Prešteti glasovi kažejo, da so se v SDS, ki je vložila referendume o treh vladnih novelah zakonov, kvorumu, ki bi moral biti dosežen, da bi zakoni padli, še najbolj približali pri zakonu o vladi, s katerim se bo ministrski zbor Roberta Goloba nekoliko povečal. "Rezultat preko 40 % za predlog SDS je s tega vidika čisto OK. Ni pa OK z vidika našega skupnega interesa, ni OK za davkoplačevalce, ki jih čakajo od večine podprti novi stroški," je zvečer "vsem, ki delajo politično-strankarske preračune", tvitnil predsednik SDS Janez Janša.
"60 % udeležencev referenduma (večina starejših) je glasovalo, da se jih lahko še naprej zapostavlja na račun študij za prvorazredne. Večina med njimi dobronamerno, misleč, da z glasom ZA svoje pravice branijo. S čim jih lahko ob 99 % medijskem monopolu zavedejo naslednjič?," pa je bivši premier tvitnil o noveli zakona o dolgotrajni oskrbi, s katero je vlada nadomestila zakon, sprejet malo pred menjavo oblasti.
Opozicija je bila na vseh treh referendumih zavrnjena, Janša pa je po zaprtju volišč na twitterju komentiral dva. O RTV-jevskem ni rekel nobene.
Grims: Volivci so bili zavedeni
Poslanec SDS Branko Grims močno dvomi, da so se ljudje v celoti zavedali vsebine svojih odločitev. Izglasovali so višje davke, višji RTV-prispevek in ideološki monolit na RTVS ter se odpovedali pravicam iz dolgotrajne oskrbe za vsaj leto dni, je ocenil.
Predstavniki SDS so rezultate današnjih referendumov čakali na sedežu stranke v Ljubljani, a brez predsednika Janeza Janše, ki je v tujini.
Grims se je zahvalil vsem, ki so odšli na referendum, še posebej pa tistim, ki so glasovali proti trem zakonom in za to, "da bi bila Slovenija bogatejša, uspešnejša, pluralna in da bi imeli pravice iz trajnostne oskrbe". Vprašati da se je treba, kakšne so razmere v Sloveniji, da se je "namesto o vsebini uspelo preko medijev kanalizirati razpravo v ideologijo in osebne predsodke, kdo je za tega in kdo je za onega, namesto da bi se ljudje odločali, kaj je zanje bolje, kaj je bolje za njihovo denarnico". "In potem ni čudno, če so razmere v Sloveniji vse bolj podobne tistim iz Nemčije leta 1933".