Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Igor Kadunc je v ponedeljek prestal že drugo glasovanje o svoji razrešitvi. Kot je znano, je za Kadunčev odhod s Kolodvorske glasovalo 14 svetnikov (za razrešitev je potrebnih 15 glasov), devet jih je bilo proti, šest pa se jih je vzdržalo.
Kot je razvidno iz podatkov glasovanja, so za Kadunčevo razrešitev glasovali Alojzij Bogataj, Nastia Flegar, Alenka Gotar, Janez Juhant, Slavko Kmetič, Janko Kos, Žiga Kušar, Leon Oblak, Robert Požonec, Andrej Prebil, Igor Prodnik, David Runco, Jelka Stergel in Janez Štuhec.
Sicer pa so pobudo za takojšnjo razrešitev aktualnega generalnega direktorja sprva podprli Alenka Gotar, Slavko Kmetič, Jelka Stergel, Alojzij Bogataj, Janko Kos, Igor Prodnik, Žiga Kušar, Leon Oblak, Janez Juhant, Marija Orešnik, Nastia Flegar, Rok Hodej in Janez Štuhec. A kot smo poročali v Večeru, so nekateri podpisali pobudo, ne da bi sploh vedeli, za kakšno vsebino gre, kar nam je potrdila tudi svetnica Marija Orešnik. "Zastavili so mi samo vprašanje, ali podpiram, da gre zadeva na dnevni red seje, češ da potrebujejo za to 15 glasov (za vložitev predloga je sicer potrebnih 10 glasov, op. a.). To je vse. Ne bi bilo prvič, da bi o takih zadevah, kot je finančno stanje RTVS, razpravljali na programskem svetu. Prisežem, da nisem prebrala pobude, niti je nisem videla. Kaj Kaduncu očitajo, še danes ne vem. Sedaj je videti, kot da bi me zlorabili," nam je še pred glasovanjem povedala Marija Orešnik, ki na koncu glasu za Kadunčevo razrešitev ni prispevala. Spraševali smo se tudi, ali bosta glasove za razrešitev res prispevala Nastia Flegar in Rok Hodej (oba blizu SMC) in prav pri slednjem smo imeli prav, saj se je včeraj na glasovanju vzdržal.
Spomnimo, da je programski svet enkrat že glasoval o Kadunčevi razrešitvi, in sicer pred dvema letoma na predlog nadzornega sveta. Tudi tedaj je zmanjkal en glas za Kadunčevo predčasno slovo s Kolodvorske. Čeprav je medtem prišlo do nekaterih zamenjav v programskemu svetu, je zanimivo videti, kako so tedaj glasovali svetniki, ki so tudi včeraj pritisnili glasovalne tipke. Decembra 2018 so za Kadunčevo razrešitev glasovali Alojzij Bogataj (tudi tokrat), Geza Erniša (tokrat vzdržan), Janez Juhant (tudi tokrat), Žiga Kušar (tudi tokrat), Petra Ložar (tokrat vzdržana), Damir Orehovec (ni več svetnik), Marija Orešnik (tokrat vzdržana), Igor Prodnik (tudi tokrat), Mitja Rotovnik (ni več svetnik), Jaroslav Skrušny (ni več svetnik), Jelka Stergel (tudi tokrat), Viki Twrdy (tokrat vzdržan), Vesna Ugrinovski (ni več svetnica) in Matej Weissenbach (ni več svetnik).
Petra Ložar, ki je pred dvema letoma glasovala za Kadunčevo razrešitev, tokrat pa se je vzdržala, je bila na ponedeljkovi seji kritična do pobudnikov tokratne razrešitve, njihove očitke je označila za prosti spis in opozorila, da bi se morali svetniki nekaj mesecev pred koncem Kadunčevega mandata ukvarjati predvsem z iskanjem njegovega naslednika. "Mi smo svetniki za program, ne za številke,“ je dodala Ložarjeva in kolege tudi opozorila na morebitno tožbo, če bi razrešili Kadunca.
Do takšnega zapleta je namreč prišlo leta 2014, ko je svet sprva za generalno direktorico izvolil Natašo Pirc Musar, potem pa ni izbiral sredstev, kako bi se Pirc-Musarjeve znebil. Izvedli so novo glasovanje, na katerem je bil izvoljen Marko Filli, postopanje sveta pod vodstvom Mitje Štularja pa je sodišče spoznalo za nezakonito - javni servis je moral nesojeni generalni direktorici izplačati 70.000 evrov odškodnine.
Zakaj so nekateri svetniki spremenili svoje mnenje o Kadunčevi razrešitvi, smo vprašali tudi Slavka Kmetiča (SDS), ki je tudi vodil pobudo proti Kaduncu. "Svetniki so bili ustrahovani, zato sta dva izmed njih tudi umaknila svoja podpisa. Nekdo ščiti Kadunca, takih je ogromno, nimam pa enoznačnega odgovora, kdo bi to lahko bil," nam je povedal Kmetič in nadaljeval: "Izdelki (načrti, op. a.), ki jih pripravlja Kadunc, niso užitni. Zdaj bomo spremljali mrtvi tek do aprila in še kakšen mesec več, ker se bo moral nov generalni direktor pripraviti na vodenje javnega servisa. Mi smo svojo dolžnost opravili."
Kot je znano, se Kaduncu aprila izteče mandat.
Kdo je plačal pravno mnenje Francija Matoza?
Pobudniki Kadunčeve razrešitve so včeraj postregli tudi s pravnim mnenjem odvetniške družbe Matoz kot protiutež mnenju, ki ga je na pobudo predsednika sveta Cirila Baškoviča pripravila Odvetniška družba Čeferin, Pogačnik, Novak, Koščak in partnerji. In če so slednji ugotovili, "da bi bila predčasna razrešitev na podlagi očitkov, ki so predstavljeni v pobudi in ki niso zadostno konkretizirani, pravno sporna", je Franci Matoz zapisal, da so očitki zadostni za postopek razrešitve.
Pri Matozu smo se pozanimali, ali je mnenje izdelal "pro bono" ali je zanj zahteval plačilo, vendar nam na vprašanje ni odgovoril, nas je pa naslovil na "naročnika mnenja", pri čemer ni zapisal, kdo to je. Zato smo zadeve preverili še pri svetniku Slavku Kmetiču (SDS), ki je bil tudi pobudnik Kadunčeve razrešitve. Kot nam je povedal, je sam naročil Matozovo pravno mnenje, in dodal, da ga bo sam tudi plačal. Na vprašanje, zakaj so mnenje svetnikom predstavili šele na ponedeljkovi seji, ko se tudi Igor Kadunc ni imel časa seznaniti z vsebino, nam je Kmetič odgovoril, da so mnenje prejeli zadnji trenutek.
Kot pa je na seji programskega sveta povedal njegov predsednik Ciril Bašković, dodatnih stroškov z izdelavo pravnega mnenja, pod katerega se je podpisala Odvetniška družba Čeferin, Pogačnik, Novak, Koščak in partnerji, ni bilo, saj je bilo delo vključeno v pavšal, ki ga Radiotelevizija Slovenija plačuje omenjeni odvetniški družbi kot zunanjemu izvajalcu za pravne zadeve.