SDS je v 35-dnevnem roku za zbiranje podpisov za razpis omenjenih zakonodajnih referendumov uspelo zbrati 157.138 pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah, je prek Twitterja zjutraj sporočil predsednik stranke Janez Janša. Največ podpisov so zbrali za razpis referenduma o zakonu o RTV Slovenija (52.669), sledijo podpisi za referenduma o zakonih o vladi (52.280) in dolgotrajni oskrbi (52.182). "Daleč največja podpora neposredni demokraciji doslej. Za Slovenijo," je na Twitterju zapisal Janša.
35-dnevni rok za zbiranje podpisov se je iztekel v sredo, že v torek pa so člani stranke prek družbenih omrežij sporočali, da jim je uspelo zbrati dovolj podpisov za razpis referendumov. Za vsakega od njih so morali zbrati najmanj 40 tisoč podpisov. V SDS bodo podrobnosti zbiranja podpisov predstavili na današnji novinarski konferenci. Po izteku 35-dnevnega roka ima pobudnik referenduma sicer sedem dni za vložitev s podpisi podprte zahteve v državni zbor. Če je ta popolna, ima nato državni zbor še sedem dni časa, da z odlokom razpiše referendum. Kot je znano, se v SDS zavzemajo, da bi vse tri referendume izpeljali hkrati s predsedniškimi ali lokalnimi volitvami. Predsednik vlade Robert Golob je bil na drugi strani doslej naklonjen temu, da bi imeli poseben referendumski dan, na katerem bi volivci hkrati odločali o usodi vseh treh zakonih.
Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja skladno z referendumsko zakonodajo ne sme preteči manj kakor 30 dni in ne več kakor leto dni. Določitev dneva glasovanja, do katerega preteče več kot 35 dni od dneva razpisa referenduma, sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Doslej je v zgodovini samostojne države potekalo 20 zakonodajnih referendumov, zadnji julija lani, in sicer o zakonu o vodah.
"Ob koncu zbiranja podpisov smo dosegli izjemen uspeh. Tokrat je SDS prebila zvočni zid, saj gre za ogromno število državljanov, ki so oddali podpise za referendume. To je številka, ki nas zavezuje, da vztrajamo naprej. Ljudje so si vzeli čas, da so oddali podpise, nekateri so si vzeli dopust. Zaslužijo si vse spoštovanje. To je zgodovinski dosežek in pomeni prelomni trenutek v slovenski politiki. Smo v obdobju, ko se ljudje soočajo z realnostjo in se soočajo s siromašenjem, dvigovanjem davkov, nižanjem plač in visoko inflacijo. Vsi, ki so verjeli obljubam, da bodo plesali, bodo sedaj plesali ponoči, a le zato, ker se bodo ob veliki draginji lahko s plesom ogrevali od mraza. Koalicija pravi, da ljudje niso kompetentni, da bi odločali na referendumih, kar veliko pove o koaliciji. Ker so soočeni z voljo ljudstva, se jim tresejo hlače. Referendum je najboljše sredstvo za omejitev oblasti," je na tiskovni konferenci dejal poslanec SDS Branko Grims.
In koalicija? Vse tri stranke pozivajo državljane, naj se referenduma udeležijo in množično glasujejo za sprejetje vseh zakonov. "Zelo očitno je, da se SDS ni sprijaznila s porazom na aprilskih volitvah. Takrat je bil po dveh mračnih letih plebiscitarni dan za Slovenijo. Trenutno stanje na RTV Slovenija pomeni kratkoročni propad ključne medijske hiše v državi na škodo novinarske avtonomije, zaposlenih in gledalcev. Zakon umika politiko iz odločanja in vplivanja v RTV Slovenija, kar pa stranki SDS ni všeč, saj so javni zavod v zaključnih fazah mandata prevzeli in okupirali. Še večji problem je blokada zakona o dolgotrajni oskrbi. Če novela ne bo sprejeta, bo to vplivalo na cene in izvajanje storitev v domovih za starejše. Referendum o zakonu o dolgotrajni oskrbi gre na škodo najbolj ranljivih ljudi v državi, medtem ko zakon o vladi prinaša vizijo za novo družbeno pogodbo. Ključno je, da na prihajajočih referendumih ponovimo 24. april," je ocenil vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec.