Aplikacija #OstaniZdrav je za lastnike pametnih telefonov z operacijskim sistemom Android na voljo od 17. avgusta lani, septembra je bila na voljo tudi za tiste, ki imajo na telefonu nameščen operacijski sistem iOS. Namenjena je beleženju stikov med osebami, olajšala pa naj bi delo epidemiologov pri sledenju stikov, še posebej tistih, za katere ne vemo, da so se zgodili.
Aplikacijo si je do tega ponedeljka namestilo 378.011 uporabnikov pametnih telefonov. Velika večina odpade na uporabnike operacijskega sistema Android (več kot 338.800 prenosov).
Veliko prenosov, ko je bila aplikacija obvezna
Aplikacija je bila kratek čas celo obvezna, za vse, ki so v štirih statističnih regijah z najboljšo epidemiološko sliko želeli zapustiti občino bivanja. To je bilo med 15. in 23. decembrom. Takrat si je v enajstih dneh aplikacijo preneslo dobrih 153 tisoč uporabnikov.
Pogledali smo tudi, koliko ljudi s pozitivnim PCR testom je od 7. aprila do pretekle nedelje vpisalo TAN kodo v aplikacijo. Če namreč uporabnik te kode v aplikacijo ne vnese, potem aplikacija stikov ne beleži, to pa je v bistvu njen glavni namen. V omenjenem obdobju se delež tistih, ki so kodo vnesli, giblje med 3,3 do slabih 9 odstotkov. Niti v enem dnevu kode v aplikacijo ni vneslo več kot 10 odstotkov potrjeno okuženih.
Za aplikacijo je sicer ministrstvo za javno upravo odštelo dobre štiri tisočake samo za njeno vzpostavitev. Gre za prilagojeno in prevedeno aplikacijo, ki je na voljo za nemške državljane. Poleg tega je bila za vzdrževanje aplikacije in posodobitve sklenjena še pogodba v višini 31.842 evrov. Vendar pa tega denarja podjetju RS Team ministrstvo še ni nakazalo in ga bo, ko se bo pogodba iztekla. Končni znesek bo odvisen od števila opravljenih storitev, poudarjajo na ministrstvu in dodajajo, da bo nakazan znesek, ki ne bo višji od zneska iz pogodbe.
Trenutno je uporabnikom na voljo različica 1.10.1, v prihodnjih dneh pa naj bi omogočili različico 1.14.3, ki bo prinesla dve novi funkciji: prikaz statistike in možnost vnašanja v dnevnik srečanj.