(FOTO) Prihaja čas trgatev: "Vreme nam odlično služi, je suho in sončno in to bo naredilo razliko"

Miha Dajčman Miha Dajčman
14.09.2020 06:00

Minuli teden so začeli trgati tudi vinogradniki na območju gornjih Slovenskih goric.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prva trgatev Pliberškovih letos je uspela. Pod nadzorom Francija Pliberška je grozdje trgala mlajša generacija - prijatelji Jana in Jerneja Pliberška.
Miha Dajčman

Vrednosti sladkorja v grozdju na nekaterih legah še ne dosegajo želene stopnje, so pa zadnji sončni dnevi vseeno pripomogli k hitrejšemu zorenju in tako bo tudi v naslednjih dneh, kar vinarje veseli. Prve trgatve so kljub temu že za vinogradniki, v preteklih dneh so kmetje grozdje obirali predvsem za pridelavo soka in penine, za prvi mošt pa so škarje v roke prijeli tudi v vinogradih na izrazito sončnih legah, v goricah z ranimi sortami in v mladih nasadih.

"Če je vina preveč, to pomeni, da se naredi selekcija," meni mladi vinogradnik Klemen Konrad. 
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek

Želi si, da velike kleti vina ne bi prodajale pod ceno

"Zadnji mesec nam vreme odlično služi. Čez celo leto je veliko deževalo, zdaj pa je suho in sončno in to bo naredilo razliko. Je pa zaradi vremena vsaka letina drugačna, težko je reči, da je eno leto boljše, drugo slabše. Če bi na letošnjo letino gledal kot na rožo, bi rekel, da je lepa in cvetoča, a marsikdo bi to rožico videl drugače," v šali pojasni Konrad, ki kot manjši vinogradnik z razpršenimi strankami ni občutil letošnje krize, zato se ni poslužil zelene trgatve ali prodaje grozdja. V prejšnjih letih je grozdje odkupoval. Zaradi presežkov vina je začela cena žlahtne kapljice predvsem pri velikih vinarjih padati, s tem se je zamajal tudi trg manjših vinogradnikov, opozarja Konrad, zato si želi, da bi imele velike kleti hrbtenico in ne bi prodajale pod ceno. "Če je vina preveč, to pomeni, da se naredi selekcija," še dodaja in poudarja, da se morajo vinogradniki prilagajati povpraševanju.

Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek

Redne stranke so se vračale po vino

Veliko vina Pliberškovi prodajo na domačem vinotoču, zaprtje med epidemijo se je poznalo pri prodaji, a redne stranke so se vračale po vino, ko je bilo mogoče, zato viškov vina pri njih ni, o zeleni trgatvi pa niso razmišljali. Pliberšek spomni, da je bila cena kilograma grozdja pred dvema letoma okoli 70 centov, v času pozebe v Svečini pred leti tudi deset centov več, letos je cena zaradi stanja na trgu in viškov vina padla na okoli 50 centov. "Za nas je cena zelo ugodna glede na kvaliteto grozdja, ki ga lahko dobiš," prizna 20-letnik.

Jernej Pliberšek
Miha Dajčman
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta