Varuh človekovih pravic: Invalidi in pacienti nikakor ne smejo biti talci v bitki moči med vlado in zdravniki

STA, A.L.
12.03.2024 09:44

Invalidi ostajajo brez vozniških dovoljenj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V URI Soča ambulanta za osebe s posebnimi potrebami med stavko deluje v omejenem obsegu.
Profimedia

Zagovornik načela enakosti je na podlagi zakona o varstvu pred diskriminacijo vladi priporočil, naj pripravi zakonsko podlago za ureditev položaja ljudi z invalidnostmi, ki zaradi zdravniške stavke ne morejo podaljšati ali pridobiti vozniških dovoljenj. V URI Soča namreč ambulanta za osebe s posebnimi potrebami med stavko deluje v omejenem obsegu.

Stavkajoči zdravniki edine ambulante v Sloveniji za voznike s posebnimi potrebami ne izvršujejo vladnega odloka, po katerem morajo biti vsem ljudem z invalidnostmi storitve za pridobitev ali podaljšanje vozniških dovoljenj na voljo tudi med zdravniško stavko. Zato invalidi ostajajo brez vozniških dovoljenj, so zapisali pri Zagovorniku.

Spomnili so, da je Zagovornik je že 6. marca vladi priporočil, naj stori vse, da bodo vozniki z invalidnostmi, ki potrebujejo prilagoditev osebnega vozila, tudi v času zdravniške stavke lahko pridobili ali podaljšali vozniška dovoljenja.

Na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča od začetka stavke ambulanta za osebe s posebnimi potrebami deluje v omejenem obsegu. Ne izvajajo pregledov, ki jih invalidi potrebujejo za podaljšanje vozniških dovoljenj, za posameznike, stare med 18 in 65 let. Vlada je zato 29. februarja sprejela odlok o zagotavljanju zdravniških storitev v času stavke, po katerem bi omenjena ambulanta tudi v času stavke morala delovati nemoteno.

V petek sta URI Soča obiskala zdravstveni inšpektorat in inšpektorat za delo

Stavkovni zbor zdravnikov v URI Soča je nato odločil, da bo sledil mnenju Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki ocenjuje, da je vladni odlok neustaven in nezakonit. Fides je zato na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka.

V petek sta nato URI Soča obiskala zdravstveni inšpektorat in inšpektorat za delo. Prvi je preverjal spoštovanje določil s področja zdravniške službe in pacientovih pravic med zdravniško stavko, drugi pa spoštovanje določil zakona o stavki in delovnopravne zakonodaje. V nobenem pregledu niso zaznali neskladnosti ali kršitev, so takrat poudarili v URI Soča.

To, da inšpektorat za delo ni ugotovil kršitev vladnega odloka, čudi ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel. V ponedeljek so zato prek zdravstvenega inšpektorata inšpektorat za delo zaprosili za zapisnik, saj želijo ugotoviti, "kako je do tega prišlo", je povedala v izjavi za medije ob ponedeljkovem obisku Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije je zaradi odločitve stavkovnega zbora URI Soča na ministrstvo za zdravje prejšnji teden poslal dopis z obvestilom o nedelovanju ambulante in jim predlagal, da uvedejo vse možne oblike sankcij, ki so na voljo. Ob tem so ponovno opozorili, da gre za kršitev mednarodnih konvencij, zakonov in odlokov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta