Novinarka je na kabinet predsednika vlade naslovila prošnjo za premierjev komentar zvočnega posnetka pogovora med nekdanjim ministrom za gospodarstvo in sedanjim okoljskim ministrom Andrejem Vizjakom ter poslovnežem Bojanom Petanom, ki ga je Pop TV objavil pred dvema dnevoma. Posnetek naj bi nastal v času prve Janševe vlade.
Novinarka je premierjev kabinet prosila za odziv, Janša pa je na Twitterju objavil posnetek zaslona njenega novinarskega vprašanja, hkrati pa je pripisal, da poročanja Pop TV ne spremlja več. "Odkar ste me v veliki vnemi po 'svobodi medijev' blokirali na Twitterju, niti od daleč. Prosim, da PR službe vlade ne utrujate s prošnjami po komentiranju izpostave stranke LMŠ, zamaskirane v medij," je zapisal premier.
Odzval se je odgovorni urednik tednika Mladina in nekdanji predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž, ki je zapisal, da je "predsednik vlade javni uslužbenec, sicer izjemno pomemben in z veliko odgovornostjo, a je enako kot vsi drugi predstojniki po zakonu o medijih dolžan odgovarjati na vprašanja".
Zakaj so na 24ur.com blokirali Janšo?
Kot smo že poročali, je aprila letos Janša na Twitterju izpostavil, da je uredništvo 24ur.com na svojem računu na Twitterju blokiralo njegov račun. Takrat smo neuradno izvedeli, da so v uredništvu to storili, ker jim je bilo dovolj njegovih neargumentiranih in ad personam napadov na njihove urednike in novinarje ter njihove družine. Poleg tega jih je zmotilo tudi Janševo obtoževanje, da je medijska hiša s Kranjčeve kriva za covid smrti v državi.
Bela hiša pod Trumpom omejevala ugledne medije
Administracija nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je februarja 2017 več medijskim hišam prepovedala dostop do neuradnega posveta s tiskovnim predstavnikom Bele hiše Seanom Spicerjem. Tako se tega brifinga niso smeli udeležiti predstavniki več uglednih medijev, kot so britanski časnik The Guardian, britanska javna televizija BBC, časnika The New York Times in Politico ter tudi televizija CNN. Malo pred tem je Trump, kot že večkrat pred tem, večino medijev označil za "sovražnike ameriškega ljudstva".
Pred leti je moral oditi Janšev tiskovni predstavnik
Zakon o medijih:
- Z globo od 2.100 do 20.900 evrov se kaznuje za prekršek organ iz drugega odstavka 45. člena tega zakona, če mediju na zahtevo za dostop do informacije za medije ne da pisnega odgovora, ali bo na zahtevo odgovoril ali bo odgovor zavrnil, najpozneje do konca naslednjega delovnega dne od prejema zahteve ali če mediju ne da resničnih in celovitih informacij v dogovorjenem roku oziroma najpozneje v sedmih dneh po prejemu zahteve, pa bi na podlagi tega zakona to moral storiti (šesti odstavek 45. člena), ali če mediju nemudoma ne pošlje dodatnih pojasnil o zavrnilnem odgovoru iz četrtega odstavka 45. člena (osmi odstavek 45. člena).
- Z globo 500 evrov se kaznuje za prekršek odgovorna oseba organa iz drugega odstavka 45. člena tega zakona, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
- Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.