Slabih pet dni pred dnevom volitev v napovedi, ki jo za Večer in Dnevnik pripravlja agencija Ninamedia, ni zaznati večjih sprememb v razpoloženju volivcev. Gibanje Svoboda Roberta Goloba je tokrat zabeležilo svoj najboljši rezultat v volilnih napovedih - 27,7 odstotka glasov. Veliko, a ne dovolj, da bi lahko v Svobodi mirno spali. Svoj najboljši izid je namreč dosegla tudi drugouvrščena SDS Janeza Janše (26,1), obe stranki pa sta za zdaj kar oddaljeni od konkurence. Tretji položaj je po sobotnem izenačenju s SD Tanje Fajon ohranila Levica Luke Mesca, obe stranki pa za malenkost zanihali navzgor (Levica) in navzdol (SD). Socialdemokrati so tokrat edina večja stranka, ki so drobec podpore izgubili. Malo so se okrepili tudi v NSi Mateja Tonina, ki je ubranila peto pozicijo in se ji - po slabih izidih v preteklih mesecih - za zdaj ni bati, da bi ostala zunaj parlamenta.
Precej bolj napeto je pri trojici, ki se zadržuje na parlamentarnem robu - LMŠ Marjana Šarca, SAB Alenke Bratušek in PoS. LMŠ ostaja šesta najbolj priljubljena stranka z malenkost boljšim izidom, a še naprej nevarno blizu roba, prav takšne težave imajo pri izenačenih SAB in PoS. Videti je celo, da se bo ena letošnjih glavnih volilnih dram dogajala prav na repu resnih kandidatov za vstop v državni zbor. Največje težave imajo prav v LMŠ in SAB, saj sta obe parlamentarni stranki (s solidno podporo pred vstopom Goloba v volilno bitko) in bi bil odhod med neparlamentarne stranke precej boleč. Za PoS večje tragedije ne bi bilo - glavni stranki, ki poganjata koalicijo, SLS in Konkretno, se posamično ne bi prebili v parlament. SLS je danes zunajparlamentarna stranka, Konkretno pa bi bila brez povezovanja mrtva stranka in bi jo zagotovo čakalo življenje zunaj državnega zbora.
LMŠ in SAB pa imata drugačne težave, saj bosta v teh dneh, še posebej pa v nedeljo, odvisni od taktičnega razmisleka volivcev leve sredine. Andraž Zorko iz družbe Valicon je za naš sobotni časnik razložil, da so pri pri LMŠ in SAB "prišli do roba, kjer bodo volivci opravili taktični razmislek tudi o tem, ali bodo dali glas Golobu, da njihov glas ne bi šel v nič, v primeru, da SAB ali LMŠ ne prestopita parlamentarnega praga". Vendar pa to niso težave le za ti dve stranki, pač pa tudi za Goloba in preostanek KUL, saj bo pred temi volivci tudi razmislek, tako Zorko, "ali ne bo Golob brez partnerjev v državnem zboru dovolj močan, in je s tega vidika boljše, da preživijo še kakšne manjše stranke". Dodal je, da je v Golobovem interesu, da obe stranki preživita.
Praktično nič pa se ni spremenilo pri vprašanju o volilni udeležbi. Še naprej več kakor 60 odstotkov vprašanih zatrjuje, da bodo pred volilne skrinjice zagotovo prišli, še slabih 30 pa, da se bodo volitev verjetno oziroma morda udeležili. Delež tistih, ki so bolj ali manj trdno prepričani, da jih na volitve ne bo, je še vedno zanemarljiv.
O raziskavi
Anketiranje je potekalo telefonsko, po metodi računalniško podprtega telefonskega anketiranja (CATI). V raziskavi so uporabili dvostopenjski naključni vzorec. Osnova vzorčenja je univerzalni telefonski imenik, iz katerega so naključno izbrana gospodinjstva (pri čemer upoštevamo prostorsko razpršenost glede na slovenske statistične regije) in znotraj njih naključno izbrani anketiranci. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca znaša +/- 4,0 %. Anketiranje so izvajali v telefonskem studiu Ninamedie, po metodi CATI. Obdelava podatkov pa je bila izvedena s programsko opremo SPSS, verzija 15.0.
Tracking poll
je vrsta javnomnenjske ankete, ki se izvaja zaporedno, vsak dan na novem vzorcu. Vsakokratni izračun se opravi in objavi na osnovi zadnjih treh anket. Vsak nov izračun se izvede tako, da se izloči rezultat najstarejše ankete in doda rezultat najnovejše v tridnevnem zaporednem merjenju. Na ta način lahko ugotavljamo spremembe v stališčih volivcev o tem, katero stranko bodo volili. Naročnika javnomnenjske ankete tracking poll sta časnika Dnevnik in Večer.
Uporaba rezulatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njenih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.