Pred časom smo objavili zgodbe treh Slovencev, ki so zobozdravstveno pomoč samoplačniško poiskali na Hrvaškem. Po treh letih so z rezultati zdravljenja v treh različnih hrvaških klinikah zadovoljni. Tudi na redne kontrole, ker živijo blizu meje s Hrvaško, hodijo tja. Vse izkušnje pacientov, ki odhajajo k južnim sosedom, pa niso pozitivne. Nekateri se od zobozdravnika na Hrvaškem vrnejo z novimi težavami.
Prekomerni posegi
Zdravniška zbornica opozarja, da slovenski zobozdravniki pogosto poročajo o pacientih, ki pomoč zaradi težav, ki nastajajo po zobozdravstvenih posegih na Hrvaškem, poiščejo pri njih. Pri nekaterih se zaplete že med zdravljenjem, pri drugih po njem, ker je zobozdravnik v tujini predaleč in pacienta ne spremlja na rednih kontrolah. Točnega števila takšnih primerov sicer nimajo. "Tovrstni podatki se sistematično nikjer ne zbirajo, zato o obsegu teh zapletov težko govorimo s številkami. Nam pa člani poročajo o takih primerih, saj jih zasledijo, ker jih rešujejo v svojih ordinacijah," pravi Andreja Basle z zdravniške zbornice in dodaja, da so najbolj pogosti pretirani posegi. "Gre za prekomerno puljenje zob, ki bi jih lahko ohranili, ter prekomerno vstavljanje implantatov. Kompleksne konstrukcije v ustih se nato ne nadzirajo in pacienti pogosto niso obveščeni, kako za njih skrbeti," dodaja Basletova. Popravljanje zdravljenja ni le dolgotrajno, temveč tudi drago, še opozarja.
Stroka in podjetništvo
Za zdravljenje v tujini se marsikdo odloči zaradi nižjih cen storitev. Na zdravniški zbornici ob tem poudarjajo, da so cene slovenskih in hrvaških zobozdravstvenih storitev primerljive. So pa odvisne od materiala in načina zdravljenja. "Hrvaške ordinacije, ki vabijo slovenske paciente, so pogosto skupinske prakse, kjer optimizirajo stroške dela, materiala in opreme. Nekatere so usmerjene le v določene storitve, kar je lahko sporno, saj paciente usmerjajo k rešitvam, ki jih izvajajo, ne obravnavajo pa jih celostno," pojasnjuje Basletova.
V okviru medicinskega turizma se že leta razvija dentalni turizem