Informativni dnevi tudi letos brez neposrednega stika s profesorji, dijaki, brez doživetja prostora

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
09.02.2022 05:00

Informativni dnevi 11. in 12. februarja bodo že drugo leto zapored potekali preko spleta. Je to za posamezno šolo prednost ali pomanjkljivost? Nasvet pri izbiri programa: "Naj bo to vaša izbira, vaša odločitev."

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Na marsikateri šoli poskušajo najti inovativne pristope do osnovnošolcev, pa vendarle splet ne more nadomestiti dogajanja v živo.

Igor Napast

Za marsikaterega devetošolca je bil lahko februarski obisk srednje šole, s katere izobraževalnimi programi se je spogledoval, prelomen pri odločitvi, ali bo nadaljeval srednješolsko izobraževanje prav tam. Marsikdaj so bili pri odločitvi ključni neposredni stik s profesorji, predstavitev dijakov, ki na tej šoli že orjejo svojo smer, in neposredno doživetje šolskega prostora. Vsega tega so zaradi epidemije bodoči dijaki zadnje dve leti oropani, saj so bile šole tudi informativne dneve prisiljene prestaviti na daljavo. Tudi zato so na marsikateri šoli poskušali najti inovativne pristope do osnovnošolcev, pa vendarle marsikateri ravnatelj priznava, da tudi njim manjka neposredni odziv mladih obiskovalcev informativnih dni.

Predstavitev šole v 3D-tehniki

Gregor Deleja

Osebni arhiv

Ravnatelj Gimnazije Celje - Center Gregor Deleja pravi, da so občutki, ki jih dobiš z neposrednim vstopom med gimnazijske zidove, osebnim srečanjem s profesorji in dijaki, zelo pomembni. Ker tega ni, so svojim dijakom zaupali organizacijo predstavitve šole. "Sami so to sprejeli kot velik izziv, preko katerega se lahko tudi veliko naučijo," pravi Deleja in doda, da so prav zaradi prehoda informativnih dni na daljavo, v lanskem letu vizualizirali v 3D-tehniki celotno šolo, dijaki pa so postavili dijaško platformo, na kateri objavljajo pogosta vprašanja in odgovore o šoli, organizirali so večerne pogovore, nagradne kvize in še in še.

Marko Jagodič

Andrej Petelinšek

"In tako bo tudi letos," dodaja ravnatelj. Na vprašanje o nasvetih devetošolcem glede srednješolske izbire pravi, naj si naberejo čim več raznolikih informacij; od bivših in sedanjih dijakov šole, svetovalnih delavcev, staršev. "Na koncu pa prisluhnite sebi, naj bo to vaša izbira, vaša odločitev." Da v sedanjih virtualnih razmerah bodoči dijaki potrebujejo več časa, da zberejo vse potrebne informacije, hkrati pa lahko dobijo več informacij z različnih šol, saj so te objavljene na spletnih straneh, mogoče si je ogledati predstavitve šol, meni ravnatelj II. gimnazije Maribor Marko Jagodič. "Osnovna tema doma pri pogovoru o vpisu na srednjo šolo pa naj bo, ali želim nadaljevati s splošnim izobraževanjem ali se želim izučiti za poklic. Če še ne veste, kaj bi radi počeli v življenju, z vpisom na gimnazijo odločitev preložite za štiri leta, obenem pa vam ta tudi omogoča vpis na vse fakultete," svetuje.

Kdaj bodo informativni dnevi spet potekali v živo?

Igor Napast

Včasih je bil to dogodek za celo družino

Irena Srša Žnidarič
Igor Napast

"Takšen način izpeljave informativnih dni ustreza eni četrtini bodočih dijakov in staršev, saj porabijo manj časa, lahko si virtualno ogledajo več šol, preklapljajo med predstavitvami. Večina ima vendarle raje fizično prisotnost. Na naši šoli imamo veliko vozačev in informativni dan je bil v preteklosti dogodek za celo družino. Pripeljali so se v šolo in si ob tem ogledali še mesto," pravi ravnateljica Srednje elektro-računalniške šole (SERŠ) Irena Srša Žnidarič. Kljub temu da imajo tudi smer računalništvo, pravi, da virtualni stik nikoli ne bo mogel nadomestiti fizičnega.

Samo Robič

Igor Napast

"Tega doživetja, pristnosti stika, ni mogoče nadomestiti, zato že komaj čakamo, da se bomo vrnili na informativne dni v živo." Ravnateljico skrbi, ker na šoli preko zoom videokonferenc ne dobijo prave povratne informacije, kdo so tisti, ki spremljajo njihovo predstavitev; so to zgolj devetošolci in njihovi starši ali tudi mlajši šolarji. In koliko je takih, ki jih res zanimajo njihovi programi.

Tudi Samo Robič, ravnatelj Gimnazije in srednje šole za kemijo in farmacijo Ruše, pravi, da ob informativnih dneh preko spleta ostanejo brez odziva, ki so ga prej lahko razbrali neposredno z obrazov šolarjev. "Približno smo vedeli, kdo je prišel, in tudi bolj pomirjeni smo pričakovali dan, ko bo jasno, koliko se jih je vpisalo v prvi letnik." V veliko pomoč pri novačenju bodočih dijakov so jim bili predstavitve po osnovnih šolah in obiski šolarjev na sami šoli, kjer so jih navduševali s prikazi različnih eksperimentov. "Vse to nam zdaj manjka," pove Robič, ki izraža bojazen, da bi na dolgi rok informativni dnevi na daljavo lahko vplivali tudi na zmanjšan vpis na njihovo srednjo šolo.

Izjemen zoom obisk

Darko Kukovec

Andrej Petelinšek

Nasprotno Darko Kukovec, ravnatelj Tehniškega šolskega centra Maribor, kjer se je med drugim mogoče izučiti za strojnega tehnika, mehatronika in avtoserviserja, pravi, da so spletni informativni dnevi dodana vrednot klasičnim. "Bodoči dijaki si lahko vse učilnice, programe, vso opremo večkrat pogledajo," pravi in doda, da je bil lanskoletni zoom obisk izjemen. Tudi vprašanja, ki so jih zastavljali, so bila številna, pove in upa, da bo tako tudi letos.

Da je odvisno od človeka, ali ti bolj ustreza informativni dan po spletu ali v živo, potrdi Lana, dijakinja prvega letnika ene od mariborskih gimnazij, ki je izkusila oba načina. "Že v osmem razredu sem obiskala dve gimnaziji v živo, lani pa tudi preko spleta. Osebno mi je bilo bolj všeč v živo, saj sem lahko spoznala profesorje, videla prostore. Včasih so pri videokonferencah tehnične težave in ne ujameš vsega, kar povedo. Nekaterim mojim nekdanjim sošolcem pa je bilo udobneje spremljati predstavitev kar s kavča, pa tudi bolj sproščeno so spraševali, kar jih je zanimalo, saj se ni bilo treba izpostaviti z imenom ali pokazati na ekranu," pove.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta