Ministrica za kulturo Asta Vrečko je povedala, da se je direktor muzeja Pavel Car po sestanku na ministrstvu odločil, da odprtje razstave za danes zadrži.
Na razstavi Popotovanja naj bi bilo na ogled 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. A po mnenju stroke naj bi šlo za ponaredke.
"Kako si lahko narodni muzej dovoli kaj takega"
Kot je v izjavi za javnost povedala ministrica, so glede omenjene razstave v torek popoldne prejeli več zaskrbljenih pisem, odvila se je tudi burna javna razprava. Po današnjem sestanku s pristojnimi strokovnimi sodelavkami, na katerem so pregledali dokumentacijo, so ugotovili, da strokovne komisije te razstave niso umestile v letni program in načrt muzeja.
Nato so sklicali sestanek z direktorjem Narodnega muzeja Slovenije, ta se je po sestanku odločil, da odprtje za danes zadrži. Stvar bodo še proučili in pogledali pogodbe ter nato morebitno nadalje ukrepali, je še povedala ministrica.
Priznani umetnostni zgodovinar in likovni kritik Brane Kovič je za portal N1 povedal: "Gre za v nebo vpijoče ponaredke." Menil je, da bi morali odgovorni v muzeju ob tem, ko jim nekdo ponudi tako zbirko, preveriti avtentičnost del, torej ali imajo ustrezne certifikate.
Da gre za ponaredke, meni tudi umetnostni zgodovinar, nekdanji direktor Mestne galerije Ljubljana in sodni izvedenec s področja likovne umetnosti Aleksander Bassin. "Kako si lahko narodni muzej dovoli kaj takega, gre za škandal," je povedal za N1.
Direktor Narodnega muzeja Slovenije Car: Verjamem, da imamo v muzeju originale
Direktor Narodnega muzeja Slovenije Pavel Car je v izjavi zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del. Kljub temu so se odločili, da razstave ne odprejo.
Po njegovem mnenju je strokovna javnost prehitro presodila, da gre za ponaredke, saj ni videla certifikatov. Kot je poudaril, so vsa dela - na ogled naj bile med drugim tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija de Toulouse-Lautreca, Joana Miroja - opremljena z njimi, bodisi z mednarodno ekspertizo ali pa provenienco, iz katere je razvidno, od kod delo prihaja, kdo ga je kupil in kje.
Kljub omenjenemu so se v muzeju odločili, da ni čas za odprtje razstave. Zanjo so se odločili šele pred nekaj tedni, zato ni bila v programu muzeja. Ob prenovi muzeja so namreč ugotovili, da imajo še nekaj prostih razstavnih prostorov. Ker ves muzejski kustodiat dela na projektu Zgodovina slovenskega prostora, ki, kot je poudaril, je največji razstavni projekt muzeja v prihodnjih letih, so se odločili za gostujočo razstavo z minimalnimi stroški.
Car je dodal, da se zavedajo, da bi morali nekatere postopke izpeljati drugače, a so želeli v poletnih časih v muzej pripeljati ljudi. "Nič ni tako žalostnega kot muzej brez obiskovalcev," je poudaril.
Na novinarsko vprašanje glede negativne ocene komisije na ministrstvu za kulturo, pa je Car odvrnil, da je strokovna komisija zavrnila le stroške razstave. Muzej naj bi stroškov z razstavo ne imel, kupili naj bi le "zajle" za nekaj sto evrov.
Ministrica Asta Vrečko je na novinarsko vprašanje, ali bo zahtevala odstop direktorja, če se izkaže, da gre za ponaredke, odgovorila, da bodo o tem govorili po pregledu vseh postopkov. Sicer pa je po njeni oceni v tem primeru šlo za neko diskrecijsko pravico direktorja, ki se je odločil, da razstavo uvrsti v program kljub temu, da je bila predlagana, vendar zavrnjena.
Kot je še povedala ministrica, projekt po oceni strokovnih komisij na ministrstvu najverjetneje ni dosegal standardov za umestitev v letni program muzeja. Te namreč odločajo na podlagi akta o ustanovitvi, strateških usmeritev muzeja, kakovosti predlaganih projektov in podobno. "Za vse so nekako enaki objektivni kriteriji," je še pojasnila ministrica.