Skupina Cablex s sedežem v Tržiču ima trinajst enot po svetu, med njimi tudi podjetje na Kitajskem. V Xuzhouju trenutno zaposlujejo 400 ljudi, je povedal direktor CableX CN Boštjan Šlajkovec, ob katerem sta v Xuzhouju še dva Slovenca. Na 11.000 kvadratnih metrov delovnih površin izdelujejo kabelske snope, pretežno za belo tehniko in avtomobilsko industrijo. Xuzhou je sicer od leta 2019 pobrateno z Mežico, kjer ima Cablex prav tako svojo tovarno.
Kako kot slovenski gospodarstvenik na Kitajskem doživljate slovenske olimpijske uspehe, saj se naši športniki niso izneverili in spet skoraj kot po tekočem traku osvajali kolajne?
"Vsak Slovenec, še zlasti tisti, ki biva na Kitajskem, torej daleč od svoje dežele, je ponosen na dosežke lastnih športnikov. Še posebno smo Slovenci privrženi zimskim športom, tako da se vsi veselimo uspehov. To nas navdaja s ponosom na domovino in daje pozitivno prepoznavnost v svetu, kar je še posebej pomembno na Kitajskem. Največ prahu je dvignila zmaga naše mešane skakalne ekipe, ki je osvojila zlato olimpijsko medaljo, kot posameznice pa seveda uspeh Urše Bogataj."
Kitajci, zaposleni v vašem podjetju, vedo, da smo Slovenci tako uspešni? So kaj ponosni, da delajo za podjetje, ki ima korenine v Sloveniji?
"Vsi zelo dobro poznajo vsaj najboljše slovenske rezultate in seveda to omenijo tudi nam. So pa bolj skoncentrirani na lastne uspehe, ki si jih najbolj želijo. Slovenski dosežki zagotovo pomagajo krepiti slovensko-kitajske odnose in prav nič drugače ni med sodelavci v podjetju. So pa olimpijske igre ponos Kitajske, zato jih pozorno spremlja celotna Kitajska."
Znotraj Kitajske ni nobenih ukrepov, je pa potovanje sem izredno oteženo - v karanteni si lahko 21 dni že pred potovanjem, nato pa mesec dni še na Kitajskem
Kateri zimski šport pa jih najbolj zanima?
"Gotovo tisti, v katerih so najboljši sami - v smučanju prostega sloga v skokih na veliki skakalnici (big air) ali drsanju, kjer so sami osvojili medalje na tokratnih olimpijskih igrah. Drugače Kitajska ne slovi prav v zimskih športih, tu je bila Slovenija z več snega in smučišči v preteklosti precej različna od Kitajske. V zimskih športih se Kitajska šele razvija, prepričan pa sem, da ji bo tudi tu na daljši rok uspel preboj v ospredje kot pri vsem drugem. Čuti se razburjenje ob olimpijskih dosežkih."
Ko se je covid leta 2020 iz Kitajske začel širiti po svetu, ste se soočili z njim tudi v vašem podjetju. Ste imeli kaj težav? Kako ste videli in doživeli zgodbo covida?
"V samem začetku je bilo naše podjetje Cablex CN nekaj dni zaprto, nato smo imeli predpisano zaščitno opremo, delo pa smo opravljali nemoteno. Država Kitajska in mesto Xuzhou so nam stopili naproti in ponudili pomoč. Lokalno in znotraj Kitajske pa so bili vsi ukrepi kmalu sproščeni in na Kitajskem danes ni zaznati nobenih situacij, kot so na primer v Evropski uniji, kjer brez izpolnjevanja predpisanih pogojev ni prostega pretoka ljudi oziroma niti v trgovski center ni dovoljeno vstopiti. Je pa tedaj nastala težava potovanja na Kitajsko, saj so bile uvedene karantene, ki trenutno znašajo najmanj en mesec. Tedaj so se bistveno podražili tudi transporti materialov na Kitajsko, kot tudi iz nje."
Kako sedaj deluje vaše podjetje, imate sedaj kakšne posebne ukrepe, drugačen način dela zaradi covida ali je že vse v prejšnjih tirih?
"Znotraj Kitajske ni nobenih ukrepov, tudi potovanja na Kitajskem se izvajajo nemoteno. Težava nastane ob vstopu na Kitajsko. Vsi ukrepi na Kitajskem so bili kratkoročne narave in zgolj na začetku te situacije, ki jo poznamo sedaj že dolgo v Evropski uniji."
Omenjate težave ob vstopu na Kitajsko, kako je to videti konkretno?
"V prvem koraku si je treba za vstop zagotoviti ustrezno dovoljenje na ambasadi, to je povabilo pismo kitajske vlade ali pa izpolnjevanje pogoja dovoljenja za bivanje in delo. Nato lahko sledi po novem že karantena pred samim letom v Sloveniji (odvisno od odločbe, do 21 dni), zagotovo pa je po pristanku na Kitajskem karantena v skupnem trajanju enega meseca. Če pristanete, denimo, v Šanghaju in imate stanovanje v mestu Xuzhou, kot denimo mi, potem boste v karantenskem hotelu v Šanghaju nameščeni tri dni, nato boste s posebnim avtobusom transportirani v karantenski hotel v Xuzhouju, kjer boste bivali naslednjih enajst dni. Za tem pa v svojem stanovanju dodatno 14 dni (če svojega stanovanja nimate, pa boste ostali v karantenskem hotelu tudi teh 14 dni). V vsem tem času boste opravljali testiranja na približno tri dni. Ko karanteno končate, pa sledi še dodaten mesec testiranj, na vsake tri dni. Takšna je zadnja ureditev, tako da je potovanje na Kitajsko izredno oteženo."
Kako drugače danes poteka poslovanje?
"Poslovanje poteka nekoliko drugače kot sicer, nimamo adutov; presoj s strani kupcev, prav tako nimamo obiskov kupcev iz tujine. Tudi obiskov kupcev iz same Kitajske je minimalno. Cablex CN posluje prvenstveno s Kitajsko in največ izvaža na Tajsko. Pred leti smo izvažali tudi v ZDA, toda zaradi trgovinskega nesoglasja med Kitajsko in Ameriko smo že pred leti tovrstne posle opustili. Uvažamo materiale iz EU, enako pa jih kupujemo lokalno; slednji delež povečujemo, kolikor je mogoče. Za podjetja na Kitajskem je danes poslovanje povsem drugačno, kot je bilo v preteklosti, več dela se opravi on-line, preko konferenc, transporti s Kitajske in na Kitajsko so precej težavnejši in dražji. Vendar je naše podjetje na Kitajskem že deset let in dobro umeščeno v poslovno okolje, imamo vse potrebne resurse, kader in povezave, da nimamo s poslovanjem večjih težav. Za mlada tuja podjetja, še zlasti brez močnega kapitalnega ozadja oziroma situiranosti na trgu, pa si poslovanje danes težko predstavljam."