Upokojencem, ki so dokupili leta do 1. januarja 2013, bi Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) moral zaradi spremembe pokojninskega zakona po uradni dolžnosti do konca junija poslati novo odločbo. S popravkom višine pokojnine. A odločb še ni, prav tako tudi ne sprememb pri znesku pokojnine. Kje se je zataknilo?
Na Zpizu pojasnjujejo, da s popravki res zamujajo, a si prizadevajo, da bi v čim krajšem roku opravili preračune in vsem upravičencem izdali odločbe o novi višini pokojnine oziroma odločbe ali obvestila, da se jim navkljub sprejeti noveli zakona še naprej izplačuje nespremenjena višina pokojnine. "Prednostno rešujemo tiste primere, v katerih je bilo ugotovljeno, da bo prišlo do spremembe višine pokojnine. Pričakuje se, da bo takih zavarovancev okoli pet tisoč, kar pomeni, da bo zavod tem upravičencem v nekaj mesecih izdal odločbe o novi višini pokojnine. Seveda s poračunom razlike za nazaj od 1. januarja 2021. Nekateri so nove odločbe in poračun prejeli že v juniju," pojasnjuje generalni direktor Zpiza Marijan Papež.
V pokojninsko dobo, ne pa tudi delovno
Ob tem Papež še dodaja, da je zavod v postopku sprejemanja novele predlagal, da se dokup dobe drugače upošteva pri izračunu pokojnine ne le za tiste, ki so se upokojili po ZPIZ-2, ki velja od 31. decembra 2021, ampak tudi za tiste, ki so se upokojili še po starem, torej po ZPIZ-1, in so do 31. decembra dokupili čas študija, služenje vojaškega roka.
Ta dokup se je namreč štel v pokojninsko dobo, ne pa tudi v delovno dobo, zaradi česar je lahko pri zavarovancih, moških, prišlo do zmanjšanja pokojnine, medtem ko pri zavarovankah (ženskah) do zmanjšanja pokojnin ni prišlo, ker bi določba o zmanjšanju pokojnine začela veljati šele leta 2015. Takrat pa je bil v veljavi že ZPIZ-2. Ti zavarovanci bodo imeli višjo pokojnino, to je brez zmanjšanja in lahko tudi z morebitnim upoštevanjem ugodnejšega vrednotenja dobe, ker se je v tem času narava dobe dokupa spremenila. Zavod je s to pobudo torej dosegel, da bo bistveno več upokojencev imelo višjo pokojnino.
Krive so pomembnejše novele ZPIZ-2
In zakaj Zpiz zamuja z novimi odločbami glede na to, da je imel šest mesecev časa? Kot pravijo, so bile v zadnjem času sprejete kar tri pomembnejše novele ZPIZ-2, med drugim tudi dvig najnižjih pokojnin, ki je bil prednostno narejen že maja za okoli 104.000 upokojencev. "Vsaka sprememba zakonodaje ne pomeni samo spremembe izvajanja zavarovanja, ampak tudi tehnično prilagoditev programov za odmerjanje pravic zavarovancev. Takšni posegi v informacijski sistem vzamejo določen čas, pa čeprav se spremembe zakonodaje na prvi pogled zdijo popolnoma enostavne," dodaja Papež.
Pri drugačnem vrednotenju dokupljene dobe pa je treba po ocenah zavoda preveriti približno 14.600 pokojnin, ali sprememba vrednotenja dobe zaradi dokupa vpliva na višino pokojnine. Že zdaj je znano, da bo višjo pokojnino dobila približno tretjina teh upokojencev - torej okoli pet tisoč, saj na odmero vplivajo še drugi dejavniki. Ostali pa bodo prejemali enak znesek kot do zdaj, o čemer jih bodo obvestili.