Neočiščene kolesarske steze so zmotile marsikoga, ki tudi pozimi za prevoz po Ljubljani namesto avta ali javnega prometa raje izbere kolo. Na Facebook strani Levica Ljubljana so spomnili, da se Ljubljana pogosto predstavlja kot eno od kolesarjem najprijaznejših mest v Evropi. "A v zimskem času to vsekakor ne drži. Ustaljena praksa cestnih služb v mestu žal ostaja odrivanje snega s cestišča na kolesarske steze. Nametani kupi snega, ki jih ne odstrani nihče, nato ovirajo kolesarski promet, dokler ne skopnijo ob odjugi. Da to lahko traja tedne, kot je razvidno iz spodnjega primera ob Celovški cesti, eni najbolj prometnih mestnih vpadnic, pristojnih kljub številnim pozivom s strani prebivalstva in kolesarskih organizacij ne moti," so zapisali ob fotografiji, ki je nastala na Celovški cesti.
Popolna indiferentnost ima za ljubljanske kolesarke in kolesarje konkretne posledice, še pravijo. "Prisiljeni so v sestopanje s koles ali nezakonito vožnjo po pločnikih, ob slabi vidljivosti pa so neočiščene kolesarske steze lahko tudi nevarne. Pristojne pozivamo, naj se zgledujejo po praksah drugih evropskih kolesarskih mest in poskrbijo, da so vse prometne površine - cestišča, pločniki in kolesarske steze - pozimi prevozne oz. prehodne in varne za uporabo. Kolesarske steze niso odlagališča za sneg - naj bo Ljubljana kolesarjem prijazno mesto v vseh letnih časih!"
Na slabo očiščene kolesarske steze so opozorili tudi uporabniki družbenih omrežij, na Facebook strani Ljubljanska kolesarska mreža so večkrat opozorili na tovrstne primere.
"Neverjetno. 10 dni po rahlem sneženju, ko je zapadlo kakšnih 5 cm snega, so nekatere kolesarske steze še vedno zasute s to nadlogo. Mestna občina Ljubljana = mesto za avtomobile, ne za kolesa," pa so zapisali na strani Kolesarski župan Ljubljane.
Na MOL pravijo, da je trditev nenavadna
Drugače kot uporabniki pločnikov in kolesarskih stez pa situacijo vidijo na Mestni občini Ljubljana. Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet, od koder so nam posredovali odgovore, pravijo, da je naša trditev o tem, da so še mesec dni po zadnjem sneženju marsikje po Ljubljani kupi snega nenavadna. "Že zaradi sončnega vremena, ki ga je bilo zadnje dni veliko, je sneg tudi na zelenih površinah večinoma skopnel," pojasnijo.
In dodajo: "Sicer pa so bile površine za pešce in kolesarje že takoj očiščene tako, da so prevozne oziroma prehodne; to ne pomeni, da je bila celotna površina povsod popolnoma brez snega. Tudi če je bil ob njenem robu na eni strani ostanek pluženega snega, to ne pomeni, da ni uporabna ali da je nevarna. Ekipe zimske službe so vsak dan na terenu, kjer pregledujejo posamezna območja in ocenjujejo potrebo po izvedbi dodatnih ukrepov. Glede na ugotovitve tudi umaknejo oziroma odstranijo sneg s peščevih in kolesarskih površin ter jih dodatno posipajo proti poledici." Na podlagi pobud občanov ali opozoril sodelavcev so povsod tam, kjer se je slučajno zgodilo, da je bil zaradi snega znatno oviran prehod ali prevoz za pešce in kolesarje, izvajalcu naročili takojšnjo odpravo ovire, zatrjujejo.
Zagotavljanje dostopnosti in varnosti za vse udeležence v prometu in uporabnike javnega prostora je ena od njihovih stalnih prednostnih nalog, tudi ko nastopijo zimske razmere, so povedali. V primeru zapadlega snega zimske službe prednostno uredijo dostop do šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov in podobno ter do javnega prevoza. "Glede na to, da mestni avtobusi LPP prepeljejo več ljudi naenkrat kot jih, na primer, pozimi kolesari, je smiselno dati prednost zagotavljanju dostopnosti do javnega prevoza, zato postajališča in ceste, kjer potekajo linije LPP, očistimo najprej. Kjer kolesarske steze oziroma pasovi potekajo po cestišču, se sneg z njih odstranjuje istočasno s pluženjem ceste, kjer pa potekajo izven cestišča, se kolesarske površine čistijo istočasno s pločnikom. Postajališča BicikeLJ očistimo v najkrajšem možnem času, celo že med sneženjem."
Nekateri kolesarji ne želijo sprejeti njihovih utemeljitev
Na MOL pravijo, da se sneg večinoma odrine ob stran oziroma na primerno mesto, kjer najmanj ovira uporabnike prostora. Ponekod je prostora premalo, da splužen sneg ne bi prav nikogar delno oviral ali motil, ko se ga potisne ob rob pločnikov, kolesarskih stez, cest in drugih javnih površin. "Nerealno je pričakovati, da bi prav vse površine očistili 'do suhega', kakor pričakujejo nekateri, in tudi ob večjih količinah zapadlega snega omogočili prehod oziroma prevoznost kot običajno." Tudi v nekaj dneh po sneženju, če sneg še ni skopnel in so temperature okoli ničle, kakor je to v trenutnih razmerah, izvajajo posip javnih površin po vsem mestu s soljo, peskom, mešanico ali drugimi posipnimi materiali ter ponekod sneg in led še naknadno odstranjujejo.
Na Mestni občini Ljubljana pravijo, da lahko zlasti na družbenih omrežjih največkrat spremljamo kritične objave tistih kolesarjev, "ki so skoraj vedno, kljub našim pojasnilom, negativno nastrojeni proti MOL, ne glede na to, kako vzorno skrbimo za kolesarsko infrastrukturo. Navsezadnje MOL ne bi bila izbrana za gostiteljico svetovnega kolesarskega kongresa Velo-city junija 2022, če je ne bi prepoznali kot kolesarjem prijazno mesto". Dodajajo še, da skoraj ob vsakem sneženju pojasnjujejo, zakaj ne morejo biti kolesarske steze očiščene prve med vso javno cestno infrastrukturo in javnimi površinami, "vendar nekateri kolesarji največkrat ne želijo sprejeti naših utemeljitev. To pogosto tolmačijo, kakor da MOL ni mar zanje, kar pa ne drži". Dejstvo je, pravijo, da zimske razmere zahtevajo tudi prilagoditev ob gibanju po zunanjih površinah (na primer primeren način potovanja, ustrezna obutev oziroma oprema prevoznega sredstva, premišljeno načrtovanje poti, uporaba javnega prevoza …), predvsem pa sta potrebni previdnost in strpnost.