Od ponedeljka naprej bo testiranje na covid-19 samoplačniško, je med drugim določeno z danes sprejo uredbo. Izjema bodo dejavnosti, kjer je PCT pogoj za izvajalce oziroma zaposlene predpisan z odloki. "V primeru uvedbe samotestiranja bo/bi to veljalo za vse in ne samo za šolnike," je zapisal predsednik vlade Janez Janša.
V skladu z vladnimi odloki se bodo morali na 48 (s hitrimi antigenskimi testi) oz. 72 ur (s PCR test) testirati tudi zaposleni v določenih poklicnih skupinah, ki niso cepljeni proti covidu-19 oziroma ga niso preboleli. Gre za zaposlene v zdravstvu, šolstvu, domovih za starejše, pa tudi za številne storitvene dejavnosti. Ob ukinitvi financiranja teh testov iz državnega proračuna se je odprlo vprašanje, kdo bo plačal te teste za zaposlene.
Proračun bi v skladu z uredbo še naprej kril stroške testiranja za bolnike oz. uporabnike zdravstvenih storitev, oskrbovance socialno-varstvenih zavodov, zapornike, osebe v prevzgojnih domovih, centrih za tujce, varnih hišah, azilnih domih, integracijskih hišah in kriznih centrih za otroke, ter za tiste, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti, kar se izkaže z zdravniškim potrdilom.
(Ne)cepljenje je izbira, zato so izbira tudi posledice
Zagovornik načela enakosti je medtem presodil, da cepljenje ni kot spol, barva kože, starost in druge osebne okoliščine, ki si jih človek ne izbere sam, ampak je stvar osebne izbire.
Ker torej (ne)cepljenost ni osebna okoliščina po zakonu o varstvu pred diskriminacijo, je ocenil, da neenaka obravnava ljudi glede na to, ali so cepljeni ali ne, ne more biti diskriminacija. To pa pomeni, da zahteva po izpolnjevanju pogoja PCT ni diskriminatorna do necepljenih, ki bi se lahko cepili, pa se ne. (va)
V sredo 381 novookuženih
V sredo so ob 2235 PCR testih potrdili 381 pozitivnih primerov, kažejo podatki NIJZ. Delež okuženih je znašal 17 odstotkov.
Prav tako so izvedli 21.583 hitrih antigenskih testov. Štirinajstdnevna pojavnost okuženih primerov je 132,9 na sto tisoč prebivalcev. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje sta trenutno v državi aktivna 2802 primera, kar je 242 več kot dan prej.
V bolnišnicah je 58 bolnikov s covidom-19. 10bolnikov je na intenzivni terapiji, 7 jih pri dihanju potrebuje pomoč respiratorja. Dva bolnika s covidom-19 sta umrla, skupno do zdaj 4438, kažejo podatki Covid-19 sledilnika.
Kdo bo nosil stroške testiranj?
Po zakonu o varnosti in zdravju pri delu je to breme delodajalca, saj zakon določa, da zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu delavcu ne sme povzročiti finančnih obveznosti, prav tako zdravstvene posledice opravljanja dela ne smejo prizadeti delavčeve plače ter posegati v njegov z delom pridobljeni materialni in socialni položaj.
Številni delodajalci so se uprli temu, da bi se stroški testov prevalili na njihova pleča. Ministrstvo za izobraževanje je v sredo po sestanku s predstavniki šolnikov sporočilo, da so predlagali samotestiranje učiteljev. A premier navaja, da bo ob morebitni uvedbi samotestiranja to veljalo za vse, ne le za šolnike.
Na epidemiološkem zemljevidu ECDC Slovenija oranžna
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je objavil nov epidemiološki zemljevid Evrope, na katerem je po novem vsa Slovenija obarvana oranžno. Prejšnji teden je bil oranžen le zahodni del Slovenije.
Na Hrvaškem ostaja obala oranžna, prav tako Zagreb. Velik del srednje Evrope je po novem oranžen, zahod pa rdeč, ponekod temno rdeč. Rdeči so še Grčija, Bolgarija in deli severne Evrope. Zelene ostajajo Poljska, Češka, Slovaška, Madžarska in Romunija.