Igor Kadunc odstopa s položaja direktorja STA. Kaj je ob tem sporočil?

STA, A.L.
11.03.2024 17:30

Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Igor Kadunc je na današnji seji nadzornega sveta STA podal odstopno izjavo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kadunc, sicer med drugim nekdanji generalni direktor RTV Slovenija, je na čelo STA kot edini prijavljeni na razpisu prišel 31. oktobra 2021.
Robert Balen

Za predčasni odhod se je odločil iz osebnih razlogov, zadnji dan njegovega dela na STA bo predvidoma 13. maj. Nadzorni svet bo razpis za novega direktorja oziroma direktorico objavil predvidoma v torek.

"Ni ozadja, ni nezadovoljstva z mojim delom, ampak le čisto osebna odločitev, da tretjič izkoristim možnost, da lahko kot upokojenec delam, kar me veseli," ob napovedi svojega odstopa in odhodu v upokojitev pojasnjuje Kadunc.

"Imel sem privilegij dobri dve leti in pol voditi čudovite sodelavce in se boriti zanje ter s tem za STA. Prepričan sem, da bo uspelo zaposlenim in nadzornemu svetu najti novega direktorja, ki bo ne le nadaljeval, ampak tudi nadgradil moje delo," še poudarja Kadunc.

Med pomembnejšimi projekti, ki so pred STA v bližnji prihodnosti, izpostavlja sprejem strategije STA do leta 2027, sklepno fazo revizije računskega sodišča in pripravo predloga sprememb zakona o STA, ki nastaja na ministrstvu za kulturo.

Nadzorni svet STA je po prejemu Kadunčeve izjave sklenil, da v torek na spletni strani STA objavi razpis za novega direktorja oziroma direktorico. Ob tem je Kaduncu izrazil "globoko zahvalo za njegov izjemen prispevek v vlogi direktorja".

"V času, ko je prevzel vodenje, se je STA soočala z negotovostmi glede svoje vloge, zaradi česar je bila stabilnost poslovanja agencije negotova. Kadunčeva predanost, obogatena z bogatimi izkušnjami in strokovnim znanjem, je imela ključno vlogo ne le pri zagotavljanju finančne in kadrovske stabilnosti STA, temveč je pomembno vplivala tudi na utiranje poti za njeno nadaljnjo rast in razvoj," je v imenu nadzornega sveta povedal njihov predsednik Peter Ribarič.

Kadunc, sicer med drugim nekdanji generalni direktor RTV Slovenija, je na čelo STA kot edini prijavljeni na razpisu prišel 31. oktobra 2021, najprej kot vršilec dolžnosti direktorja, s 1. januarjem 2022 pa je dobil poln petletni mandat. "Na razpis sem se tedaj prijavil, ker sem vedel, da so pred STA težki časi, in ker sem bil prepričan, da morda lahko pri njihovi prebroditvi pomagam," pojasnjuje Kadunc.

Brez donacij bi agenciji grozil stečaj

Nasledil je dolgoletnega direktorja STA Bojana Veselinoviča, ki je konec septembra 2021 odstopil po skoraj enoletni ustavitvi financiranja javne službe STA v času vlade Janeza Janše ter neuspešnih pogajanjih s tedanjim direktorjem vladnega urada za komuniciranje Urošem Urbanijo o vnovični vzpostavitvi financiranja.

Kadunc je po prevzemu položaja na STA svoja prizadevanja najprej usmeril v zagotovitev finančne stabilnosti agencije. Ta je bila zaradi ustavitve financiranja s strani prejšnje vlade na robu nelikvidnosti. Brez donacij v skupni višini nekaj čez 480.000 evrov, zbranih leta 2021 v odmevni akciji Za obSTAnek, bi agenciji, ki je bila ustanovljena ob osamosvojitvi Slovenije, grozil stečaj.

Poleg tega je STA po njegovem prihodu uspelo skleniti pogodbe za financiranje javne službe za 2021 in 2022. "Z razumevanjem nove vlade pa nam je po skoraj desetletju v letu 2023 uspelo znesek sofinanciranja znatno dvigniti, in sicer za 12 odstotkov, za letos pa nato še za 5,5 odstotka. Ob tem nam je zaradi dobrega dela zaposlenih uspelo bistveno povečati prihodke iz tržne dejavnosti. To pa je omogočilo, da smo se tudi kadrovsko sanirali," navaja Kadunc.

Agencija, ki ima danes okrog 90 redno zaposlenih, je v tem času uspela zagnati nove razvojne in tržne aktivnosti, tako je med drugim uvedla video servis ter prevzela in razvila spletni portal v angleškem jeziku The Slovenia Times. Sprejeta je bila tudi v Združenje sredozemskih tiskovnih agencij (AMAN) in je med ustanovnimi članicami skupnega projekta tiskovnih agencij iz vse Evrope, Evropskega novinarskega središča s sedežem v Bruslju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta