se programski in profesionalni standardi, poudarjajo. Generalno vodstvo stavkovnega odbora Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS je zato sprejelo sklep, da se napovedana stavka izvede, saj pogoji za njeno ustavitev niso izpolnjeni. Nadaljujejo pa se intenzivna pogajanja za sklenitev stavkovnega sporazuma.
Izjava ministrice za kulturo Aste Vrečko
"V Koordinaciji novinarskih sindikatov na Radioteleviziji Slovenija so se odločili za zaostritev stavkovnih dejavnosti, kar zgovorno priča o resnosti razmer v nacionalni medijski hiši. Zaposleni na RTV in strokovna javnost že več kot leto dni opozarjajo na kršitve novinarskih in profesionalnih standardov, etike, pritiske, grožnje in discipliniranje novinarjev ter urednikov. Takšna Radiotelevizija Slovenija nikakor ne more opravljati svojega poslanstva, ki je zapisano v viziji zavoda: biti nepogrešljiv javni medij v slovenskem prostoru, ki mu javnost zaupa zaradi njegove verodostojnosti, strokovnosti in kakovosti. Stavko podpiram in izrekam priznanje stavkajočim za pogum in odločnost - še posebej ob dejstvu, da agonija traja leto dni. V tem trenutku je usoda javnega servisa v rokah ustavnega sodišča, ki bo, upam, čim prej razsodilo o prihodnosti delovanja in razvoja Radiotelevizije Slovenija. Slovenija je pravna država in zaupam v njeno delovanje. Slovenska javnost, ki je nov zakon o RTV Slovenija potrdila tudi na referendumu, ima pravico do neodvisnega javnega servisa, v katerega politika ne bo več posegala tako kot zadnjih dvajset let. Prepričana sem, da je dovolj sprenevedanja trenutnega vodstva o tem, da deluje v interesu RTV in njegove avtonomije. Skrajni čas je, da vodstvo odstopi in javno RTV zaupamo javnosti in njenim zaposlenim. Novinarke, novinarji, uredniki in drugi sodelavci morajo imeti pogoje, v katerih bodo delovali brez strahu, groženj in drugih pritiskov."
Zbor pred Kolodvorsko
Vsebine na programih RTVS so danes okrnjene oziroma prilagojene. Del stavkovnih aktivnosti sta tudi novinarski konferenci ter zbor zainteresirane javnosti pred stavbo RTVS med 11.55 in 12.55 ter med 17. in 20. uro.
Urbanija in Gerič pričakujeta zgladitev nasprotij med stavkajočimi novinarji in vodstvom RTVS
V. d. direktorja Televizije Slovenija (TVS) Uroš Urbanija in odgovorni urednik informativnega programa drugega programa TVS Rajko Gerič sta danes izrazila pričakovanje, da se bodo nasprotja med stavkajočimi novinarji in vodstvom zgladila. Pomembno je, da se začnejo stvari razreševati, meni Gerič, ki vodi stavkovna pogajanja na strani delodajalca.
Urbanija je v današnji izjavi za javnost dejal, da je situacija na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) danes neprimerno boljša kot maja lani, ko je Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS začela stavko. "Je pa za postoriti še veliko stvari in jih urejamo," je zatrdil. Na očitke sindikatov o vse slabših razmerah in ogrožanju javnega interesa bi sicer lažje odgovarjal, če bi bili bolj konkretni, je dejal. Tistim, ki opozarjajo na odhode novinarjev iz informativnega programa nacionalne televizije, pa odgovarja, da se je število zaposlenih v informativnem programu v zadnjih desetih letih z 90 povečalo na 140.
"Zanesljivo ne trdimo, da je vse v redu. Pomembno pa je, da se stvari začnejo razreševati," je dejal Gerič. Upa, da bodo prišli do stavkovnega sporazuma. To bi moralo biti po njegovem mnenju v interesu obeh strani.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je ob današnji zaostritvi stavkovnih aktivnosti na RTVS ocenila, da to priča o resnosti razmer v nacionalni medijski hiši, in je vodstvo hiše pozvala k odstopu. Urbanija odgovarja, da je to "še eden v vrsti nedopustnih pritiskov". Vlada Roberta Goloba se po njegovih besedah sooča s številnimi protesti, pa zaradi tega ni odstopil še noben minister.
Gerič je povedal, da inšpekcijske službe, ki so spremljale današnji potek stavkovnega dne, niso ugotovile nobene kršitve zakona o stavki. Po njegovih navedbah se vsi držijo dogovora o zagotavljanju minimuma delovnega procesa, ki so ga podpisali.
Glede zahteve stavkajočih novinarjev po umiku opozorila pred odpovedjo zaposlitve 38 novinarjem pa je zagotovil, da je vodstvo takrat, ko bo sklenjen stavkovni sporazum, pripravljeno umakniti ta opozorila. "To bo del stavkovnega sporazuma," je izpostavil.
Urbanija se je zahvalil vsem, ki danes kljub posebnim okoliščinam ustvarjajo program, tudi ekskluzivne novice.
V novinarskih sindikatih izpostavljajo, da v stavkovnih zahtevah ne bodo popuščali, saj se na RTVS poglablja pritisk na novinarsko avtonomijo, kršijo se programski in profesionalni standardi, nadaljujejo in stopnjujejo se samovoljni in nestrokovni posegi v program in v vsebine ter netransparentno kadrovanje. Javni medij se finančno izčrpava, uničuje se ugled javnega servisa, razmere za delo na RTVS se slabšajo, vedno bolj je ogrožen javni interes, opozarjajo.
DNS: Vodstvo skupaj s programskim svetom naj nemudoma odstopi
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) še naprej odločno podpirajo stavkajoče kolege na RTV Slovenija (RTVS) v prizadevanjih za novinarsko, uredniško in institucionalno avtonomijo. Ob tem ves čas opozarjajo na nevzdržne razmere, v katerih delujejo zaposleni, ki svoje delo opravljajo vse težje.
"Že dlje časa opažamo, da informativni program TV Slovenija ne dosega več standardov javnega medija, kriza medija pa se še poglablja. Odgovorna urednica s svojimi odločitvami krši novinarski kodeks, kar je ugotovilo tudi novinarsko častno razsodišče. Vse to so glede na podatke o vse slabši gledanosti informativnega programa prepoznali tudi gledalci," pravijo v DNS.
"Zaradi politično motiviranih, nekompetentnih in škodljivih potez vodstva javna televizija ne opravlja več svojega poslanstva, izgublja ugled, je vse bolj nerelevantna in se uvršča na rob zaupanja vrednih medijev. Zato je vsak dan, ko to vodstvo upravlja osrednji javni medij, v škodo javnosti in javnemu interesu, pravica javnosti do obveščenosti pa resno ogrožena. Argumentov, da to vodstvo skupaj s programskim svetom nemudoma odstopi, je več kot dovolj, zato ob nadaljevanju stavke le še ponovno pozivamo k odstopu," nadaljujejo.
Kljub ugotovljenim kršitvam vodstvo RTVS še naprej zlorablja tudi pravne vzvode, le da ohranja svoj položaj. Še posebej krni ugled in verodostojnost ustvarjalcev programov, ki še vedno vztrajajo in si prizadevajo za spoštovanje profesionalnih in etičnih standardov pri svojem delu, še navaja Društvo novinarjev Slovenije. Dodajajo opozorilo, da je institucionalno in uredniško neodvisnost na RTVS po zakonu dolžan zagotoviti tudi ustanovitelj, torej Republika Slovenija, v njenem imenu pa vlada.
Stavkovne aktivnosti zaostrujejo, ker ...
Po navedbah odbora stavkovne aktivnosti zaostrujejo tudi zato, ker sta dve sodbi, o nezakonitem imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in nezakoniti razrešitvi direktorice Natalije Gorščak, potrdili opozorila novinarskih sindikatov, da vodstvo RTVS deluje nezakonito in neprofesionalno.
Med zahtevami izpostavljajo novinarsko, uredniško in institucionalno avtonomijo, dogovor o kadrovski politiki, pogajanja o dvigu najnižjih plač na RTV Slovenija, vzpostavitev socialnega dialoga in plačano stavko.
Novinarji RTVS zaradi posegov v avtonomijo, padanja profesionalnih in programskih standardov ter neizvajanja socialnega dialoga neprekinjeno stavkajo od 23. maja lani.
Podpora Zveze svobodnih sindikatov Slovenije
Oglasili so se tudi iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), da vseskozi spremljajo dogajanje na RTVS: "In vedno težje dojemamo (razumemo že dolgo več ne), kaj se dogaja z našim največjim in najpomembnejšim javnim medijem."
"Če smo v zadnjem pismu podpore stavkajočim in vsem zaposlenim na RTVS opozarjali na nesprejemljive posege v avtonomijo novinarskega dela, poskuse ustrahovanja in šikaniranja zaposlenih s strani vodstva, zdaj z nejevero spremljamo še nezakonita imenovanja in nezakonite razrešitve, nestrokovne, neprofesionalne in sporne programske odločitve," so sporočili.
Izražajo podporo zahtevam stavkajočih po uresničevanju javnega interesa, etičnih standardov, spoštljivi komunikaciji, dostojnih delovnih pogojih in socialnem dialogu, ki so "samoumevne, njihova uresničitev pa predstavlja temelj delovanja svobodnega in avtonomnega medija", piše v sporočilu za javnost, ki ga je podpisala predsednica ZSSS Lidija Jerkič.