"Zdaj so od tega minila tri leta in je vse v redu," pripoveduje Valerija iz Slovenske Bistrice. Takrat se je aprila s sestro odpravila v Vinico na Hrvaškem. Sestra je bila naročena na zobozdravniški pregled, in ker je Valerija od več prijateljev slišala pohvale o zobozdravnici, ki jo je sestra izbrala, se je odločila, da se v to kliniko naroči tudi sama. Že nekaj časa je imela težave z zobmi, ravno takrat se ji je pojavilo vnetje. Prvi pregled je bil najtežji, se spominja. Izpulili so ji šest zob, ker so bile korenine globoke, so ji rane zašili. Do septembra so ji na še sedmih pregledih izdelali mostičke, sprednje zobe pa so ji zbrusili in ji nanje namestili umetne. "Ni res, da je na Hrvaškem kakovost slabša. Enaka je, le da so pri nas cene precej višje," pravi Valerija, ki je v Vinici za celotno zdravljenje plačala 2950 evrov. Pri nas, pravi, bi jo zobje stali 7000 evrov.
Valerija ni edina, ki je na zdravljenje zob kot samoplačnica odšla v tujino. Peter iz okolice Rogaške Slatine se je po priporočilih prijateljev na pregled naročil k zobozdravniku v Krapini. "Nisem iskal različnih zobozdravnikov, šel sem k tistemu, ki mi ga je priporočil kolega. Po prvem pogovoru z zobozdravnikom se mi je zdelo, da ima pravi pristop, slišal sem tudi, da velja za strokovnjaka za implantate," se spominja svoje izkušnje pred tremi leti. Potreboval je več vsadkov in zdravljenje korenin. Kar se ne opravi čez noč, če želiš, da je dobro narejeno, pravi. V Krapini je za polletno zdravljenje plačal 7000 evrov. Ko je primerjal cene s slovenskimi, je ugotovil, da bi ga posegi tu stali 12.000 evrov.
25
do 30 odstotkov pacientov klinike v Zagrebu Slovencev.
Za nadomestilo potrebna napotnica
Zavarovancem Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju omogoča pravico do povračila stroškov storitev v državah članicah Evropske unije, če te sodijo v okvir obveznega zavarovanja in če ima pacient izdano napotnico, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Vendar pa povračilo ni upravičeno, če storitev zahteva visoko specializirano in drago medicinsko opremo ali infrastrukturo. ZZZS stroške povrne po vrnitvi v Slovenijo, morebitno razliko do polne cene pa je treba poiskati na zavarovalnici, saj je ta v domeni dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pacientu pa ne pripada povračilo potnih stroškov in stroškov namestitve.
Pacienti lahko torej tudi v zobozdravstvu uveljavljajo specialistične storitve z napotnico, če sodijo v obvezno zdravstveno zavarovanje. Ne morejo uveljavljati storitev, ki bi jih lahko opravil njihov osebni zobozdravnik, temveč le storitve, za katere je ta izdal napotnico. "To so na primer endodontsko zdravljenje, oralna kirurgija ali ortodontsko zdravljenje. Predmet povračil torej niso storitve, ki jih zagotavljajo osebni zobozdravniki brez napotnice, ker so te z zakonom izrecno izločene iz postopkov povračil," pojasnjujejo na zavodu.
Metod Šuligoj: "Če nacionalni sistemi ne funkcionirajo, so ljudje prisiljeni pomoč iskati v tujini."