Kateri telekomunikacijski operater draži pakete in zakaj? Preverili smo, ali se mu bodo pri dvigu cen pridružili tudi ostali

Miha Raičevič Miha Raičevič
10.12.2021 11:52

Telekomunikacijski operater A1 je svoje uporabnike pred začetkom decembra obvestil, da se bodo nekateri paketi njihovih storitev podražili. Podražitev znaša od enega do treh evrov na mesec. Povprašali smo jih, zakaj dražijo pakete, hkrati pa smo tudi pri ostalih operaterjih preverili, ali se tudi pri njih v prihodnjih mesecih obetajo podražitve.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Telekomunikacijski operater A1 je svoje naročnike že obvestil, da bo z začetkom leta 2022 podražil cene nekaterih mobilnih in fiksnih paketov. Pri mobilnih paketih bodo cene višje za en evro z DDV, pri fiksnih paketih do tri evre z DDV. 

Pojasnjujejo, da je povišanje cen posledica "višjih cen programskih pravic, investicij v omrežje in druge tehnologije in povišanih cen znotraj dobavne verige". Tisti uporabniki, ki se s podražitvijo ne strinjajo, lahko do uveljavitve sprememb odstopijo od naročniške pogodbe, kot to predvideva zakon.

To lahko storijo brez odpovednega roka, brez plačila stroškov prekinitve naročniškega razmerja in brez pogodbene kazni. Vseeno pa morajo izpolniti pogodbeno dogovorjene obveznosti in poravnati morebitne zapadle ali neplačane obveznosti.

Lahko se odločijo tudi za zamenjavo paketa, ta je za naročnike fiksnih storitev brezplačna, za naročnike mobilnih storitev pa stane približno 10 evrov. 

Kaj pa ostali operaterji?

Telemach v prihodnjem obdobju ne načrtuje podražitev svojih storitev, pri čemer pa priznavajo, da je zaradi spreminjajočega gospodarskega položaja dolgoročno težko napovedovati gibanje cen. Pravijo, da bodo svoje naročnike o morebitnih podražitvah pravočasno obvestili. 

Pri T-2 so sporočili, da podražitev v prihodnjih dveh mesecih ne načrtujejo. Najbolj skrivnostni pa so bili pri Telekomu Slovenije, kjer so odgovorili, da glede na konkurenčno občutljivost tovrstnih informacij vnaprej ne morejo razkrivati. Zagotovili so le, da svoje uporabnike o spremembah cen obveščajo skladno z zakonodajo. Telekomunikacijski operater mora namreč o podražitvi svoje uporabnike obvestiti najmanj 30 dni prej. 

Akos: Letos storitve dražje kot lani

Ravno ta teden je agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) objavila analizo stanja na področju širokopasovnega dostopa do spleta, pri čemer je kar 89 odstotkov priključkov vključevalo tudi storitev televizije. Ugotovila je, da so v primerjavi z lanskim decembrom uporabniki letos plačali več. Povprečna cena naročenega priključka, ki so jo uporabniki plačali, je bila 50,78 evra za osnovne storitve ter 52,41 evra za osnovne in povezane storitve. Skoraj 62 odstotkov uporabnikov je ob tem doplačalo za dopolnilne storitve, v povprečju so za njih odšteli 10,25 evra. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.