Gostinci pričakujejo, da vlada dodela odlok o preverjanju pogojev: PCT neizogiben, toda ...

Vanessa Čokl
02.08.2021 15:16
"V vsakem primeru smo v prekršku, če preverimo PCT ali če ne," je o trenutni situaciji v praksi po srečanju delovne skupine povedal Blaž Cvar. O testiranju zaposlenih pa, naj ga vlada ukine ali pa naj ostane brezplačno.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Predstavniki malega gospodarstva od vlade še vedno pričakujejo več informacij o preverjanju pogojev PCT v dejavnostih, kot je gostinstvo, že danes bi lahko vlada odločala tudi o spremembi spornega odloka, je po srečanju delovne skupine povedal Blaž Cvar iz OZS. Skupina se je sicer strinjala, da je pogoj PCT neizogiben.

Gostinci so že prejšnji teden protestirali proti vladnemu odloku, ki nalaga preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) pri njihovih gostih. Danes je na to temo razpravljala delovna skupina, in sicer so stališča predstavili gospodarstvo na eni in zdravstvena stroka na drugi strani, je pojasnil predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Cvar.

Opozoril je, da na eni strani odlok gostincem nalaga preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT na zelo jasen način, ki pa je v neskladju z zakonom o varovanju osebnih podatkov. "V vsakem primeru smo v prekršku, če preverimo PCT ali če ne," je opozoril. Glede načina preverjanja so že v petek poslali pobudo oz. svoj predlog na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, a odgovora oz. ustreznega tolmačenja niso dobili.

Odlok bo po oceni Cvara sicer potreben popravkov. "Počakali bomo, kako se bodo odločili. Je pa podana tudi že pobuda za oceno ustavnosti tega odloka, tako da bomo kmalu dobili več odgovorov, na kakšen način bomo preverjali PCT," je povedal.

Skupna ugotovitev sicer je, da je pogoj PCT neizogiben za zagotovitev varne jeseni oz. jeseni, v kateri bi gostinski lokali lahko ostali odprti. Vendar pa je Cvar opozoril, da je v primeru, ko vladni odloki povzročajo upad prometa, gostincem nujno zagotoviti tudi ustrezno pomoč - po zgledu Avstrije je omenil možnosti nadomestila izpada, znižanje DDV in učinkovit ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa.

Na svojem bregu v gospodarstvu in stroki medtem ostajajo glede izpolnjevanja PCT med zaposlenimi, čeprav je želja vseh, da se čim več ljudi čim prej cepi. Cvar je sicer spomnil na nezadovoljstvo, da ostaja PCT pri zaposlenih pogoj prav v panogi, ki je bila v krizi najbolj prizadeta. V OZS zahtevajo, da se testiranje zaposlenih v gostinstvu ne zahteva več ali pa da ostane sistem enak kot doslej, torej enkrat tedensko brezplačno testiranje. 

Cvar je spomnil na besede ministra za zdravje Janeza Poklukarja, da je do 23. avgusta (ko naj bi testi postali plačljivi) še nekaj časa. "Osebno sem prepričan, da se lahko pogoji spremenijo," je ocenil.

Pred tednom dni je v veljavo stopil nov odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Z njim je določena obveznost ponudnika blaga in storitev, da preverja izpolnjevanje PCT-pogojev za potrošnike pred vstopom v igralnice, igralne salone in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvene obrate, v notranje prostore, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost, v prostore gostinskih obratov, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program, ter v prostore, v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta