Programski svetniki blizu vladajoči koaliciji so v petek na predsednika programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Cirila Baškoviča naslovili pobudo za predčasno razrešitev prvega moža največje medijske hiše v državi, pri čemer si želijo, da bi glasovanje, tudi o imenovanju vršilca dolžnosti generalnega direktorja, steklo na redni seji prihodnji ponedeljek oziroma na izredni seji. "Spodaj podpisani člani programskega sveta smo mnenja, da je treba glasovanje o predmetni pobudi opraviti čim prej, brez odlašanja, seveda z upoštevanjem vseh potrebnih formalnosti," med drugim piše v pobudi. Po mnenju svetnikov je izpolnjen zakonski razlog za predčasno razrešitev Igorja Kadunca, "saj ta z nevestnim, nepravilnim delom v javnem zavodu RTV Slovenija povzroča večjo škodo, zanemarja oziroma malomarno opravlja svoje naloge, tako da nastajajo hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda RTV Slovenija".
Očitke so združili v osem točk
Svoje ugotovitve so v pobudi podkrepili z več dejstvi, ki so jih združili v osem točk. Med drugim, da je javni zavod v letih 2017, 2018, 2019 posloval z izgubo. "Zavod je leto 2017 po več letih presežkov (dobičkov) poslovno leto zaključil z izgubo, kar sovpada z začetkom mandata Igorja Kadunca kot generalnega direktorja," dodajajo svetniki. Kaduncu očitajo tudi "neobvladovanje sistemskega tveganja poslovanja oziroma delovanja v okviru finančnih možnosti", češ da Kadunc delovanja RTVS "ni uskladil z dolgoročnimi finančnimi zmožnostmi, zaradi česar bo javni zavod predvidoma v drugi polovici leta 2021postal nelikviden". Ob tem svetniki omenjajo, da generalni direktor ne pripravlja predlogov ključnih letnih načrtov zavoda, torej finančnega načrta in programsko-produkcijskega načrta, ki bi bili sprejemljivi za organa, pristojna za njihov sprejem, očitajo pa mu še neobvladovanje sistemskih tveganj na kadrovskem področju, neuspešno kampanjo za dvig RTV-prispevka v letu 2019, javne napade na ustanovitelja in grožnje glede dviga RTV-prispevka, vprašanje ustreznosti prioritet ter nepripravo "številnih za zavod izredno pomembnih aktov in dokumentov", med drugim etičnega kodeksa novinarjev in osnutka nove sistematizacije delovnih mest.
"Za vse zgoraj opisano je odgovoren generalni direktor Igor Kadunc, v pretežni meri celo subjektivno, v vsakem primeru pa najmanj objektivno. To tudi pomeni, da je generalni direktor Igor Kadunc najmanj objektivno odgovoren za večjo škodo, ki nastaja javnemu zavod, za hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda RTV Slovenija, ki že nastajajo in ki še bodo nastale," piše v pobudi, pod katero so podpisani Alenka Gotar (prvopodpisana, sicer članica SDS in zaposlena na ministrstvu za kulturo), Slavko Kmetič, Jelka Stergel, Alojzij Bogataj, Janko Kos, Igor Prodnik, Žiga Kušar, Leon Oblak, Janez Juhant, Janez Štuhec, Marija Orešnik, Nastia Flegar in Rok Hodej.
In kaj na očitke trinajsterice odgovarja Kadunc? Po njegovem mnenju "gre seveda za izpolnjevanje zahteve Janeza Janše iz basni (Vojna z mediji, op. a.)".
"V obeh TV hišah z največjim davkoplačevalskim in monopolno oglaševalskim kolačem ter posledično deležem gledalcev je zaposlenih tudi veliko sposobnih, profesionalnih in etičnih novinarjev in sodelavcev, ki pa ob hujskaškem urednikovanju in vodenju ne pridejo do izraza. Ozračje nestrpnosti in sovraštva ustvarja ozek krog urednic, družinsko in kapitalsko povezanih s stebri globoke države ter nekaj povprečnih in podpovprečnih novinark ali novinarjev na vpoklic, ki se v normalni medijski hiši ne bi prebili niti med poročevalce z živilskih tržnic."
(Igor Kadunc je v odgovoru citiral izsek iz Janševega teksta z naslovom Vojna z mediji)
"In ukaz je bil jasen: 'Ne čakajte torej, čas je zdaj. Pod kotlom močno gori.' Ker bi v javnosti bilo bolje sprejeto, če bi razrešitev predlagal nadzorni svet iz kakšnih bolj sofisticiranih razlogov, se je to skušalo doseči preko novih članov nadzornega sveta. Ko to ni uspelo, so morali lakaji pripraviti predlog za razrešitev v upanju, da jim bo uspelo zbrati 15 glasov. Med pobudniki je kar 6 od 8 na novo imenovanih članov programskega sveta. Ker meni tako in tako poteče mandat konec aprila, je jasno, da cilj ni Igor Kadunc, ampak vsi urednice in uredniki (o čemer je razbrati iz basni). Imenovati bo potrebno takšne urednike, ki 'ne bodo vodili vojne proti vladi', RTV pa bi lahko postala glasilo neke opcije," še poudarja Kadunc. Ob tem dodaja, da je z očitki, zaradi katerih svetniki zahtevajo njegovo razrešitev, seznanjen, da pa "noben od očitkov oziroma celoten predlog ne zdržijo resne presoje in jih bom lahko argumentirano zavrnil".
Dodajmo, da je za Kadunčevo razrešitev potrebnih 15 glasov, kar pomeni, da se bodo v naslednjih dneh med člani programskega sveta, kot je že tradicija, zvrstili pogovori, kave in lobiranja, da bi trinajsterica pridobila še dva potrebna glasova. Ob tem pa velja še spomniti, da je programski svet enkrat že odločal o Kadunčevi razrešitvi, in sicer decembra 2018 na predlog nadzornikov javnega zavoda. A je za razrešitev tedaj glasovalo "le" 14 svetnikov, torej je en glas zmanjkal. V primeru, da bi jim Kadunca uspelo odstaviti, naj bi bil za mesto vršilca dolžnosti tako kot pred dvema letoma predviden prvi nadzornik javnega zavoda Andrej Grah Whatmough.