(JAVNO MNENJE) Na vrhu utrjevanje Goloba in Janše

Rok Kajzer Rok Kajzer
19.04.2022 03:00

Večina najresnejših tekmecev za državni zbor zelo rahlo navzgor, trojica še vedno na robu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Slabih pet dni pred dnevom volitev v napovedi, ki jo za Večer in Dnevnik pripravlja agencija Ninamedia, ni zaznati večjih sprememb v razpoloženju volivcev. Gibanje Svoboda Roberta Goloba je tokrat zabeležilo svoj najboljši rezultat v volilnih napovedih - 27,7 odstotka glasov. Veliko, a ne dovolj, da bi lahko v Svobodi mirno spali. Svoj najboljši izid je namreč dosegla tudi drugouvrščena SDS Janeza Janše (26,1), obe stranki pa sta za zdaj kar oddaljeni od konkurence. Tretji položaj je po sobotnem izenačenju s SD Tanje Fajon ohranila Levica Luke Mesca, obe stranki pa za malenkost zanihali navzgor (Levica) in navzdol (SD). Socialdemokrati so tokrat edina večja stranka, ki so drobec podpore izgubili. Malo so se okrepili tudi v NSi Mateja Tonina, ki je ubranila peto pozicijo in se ji - po slabih izidih v preteklih mesecih - za zdaj ni bati, da bi ostala zunaj parlamenta.

Precej bolj napeto je pri trojici, ki se zadržuje na parlamentarnem robu - LMŠ Marjana Šarca, SAB Alenke Bratušek in PoS. LMŠ ostaja šesta najbolj priljubljena stranka z malenkost boljšim izidom, a še naprej nevarno blizu roba, prav takšne težave imajo pri izenačenih SAB in PoS. Videti je celo, da se bo ena letošnjih glavnih volilnih dram dogajala prav na repu resnih kandidatov za vstop v državni zbor. Največje težave imajo prav v LMŠ in SAB, saj sta obe parlamentarni stranki (s solidno podporo pred vstopom Goloba v volilno bitko) in bi bil odhod med neparlamentarne stranke precej boleč. Za PoS večje tragedije ne bi bilo - glavni stranki, ki poganjata koalicijo, SLS in Konkretno, se posamično ne bi prebili v parlament. SLS je danes zunajparlamentarna stranka, Konkretno pa bi bila brez povezovanja mrtva stranka in bi jo zagotovo čakalo življenje zunaj državnega zbora.

LMŠ in SAB pa imata drugačne težave, saj bosta v teh dneh, še posebej pa v nedeljo, odvisni od taktičnega razmisleka volivcev leve sredine. Andraž Zorko iz družbe Valicon je za naš sobotni časnik razložil, da so pri pri LMŠ in SAB "prišli do roba, kjer bodo volivci opravili taktični razmislek tudi o tem, ali bodo dali glas Golobu, da njihov glas ne bi šel v nič, v primeru, da SAB ali LMŠ ne prestopita parlamentarnega praga". Vendar pa to niso težave le za ti dve stranki, pač pa tudi za Goloba in preostanek KUL, saj bo pred temi volivci tudi razmislek, tako Zorko, "ali ne bo Golob brez partnerjev v državnem zboru dovolj močan, in je s tega vidika boljše, da preživijo še kakšne manjše stranke". Dodal je, da je v Golobovem interesu, da obe stranki preživita.

Praktično nič pa se ni spremenilo pri vprašanju o volilni udeležbi. Še naprej več kakor 60 odstotkov vprašanih zatrjuje, da bodo pred volilne skrinjice zagotovo prišli, še slabih 30 pa, da se bodo volitev verjetno oziroma morda udeležili. Delež tistih, ki so bolj ali manj trdno prepričani, da jih na volitve ne bo, je še vedno zanemarljiv.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta