Gostinski lokali
Na terasah in letnih vrtovih gostinskih lokalov morajo biti mize razporejene tako, da je med posameznimi strankami najmanj meter in pol razdalje. Za mizo lahko do spremembe vladnega odloka o prepovedi zbiranja na javnih mestih sedijo le člani istega gospodinjstva. Obiskovalci lokalov morajo takrat, ko uporabijo sanitarije oziroma vstopijo v drug zaprti prostor, uporabiti masko ali drugo obliko zaščite. Izvajalci storitev morajo sanitarije očistiti in razkužiti najmanj vsako uro.
Frizerski in kozmetični saloni
Izvajajo se lahko tudi frizerske, kozmetične in masažne storitve. Stranke se naročajo po telefonu in storitve opravljajo ob točno določenem terminu, saj čakanje v salonu z izjemo spremljevalcev otrok in invalidov ni dovoljeno. NIJZ izvajalcem storitev nalaga, naj večer pred storitvijo ali zjutraj na dan storitve pri naročenih strankah preverijo, ali je njihovo zdravstveno stanje primerno, ali imajo znake okužbe dihal in ali živijo v gospodinjstvu s kom, ki ima znake okužbe dihal, je v izolaciji oziroma v karanteni. Ob pozitivnem odgovoru morajo stranko zavrniti.
Trgovine z oblačili
Trgovine, ki omogočajo pomerjanje oblačil, morajo med drugim zagotoviti razkuževanje in učinkovito prezračevanje kabin za pomerjanje po vsaki uporabi. Oblačila, ki jih je stranka pomerila in jih ne bo kupila, je treba shraniti ločeno. Če so na njih dodatki iz plastike in kovine, je treba te razkužiti. Nato se oblačila ločeno shranijo za dva dni, preden gredo nazaj v prodajo. Če kupljena oblačila ne ustrezajo in trgovina omogoča možnost, da jih stranka vrne, jih zaposleni shrani v čisto polivinilasto vrečo in nanjo napiše datum. Če so na oblačilih dodatki iz plastike in kovine, te dodatke zaposleni pred deponiranjem v vrečo še razkuži z alkoholnim razkužilom. Nato se oblačila ločeno shranijo za dva dni, preden gredo nazaj v prodajo. O tem naj zaposleni vodi evidenco.
Splošne knjižnice
Vrata odpirajo tudi splošne knjižnice. Obvezna sta nošenje zaščitnih mask in razkuževanje rok. Za zdaj bosta mogoča le vračilo in prevzem predhodno naročenega gradiva. Čitalnice ostajajo zaprte, prav tako še nekaj časa ne bo mogoč prost dostop do gradiva, za zdaj tudi še ni prireditev. Vrnjeno gradivo bo moralo v knjižnici teden dni odležati v karanteni, šele po tem bo ponovno na voljo drugim bralcem.
Knjigarne
Z delovanjem so že začele prve knjigarne, kjer so priporočila podobna, kot veljajo za živilske trgovine. Posebnost knjigarn je obvestilo kupcem, naj se ne dotikajo razstavljenih predmetov, razen tistih, ki jih nameravajo kupiti, in to šele po pravilnem predhodnem razkuževanju rok. Knjige in druge predmete, zaščitene s plastičnimi ovojnicami, pisala in podobno naj kupci prebrišejo z alkoholnim razkužilom. Ostale nezaščitene izdelke, na primer knjige, za katere obstaja možnost, da so po njih listali kupci, posamezne liste papirja ali kartona pa naj pričnejo uporabljati po preteku vsaj toliko časa, kot je trenutno znano, da virus preživi na materialu, iz katerega je predmet.
Galerije in muzeji
Jutri za obiskovalce vrata odpira večina galerij in muzejev. Na obiskovalca mora biti zagotovljenih vsaj 20 kvadratnih metrov prostora, omejiti se mora uporaba predstavitvenih pripomočkov, ponazoril, kopij predmetov ..., ki se jih v običajnih okoliščinah obiskovalci dotikajo, oziroma se morajo ti začasno odstraniti. Obiskovalci morajo upoštevati predpisano medsebojno razdaljo najmanj dva metra, poleg tega bo vstop v razstavne prostore mogoč le za posameznike, družine in manjše skupine. Če bo obiskovalcev več, pa se določi interval vstopanja. Plačilo vstopnine in nakupa v muzejski trgovini bosta mogoča le brezgotovinsko, listanje publikacij v muzejskih trgovinah ne bo dovoljeno. Tako za zaposlene kot uporabnike oziroma obiskovalce sta obvezna uporaba zaščitnih mask in razkuževanje rok, vstopajo pa lahko le zdrave osebe, brez znakov okužbe dihal.
Planinstvo
Izogibati se je treba zahtevnih in zelo zahtevnih planinskih poti, turne smuke in nasploh visokogorja in bolj tveganih planinskih dejavnosti. Pri vseh dejavnostih je treba upoštevati varnostno razdaljo. V nahrbtniku sta obvezna zaščitna maska in razkužilo, izogibati se je treba rokovanju, objemanju ali pitju iz steklenice drugega. Dovoljena je strežba hrane in pijače na terasah in vrtovih pred planinskimi kočami.
Domovi za starejše
Številni domovi danes še ne bodo sprejemali obiskov. Svojci se morajo o obiskih dogovoriti s socialno službo, ki bo nato oblikovala urnik obiskov in svojce opremila z vsemi navodili. Sprva bodo dovoljeni le obiski oskrbovancev pod balkoni in na terasah, kjer bo zagotovljena varna razdalja med oskrbovanci in njihovimi svojci, izjemoma pa tudi znotraj stavbe, na primer pri nepokretnih oskrbovancih.
Zobozdravniki
Točnega datuma za zagon te dejavnosti še ni, stroka pa je že pripravila smernice za varno delo. Nujni bolniki bodo morali prej poklicati ali poslati elektronsko sporočilo. Če bodo zdravi, jih bodo v ambulanti sprejeli v roku 24 ur. V čakalnico bo bolnik moral vstopiti z zaščitno masko na obrazu, pred vstopom si bo moral razkužiti roke. Zaposleni bodo morali tudi pri obravnavi domnevno zdravih bolnikov uporabljati zaščitno opremo, med drugim masko FFP2/N95, vizir, ki sega v predel vratu, ali zaščitna očala, pokrivalo oziroma plašč z dolgimi rokavi, pokrivalo za lase in ušesa ter rokavice. Za vsakega bolnika si bo osebje moralo nadeti nov komplet osebne zaščitne opreme. Ambulanto bodo morali po vsaki obravnavi bolnika za deset minut prezračiti in jo temeljito razkužiti.
Javni potniški promet
Potniški promet bo najverjetneje spet stekel 11. maja, v kakšni obliki, bodo povedali epidemiologi. Potniki in vozniki bodo morali nositi zaščitno opremo. Voznikov prostor na avtobusu bo zaščiten z opozorilnimi trakovi, ki bodo potniku preprečevali bližnji stik z voznikom, potniki pa bodo na avtobus vstopali pri drugih vratih, ob vstopu si bodo morali razkužiti roke. Število potnikov bo omejeno, oddaljenost med potniki mora biti vsaj 1,5 metra. Prevozna sredstva se bodo razkuževala in dodatno čistila. (sv)