Za to so se odločili kljub temu, da inšpektorata na zavodu nista ugotovila nepravilnosti. "Vlada naj tega ne razume kot korak nazaj, ampak korak naprej," so poudarili v sporočilu za javnost.
Na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča med zdravniško stavko bolnike obravnavajo skladno z zakonom o stavki. To pomeni, da so v ambulanti za voznike s posebnimi potrebami obravnavali le paciente, ki so stari do 18 in nad 65 let. Na URI Soča sicer opravljajo obvezne zdravniške preglede, ki jih mora za podaljšanje oziroma izdajo vozniškega dovoljenja opraviti vsaka oseba s statusom invalida, ki uporablja prilagojeno vozilo.
Sindikat Fides pa se je danes skupaj s stavkovnim zborom zdravnikov na URI Soča odločil, da tamkajšnji stavkajoči zdravniki omilijo stavkovne aktivnosti na način, da bodo zdravniški pregled za potrebe vozniškega dovoljenja lahko opravili vsi, tudi tisti, med starostjo 18 in 65 let. "To odločitev smo sprejeli kljub temu, da zdravstveni inšpektorat in inšpektorat za delo nista ugotovila nobenih nepravilnosti. Vlada naj tega ne razume kot korak nazaj, ampak korak naprej. Kajti zdaj nas ne bodo imeli več česa obtoževati in bo postalo jasno, da ves čas nam in javnosti podajajo prazne fraze, brez iskrenega namena rešitve slovenskega javnega zdravstva," so poudarili.
Golob: Fides je končno spoznal, da lahko nekatere stvari naredimo brez njega
Predsednik vlade Robert Golob je v odzivu na napoved ponovnega začetka izvajanja zdravniških pregledov na URI Soča za vse voznike s posebnimi potrebami ocenil, da je Fides končno spoznal, da lahko vlada nekatere aktivnosti izpelje tudi brez njega, in se odločil, da bo sodeloval pri iskanju rešitev za težave najšibkejših.
Ministrstvo za zdravje se je sicer v zadnjih dneh po njegovih besedah "izjemno aktivno" vključilo v reševanje te problematike, je Golob poudaril v posnetku, ki so ga posredovali iz kabineta predsednika vlade.
Na ministrstvu so tako v zadnjih dneh opravili več pogovorov z različnimi deležniki, da bi našli rešitev za nastalo situacijo. V stiku so bili tudi z Univerzitetnim rehabilitacijskim inštitutom (URI) Soča, saj so želeli, da čim prej nadaljujejo opravljanje pregledov, so besede ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel v sporočilu za javnost povzeli v premierjevem kabinetu.
"Našli smo zunanjega izvajalca, ki je bil pripravljen sprejeti izvajanje teh pregledov, v kolikor osebje URI Soča tega ne bi želelo narediti," je pojasnil Golob.
Menijo, da za nastalo situacijo ni kriv Fides, ampak vlada, ki zavestno ne želi rešiti administrativne težave dvajsetih invalidov, ki jim je med stavko poteklo vozniško dovoljenje. "Namesto tega se je raje odločila, da bo zaposlene na URI Soča, ki dan in noč še vedno skrbno oskrbujejo paciente, prikazala kot zlobneže in na njih prevalila odgovornost za svoje početje," so navedli na Fidesu.
Vlado so v sporočilu za javnost pozvali k spoštljivi komunikaciji in primernemu pristopu k pogajanjem.
Zdravstveni inšpektorat je v petek v URI Soča preverjal spoštovanje določil s področja zdravniške službe in pacientovih pravic med zdravniško stavko. Inšpektorat za delo pa je preverjal spoštovanje določil zakona o stavki in delovnopravne zakonodaje. V nobenem pregledu niso zaznali neskladnosti ali kršitev.