Nepredvidljive varnostne razmere na Bližnjem vzhodu so se v tem tednu pokazale še v nepredvidljivosti slovenskega notranjepolitičnega dogajanja. Za šest pripadnikov Slovenske vojske (SV), članov enote za specialno delovanje, so pristojni iskali rešitve, pri čemer so kot glavni cilj izpostavljali skrb za njihovo varnost. Uradna razloga za umik iz baze v iraškem Erbilu sta bila dva, in to varnost in začasna zaustavitev usposabljanj, kar je njihova primarna naloga delovanja v okviru globalne koalicije. Čeprav navidezno večjih razhajanj v slovenski politiki ni bilo zaznati, z izjemo Levice, ki je glasno nasprotovala sodelovanju v misiji nasploh in vztrajno sporočala prepričanje, da Slovenija s sodelovanjem podpira interese ZDA, so se pojavili očitki o impulzivnosti ravnanj obrambnega ministrstva.
V prvi fazi ministrstvo ravnalo ustrezno
Kot meni strokovnjak za varnostne zadeve Boštjan Perne, je nenehno spreminjanje odločitev upravičeno v primerih, ko se nenehno spreminjajo tudi varnostne razmere. "Delovanje vojaške misije je namreč odvisno od varnostnega okolja, to pa je velikokrat nepredvidljivo. Če se varnostne razmere hitro slabšajo, potem je skladno s tem treba sprejemati tudi ukrepe za zaščito vojakov," ocenjuje. Pravi, da je v primeru slovenskega kontingenta ministrstvo s Karlom Erjavcem na čelu v prvi fazi ravnalo pravilno "in kot rečemo 'by the book'". V primeru umika pod vodstvom nemškega kontingenta je bilo logično in pričakovano, da se umakne tudi slovenski kontingent, pravi Perne, pri čemer je bilo sporočilo Erjavca "skupaj noter, skupaj ven" povsem v duhu zavezništva.
Vrhovni poveljnik: "Filmček posnem"
Predsednik države in poveljnik slovenskih oboroženih sil Borut Pahor med kritiki velja za politika, ki formo, predvsem vizualno, daje pred vsebino, kar mu prinaša veliko pozornost na družbenih omrežjih. Tako se je v sredo zgodaj zjutraj prek videokonference pogovarjal s pripadniki Slovenske vojske v Iraku, s posnetka pa je razvidno, da je med pogovorom z vojaki, ki ga niti ni preveč zanimal, sodelavki naročil, naj posname filmček, ki bo v ospredje potisnil njega, ne pa vojakov. Očitno je bil slovenski predsednik navdahnjen s prizori iz situacijskih sob ameriških predsednikov, ko se je odvijala na primer tako odmevna akcija, kot je bil uboj Osame bin Ladna. "Kakršnega smo izvolili, takšnega smo dobili. Zaljubljenega vase," pravi dr. Miro Kline, strokovnjak za odnose z javnostmi. "Gre za spektakel. Pahor iz svojega predsedovanja ves čas dela spektakel, pri čemer se naslanja na svojega vzornika, ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Pahor si je v omenjenem primeru nadel mimiko resnega generala, pri tem pa je razmišljal o trivialni stvari," ocenjuje Kline.